Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Nowy podatkowy haracz. Dołożymy się 2 mld złotych

0
Podziel się:

Rząd chce nałożyć na banki dodatkowy, finansowy kaganiec. Nie ma wątpliwości, że na nową opłatą złożą się klienci.

Nowy podatkowy haracz. Dołożymy się 2 mld złotych
(PAP/Radek Pietruszka)

Nowa opłata stabilizacyjna ma być odprowadzana przez wszystkie banki i kasy oszczędnościowe. Ministerstwo Finansów chce ją przeforsować jak najszybciej. Oznacza to dodatkowe obciążenie dla banków, które przekraczałoby rocznie ponad 2 mld złotych. _ - Wprowadzenie tej opłaty będzie miało jednoznacznie negatywny wpływ na banki. W oczywisty sposób dodatkowe obciążenia przełożą się nie tylko na kieszenie klientów ale również na ograniczenie akcji kredytowej - _ alarmują przedstawiciele instytucji finansowych w Polsce.

Ministerstwo Finansów chce nałożyć na banki dodatkowy podatek. Oprócz obowiązkowych składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, musiałby zrzucać się jeszcze na utworzony w jego ramach fundusz stabilizacyjny. Opłata ostrożnościowa - bo tak określono dodatkową zrzutkę - to konieczność wysupłania przez banki opłat, które rocznie przekraczałyby 2 mld złotych. _ Projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw _, narzucający bankom dodatkowy haracz, mógłby zostać przeforsowany przez rząd jeszcze w tym roku.

Jak resort finansów uzasadnia swój pomysł? _ Projekt ustawy ma na celu wzmocnienie stabilności finansowej sektora instytucji finansowych prowadzących działalność depozytowo-kredytową w Polsce oraz roli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego _ - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Pieniądze odkładane w funduszu byłyby przeznaczane na współfinansowanie pomocy przyznawanej bankom przez BFG. _ Nadrzędnym zadaniem funduszu stabilizacyjnego ma być __ wspieranie działań mających na celu utrzymanie stabilności finansowej sektora bankowego - _argumentuje Ministerstwo Finansów. _ _

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/68/129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/inflacja;spada;teraz;czas;na;stopy;procentowe,187,0,1158843.html) *Inflacja spada, teraz czas na stopy procentowe * Prof. Gomułka prognozuje, jak dane o inflacji wpłyną na kredyty. _

_ Zebrane pieniądze fundusz wykorzysta w głównej mierze na współfinansowanie działań pomocowych państwa, takich jak udzielanie przez Skarb Państwa gwarancji czy pożyczek papierów wartościowych, kierowanych do zagrożonych utratą płynności instytucji finansowych _ - zapisano w uzasadnieniu do najnowszej wersji ustawy. W zamyśle autorów, w razie jakiegoś tąpnięcia na rynku finansowym, będzie lepiej, jeśli banki sfinansują pakiet ratunkowy, niż gdyby był on tworzony z pieniędzy pochodzących z kasy państwa.

Ma być bezpieczniej, ale i... dużo drożej

Ministerstwo Finansów przewiduje, że opłata ostrożnościowa będzie uiszczana dwa razy w roku. Jej wysokość ma nie przekraczać 0,2 proc. podstawy opłaty obowiązkowej stosowanej przy naliczaniu należności na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ubiegłym roku wymóg kapitałowy sięgnął blisko 67,5 mld złotych. W ustawie zapisano, że wyliczony wymóg kapitałowy będzie mnożony przez 12,5 i z tej sumy ma być wyliczana opłata ostrożnościowa.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/220826.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/ranking-lokat-2012/) *Szukasz lokaty? Zobacz, które dadzą zarobić najwięcej * Money.pl przeanalizował oferty lokat w 30 bankach. Wybraliśmy te, które dadzą zarobić najwięcej w ciągu kilku miesięcy i całego roku. W projekcie przewidziano, że opłata ostrożnościowa będzie pobierana od banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych. Czyli wszystkich instytucji już objętych obowiązkiem płacenia składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oznacza to dla banków i kas, że oprócz tego co płacą rocznie na BFG, czyli około 2,7 mld złotych, będą musiały wyłożyć dodatkowo blisko 1,7 mld złotych. Biorąc pod uwagę, że dodatkowa opłata nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu, trzeba ją powiększyć o 19 proc. niepotrącalnych wydatków na gruncie podatku dochodowego. W ten sposób szacunkowe, realne obciążenie banków przekroczy 2 mld złotych. Ministerstwo Finansów przygotowało co prawda trzy warianty nowego podatku, jednak w uzasadnieniach do projektu za każdym razem wskazuje się jej najwyższy pułap.

