Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE "niekorzystne dla przyszłych emerytów"?

0
Podziel się:

Konfederacja Pracodawców Polskich Lewiatan uważa, że umorzenie części obligacyjnej OFE i przekazanie środków z funduszy do ZUS-u jest niekonstytucyjne.

Zmiany w OFE "niekorzystne dla przyszłych emerytów"?
(Matloch/Reporter)

Władysław Kosiniak-Kamysz odpiera zarzuty pracodawców, którzy twierdzą, że propozycje zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych są niekonstytucyjne.

Konfederacja Pracodawców Polskich Lewiatan uważa, że umorzenie części obligacyjnej OFE i przekazanie środków z funduszy do ZUS-u jest niekorzystne dla przyszłych emerytów. Pracodawcy mówią o nacjonalizacji i próbie likwidacji OFE. Zarzucają też rządowi, że jego działania naruszają artykuły 21 i 64 konstytucji.

Minister pracy i polityki społecznej zapewniał w radiowej Jedynce, że _ zawsze rząd w najlepszej wierze przygotowuje rozwiązania zgodne z konstytucją _. Powołał się na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, według których składka odprowadzana z naszej pensji nie jest naszą własnością, ale elementem systemu publicznego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA PRACY:

Rząd zdecydował, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, natomiast akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS. Proces przenoszenia na subkonto ma się rozpocząć 10 lat przed emeryturą. Rząd wykluczył natomiast nacjonalizację Funduszy - nie przejmie akcji z ich portfela.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w OFE. "Krok na skróty", "łupienie obywateli" Donald Tusk - zdaniem komentatorów - znalazł rozwiązanie, dzięki któremu przetrwa dwa lata, jakie dzielą go do wyborów.
Towarzystwa emerytalne ostro o OFE _ Wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zapowiadane kroki nie zwiększą bezpieczeństwa emerytalnego _ - twierdzą przedstawiciele Izby.
Co decyzje o emeryturach znaczą dla NBP? _ Będziemy przypominać premierowi, ministrowi finansów i rządowi, iż wybór konkretnych rozwiązań musi brać pod uwagę stabilność systemu finansowego i rynku kapitałowego _ - oświadczył Marek Belka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)