Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: od 2016 roku zniknie obowiązek meldunkowy

0
Podziel się:

W dowodzie osobistym nie będzie adresu zameldowania, a wyjazd za granicę będzie trzeba zgłaszać tylko jeśli będzie dłuższy niż sześć miesięcy.

Rząd: od 2016 roku zniknie obowiązek meldunkowy
(Pryzmat/Dreamstime)

Nie będzie trzeba się wymeldowywać, aby się zameldować, z czasem adres zameldowania zupełnie zniknie z dowodów osobistych. Wyjazd za granicę będzie trzeba zgłaszać tylko jeśli będzie dłuższy niż sześć miesięcy.

Rząd przyjął dziś projekt noweli ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który zakłada przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. zniesienia obowiązku meldunkowego. Część przepisów regulujących kwestię meldunku zacznie obowiązywać od 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 roku nie trzeba będzie najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby móc zameldować się w nowym miejscu. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Zgodnie z projektem od nowego roku wydłużony zostanie z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności będzie mógł załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba będzie podawać m.in. informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym. Od 2013 roku zniesione zostaną również sankcje karne dla obywateli polskich i obywateli UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Od 2013 roku obowiązek zgłoszenia wyjazdu będzie dotyczył osób, które wyjeżdżają na okres powyżej 6 miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej 3 miesięcy).

Zniknie też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie będą weryfikować wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników.

Projekt zakłada utworzenie od 2015 r. Rejestru Dowodów Osobistych. Do tego elektronicznego rejestru dostęp będą miały urzędy gmin. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Według projektu od 1 stycznia 2015 r. adres zameldowania nie będzie zamieszczany w dowodzie osobistym. Dzięki temu nie będzie trzeba wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu.

Zgodnie z przyjętym w środę przez rząd projektem noweli ustawy przesunięty zostanie termin wejścia w życie dwóch ustaw: o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy o ewidencji ludności z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
To rozwiąże problem zatorów płatniczych? Rząd przyjął projekt zmian w podatku VAT. Będzie łatwiej drobnym przedsiębiorcom?
Głodówka posła pomogła? Będą zmiany Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann:_ - Zmiany poprawią sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych. Pozwolą zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej _.
Duże ułatwienia dla klientów banków Banki miały rok czasu, by dostosować się do nowych regulacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)