Skutki finansowe wprowadzenia opłaty ostrożnościowej, w zależności od jej wysokości
Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów
Stawka opłaty (w proc.) 0,05 0,1 0,2
*Szacunkowy koszt jaki poniosą banki * 0,5 mld zł 1 mld zł 2 mld zł

Wprowadzenie opłaty w najwyższym proponowanym wymiarze, spowodowałoby, że banki będą ponosić roczne koszty _ bezpieczeństwa _ w wysokości 4,7 mld złotych. Zważywszy, że kwota ta stanowi aż 25 procent zysków brutto jakie banki wypracowały w 2011 roku, to bardzo wysoki haracz.

Zyski i rezerwy banków rosną. Po co dodatkowa opłata?

_ - Bardzo trudno mi zrozumieć resort finansów, który chce dodatkowego opodatkowania banków, które nie transferują zysków z Polski _- mówi Money.pl Leszek Niemycki, prezes Deutsche Banku PBC. - _ KNF stoi na straży tego, aby zyski były reinwestowane. To sprawia, że zwiększają się kapitały banków. W efekcie stają się bardziej bezpiecznymi instytucjami. Pomysł ministerstwa to zabieranie zysku, który mógłby być przeznaczony na zwiększenie bazy kapitałowej lub na zwiększenie akcji kredytowej - _argumentuje prezes Nemycki.

Determinację rządu, by dołożyć bankom dodatkową opłatę, zrozumieć tym trudniej, że kondycja banków jest w ostatnich latach coraz lepsza. W drugim kwartale tego roku, były już blisko 8 mld złotych na plusie. Zyski banków z roku na rok systematycznie rosną.

Źródło: Bankowy Fundusz Gwarancyjny

W minionych latach, mimo światowego kryzysu, nie zdarzył się ani jeden przypadek upadku banku w Polsce. Od czterech lat na restrukturyzację lub ratowanie banków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie wydano ani złotówki. Na jego koncie na początku 2011 roku było już blisko 7,5 mld złotych.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m20610.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/ranking-rodzina-na-swoim/) *Ranking kredytów Rodzina na Swoim 2011 * Od września trudniej otrzymać kredyt na mieszkanie z dopłatą. Money.pl przeanalizował oferty banków i sprawdził, który posiada najkorzystniejsze rozwiązanie. - Planowana opłata w wysokości 0,2 proc. opłaty rocznej na BFG będzie stanowić dla banków spółdzielczych kolejne i wysokie obciążenie - nie ma na to naszej zgody - _ mówi Money.pl Jerzy Różyński, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. _ -Tym bardziej że jako nierzetelne traktujemy uzasadnienie tej opłaty skutkami kryzysu finansowego. Polskie banki, a w szczególności spółdzielcze, dobrze przetrwały próbę kryzysu oraz potwierdziły że ich obecna działalność jest bezpieczna i adekwatna do ponoszonego ryzyka. Nakładanie nowych poważnych obciążeń, ograniczających możliwość zwiększania kapitałów własnych, jest
nieuzasadnione i bezpodstawne - _tłumaczy swój sprzeciw.

Opłaty w górę, kredytów jeszcze mniej

Zdaniem ekspertów i przedstawicieli banków dodatkowe obciążenia w oczywisty sposób przełożą się nie tylko na obciążenia ich klientów ale również na ograniczenie akcji kredytowej realizowanej przez banki.

