Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chojna-Duch: Dane o sprzedaży i bezrobociu świadczą o spowolnieniu

0
Podziel się:

Według profesor przyjęte przez rząd w projekcie budżetu na 2013 roku wskaźniki gospodarcze można zaakceptować.

Chojna-Duch: Dane o sprzedaży i bezrobociu świadczą o spowolnieniu
(kprm.gov.pl)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży i bezrobociu świadczą o stopniowym spowolnieniu gospodarczym - powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem przyjęte w projekcie budżetu na 2013 roku wskaźniki mogą być realne.

Zdaniem Chojny-Duch wtorkowe dane GUS są tylko nieznacznie gorsze od prognoz. _ Słabnąca sprzedaż i rosnące bezrobocie świadczą o tym, że mamy do czynienia z pewnymi oznakami stopniowego spowolnienia. Nie jest jednak ono gwałtowne. Być może będzie to Radę Polityki Pieniężnej skłaniać do rozważenia decyzji dotyczącej obniżek stóp procentowych _ - powiedziała.

Według profesor przyjęte przez rząd w projekcie budżetu na 2013 r. wskaźniki gospodarcze można zaakceptować. _ - Wydaje się, że te założenia, jak i każde inne przewidujące nieco odmienne wskaźniki, są możliwe do zaakceptowania, ponieważ mamy olbrzymią niepewność, co do sytuacji w strefie euro, wyborów politycznych oraz gospodarki budżetowej w strefie euro. Uwarunkowania są niezwykle złożone i zróżnicowane _ - oceniła Chojna-Duch.

_ - W świetle tego wszystkiego można uznać, że założenia przyjęte przez rząd do projektu budżetu, być może są optymistyczne, niemniej jednak można sądzić, że okażą się realne, możliwe do wykonania _ - dodała. Zaznaczyła, że przyszły rok może być dla budżetu trudny, ponieważ jest obciążony _ ogromną skalą niepewności _, dotyczących zwłaszcza strefy euro.

Według opublikowanych danych GUS sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 procent. Obroty w handlu detalicznym w sierpniu br. spadły o 0,2 proc. rdr wobec wzrostu o 2,7 proc. w lipcu. Ponadto GUS podał, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,3 proc. w lipcu.

Zgodnie z przyjętym wstępnie przez rząd na początku września projektem budżetu państwa na 2013 r., deficyt w przyszłym roku ma wynieść nie więcej niż 35,6 mld zł, wzrost gospodarczy założono na poziomie 2,2 proc., a inflację w wysokości 2,7 procent.

W projekcie założono, że realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 1,9 proc., zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o 0,2 proc., a bezrobocie 13 proc. Rząd przewiduje, że dochody podatkowe w 2013 r. wzrosną o 5,1 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Zła wiadomość dla właścicieli lokat Oszczędzający na terminowych bankowych lokatach mogą zarobić mniej od 1,2 do ponad 1,6 mld zł.
Interwencja na złotym? Członek RPP mówi... Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej przekonuje, że stopa procentowa na poziomie 3,5 proc. jest uzasadniona.
Co dalej z cenami? RPP ma prognozę W najbliższych miesiącach inflacja będzie się stopniowo obniżać - ocenia Rada Polityki Pieniężnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)