_ - Nie mamy co do tego złudzeń, po wprowadzeniu opłaty ostrożnościowej, koszty działania banków, a co za tym idzie obsługi klienta pójdą w górę. Te straty jakoś trzeba będzie przecież pokryć - _ mówi Money.pl dr Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. _ - Banki będą zmuszone podnieść opłaty za udzielone kredyty. Trudno zrozumieć, jaka intencja kryje się za tym projektem. Co prawda przedstawiciel resortu finansów jest przewodniczącym rady BFG, ale nie ma większości, a przede wszystkim rząd nie ma prawnych możliwości wykorzystania tych pieniędzy w inny sposób niż na wspomaganie banków - _mówi Zygierewicz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/178/202930.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/kryzys;nauczy;polakow;jednego;,132,0,1157252.html) *Kryzys nauczy Polaków jednego... * Najnowsze dane z gospodarek komentuje profesor Dariusz Filar.

Już teraz wskutek wprowadzania przez KNF rekomendacji i zaostrzania kryteriów przyznawania kredytów, ich wartość w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego spadła o blisko 4 procent. Spadek jest jeszcze bardziej drastyczny gdy weźmie się pod uwagę najbardziej popularne kredyty gotówkowe. Ich liczba w skali roku spadła aż o 20 procent. Liczba kredytów hipotecznych spadła jeszcze mocniej - o blisko 22 procent.

Przedstawiciel ZBP wskazuje na jeszcze jeden czynnik, który bije w banki - niemożność doliczenia sobie kwoty odprowadzanej na fundusz stabilności do kosztów prowadzonej działalności. _ - Ministerstwo chce zwiększyć koszty działalności, ale jednocześnie nie chce by do kasy państwa banki wpłacały niższe podatki - _tłumaczy.

_ - Wprowadzenie dodatkowego obciążenia utrudni bankom budowanie bazy kapitałowej - _argumentuje Jacek Adamski, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. _ - Nie ma żadnego zagrożenia, sytuacja banków w Polsce na tle innych krajów w Europie jest wręcz znakomita. W konsekwencji trzeba się liczyć z tym, że stałe opłaty bankowe podrożeją. Może to nie będą drastyczne wzrosty, ale klienci na pewno je odczują - _mówi Adamski.

Zdaniem ekspertów Lewiatana, nie do zaakceptowania jest rażąca niewspółmierność wysokości opłaty ostrożnościowej z odpowiednimi obciążeniami występującymi w innych państwach europejskich. Sugerowany poziom daniny nałożony na polski sektor bankowy jest ponad 10-krotnie wyższy w porównaniu do znacznie wyżej rozwiniętych gospodarek europejskich, między innymi Niemiec i Francji. W przypadku pozostałych krajów (Wielka Brytania, Szwecja, Węgry), dystans pomiędzy rozwiązaniami jest jeszcze bardziej rażący na niekorzyść polskiego sektora bankowego.

Prezes Jerzy Różyński wskazuje na jeszcze jeden argument przeciwko wprowadzaniu nowej opłaty. - _ Nasz sektor jest nie tylko zdrowy i bezpieczny, jest potrójnie nadzorowany - przez KNF, banki zrzeszające oraz kontrolę wewnętrzną i związki rewizyjne. Na dodatek nie podlega perturbacjom wynikającym z europejskiego kryzysu jak sektor banków zagranicznych. Nie ma więc sensu dmuchać na zimne i nakładać na banki spółdzielcze dodatkowych, uciążliwych zobowiązań _.

Czytaj więcej w Money.pl
Fed dodrukuje dolary - WIG20 nawet o 15 procent w górę Zobacz, czym może zaskoczyć rynki Ben Bernanke oraz jaki koniec roku na warszawskiej giełdzie prognozują eksperci.
Nowy podatek i polowanie na niepłacących abonamentu. Prezes TVP ujawnia plany - _ Nie będziemy za wszelka cenę walczyć o prawa do emisji meczów w ramach eliminacji do Mundialu _ - zapowiada Juliusz Braun.
Zobacz najnowszy raport z rynku nieruchomości Choć w lipcu ceny mieszkań po raz kolejny nieznacznie spadły, to o spektakularnych przecenach wciąż nie może być mowy.
Gospodarka już hamuje. Ekonomiści mówią o recesji Czy hamowaniu towarzyszyć będą podwyżki podatków i wzrost cen w sklepach i na stacjach paliw? Zapytaliśmy o to ekonomistów.
banki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)