Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Kościuszkowska lobbuje w sprawie zniesienia wiz dla Polaków

0
Podziel się:

W sprawę zaangażowała się jedna z największych organizacji w Nowym Jorku. Uda im się przekonać Kongres?

Fundacja Kościuszkowska lobbuje w sprawie zniesienia wiz dla Polaków
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Przygotowywana w Kongresie reforma imigracyjna ma zalegalizować pobyt w USA milionów nielegalnych imigrantów. Być może umożliwi też zniesienie wiz dla Polaków. Byłaby w tym zasługa Polonii amerykańskiej, w tym nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Jednym z polityków, od których zależy sukces reformy, jest demokratyczny senator z Nowego Jorku, Charles Schumer, członek dwupartyjnej grupy senatorów opracowującej projekt imigracyjnych ustaw. Fundacja zorganizowała spotkanie działaczy polonijnych z Schumerem, na którym senator obiecał włączyć do reformy ustawę JOLT (Jobs Originated Through Launching Travel) o stymulowaniu gospodarki przez rozwój turystyki, która ma zmienić kryteria włączania państw do programu ruchu bezwizowego w taki sposób, że Polsce łatwiej będzie je spełnić.

Zaangażowanie Fundacji Kościuszkowskiej w lobbing na rzecz Polski to pewnego rodzaju nowość. Istniejąca od 1925 r. placówka znana była przede wszystkim z organizacji koncertów muzyki klasycznej w swej siedzibie na Manhattanie i przyznawania stypendiów na studia w USA polskim naukowcom i artystom. Dziś zajmuje się nie tylko kulturą i edukacją - głównie za sprawą jej obecnego prezesa Alexa Storożyńskiego.

W 1985 r. 24-letni Storożyński pojechał z USA do kraju swoich przodków, by studiować na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce generała Wojciecha Jaruzelskiego interesowała go szczególnie postać rzecznika rządu Jerzego Urbana. Amerykańskim stypendystą zainteresowało się z kolei MSW.

_ Przesłuchany ze skutkiem negatywnym. Osoba źle nastawiona do naszej rzeczywistości, niepożądana w PRL _ - opisał go w raporcie funkcjonariusz SB. Dokument, uzyskany z IPN, Alex przechowuje jako pamiątkę w swoim biurku w fundacji.

Syn imigranta-weterana armii polskiej na Zachodzie urodził się na nowojorskim Brooklynie. Zrobił dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork, myślał o karierze prawnika, ale wybrał dziennikarstwo i skończył studia w tym kierunku na Uniwersytecie Columbia. Wyjazd do Polski był wyprawą w poszukiwaniu korzeni.

W 1999 r. Storożyński otrzymał nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w USA. Wiele dzieci imigrantów robiących taką karierę odwraca się od swej etnicznej społeczności. Storożynski jest czołowym działaczem Polonii, od 2008 r. prezesem Fundacji Kościuszkowskiej.

Za jego prezesury Fundacja zaangażowała się w popieranie polskich interesów nie tylko przez wspieranie polskiej nauki i kultury. Wspólnie z dyplomatami rozkręciła akcję protestów przeciw określeniom _ polskie obozy koncentracyjne _ w mediach amerykańskich. List do czołowych gazet i stacji telewizyjnych podpisały setki tysięcy ludzi, w tym najwybitniejsi przedstawiciele polskich elit.

Akcja poskutkowała: agencja AP i najważniejsze dzienniki, jak _ New York Times _ i _ Wall Street Journal _ zmieniły swoje _ stylebooki _, czyli instrukcje pisania tekstów, zabraniając używania obraźliwych sformułowań.

Storożyński włączył się potem w lobbing na rzecz zniesienia wiz. Spotkanie z senatorem Schumerem w fundacji może zaowocować włączeniem Polski do programu ruchu bezwizowego, choć zależy to jeszcze od tego, czy ustawa JOLT pozostanie w ostatecznej wersji pakietu reformy imigracyjnej.

_ Lobbing może stanowić tylko 5 procent działalności Fundacji. Niektórzy mówili, że na przykład walka z +polskimi obozami+ nie należy do jej kompetencji. Przekonałem ich, że to też jest działalność edukacyjna, a edukacja to przecież podstawowe zadanie Fundacji _ - mówi PAP Storożyński.

Za jego prezesury Fundacja Kościuszkowska otworzyła oddział w Waszyngtonie - sercu amerykańskiej polityki. W 2010 r. w Bibliotece Kongresu zorganizowała konferencję na temat mordu w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni. Wzięli w niej udział m.in. Zbigniew Brzeziński, lider Demokratów w Kongresie Steny Hoyer i ambasador Rosji.

_ Na konferencji przedstawiliśmy prezydentowi Barackowi Obamie postulat, żeby otworzył amerykańskie kartoteki o Katyniu. W sierpniu 2012 r. rząd udostępnił publiczności dokumenty z archiwów na ten temat _ - mówi z dumą prezes.

Storożyński ostro zareagował na gafę Obamy, który podczas uroczystości pośmiertnego przyznania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył określenia _ polskie obozy śmierci _. _ Prezydent musi za to przeprosić _ - oświadczył po jego potknięciu.

Biały Dom ogłosił wkrótce oświadczenie z wyrazami ubolewania.

Sprawa stosunków polsko-żydowskich szczególnie leży Storożyńskiemu na sercu. W salach Fundacji przygotowuje wystawę kopii Statutu Kaliskiego, który w 1264 r. przyznał Żydom w ówczesnej Polsce prawa, jakich nie mieli oni w Europie Zachodniej.

_ Żydzi w USA nic nie wiedzą o tych statutach. Ciągle słyszę o książkach J. T. Grossa (autora książki o pogromie w Jedwabnem - PAP) i prześladowaniu Żydów przez Polaków. Nie mówi się o Żegocie, Karskim, Irenie Sendlerowej. To mnie bardzo denerwuje. Musimy zmienić wizerunek Polski w Ameryce _ - tłumaczy Storożyński.

Będą temu służyć m.in. wykłady w Fundacji na temat Polski w wiekach XV-XVII, kiedy była wielonarodowym mocarstwem słynącym z tolerancji religijnej. Wygłosi je profesor Robert Frost, historyk z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji, uczeń Normana Daviesa i kandydat na szefa katedry studiów polskich na Uniwersytecie Columbia.

Po powrocie z Polski w 1988 r. Storożyński pracował w dzienniku _ New York Daily News _. Zespół komentatorów redakcyjnych, do którego należał, opublikował serię artykułów o tym, jak skorumpowani politycy nowojorscy doprowadzili do upadku legendarny teatr Apollo w Harlemie. Wraz z kolegami dostał za nie nagrodę Pulitzera.

Założył później _ amNew York _, internetową gazetę specjalizującą się w problematyce metropolii. Zawsze ciągnęło go jednak do polskich tematów. W 2006 r. wysyłał z Iraku do _ New York Sun _ korespondencje o polskich wojskach uczestniczących w wojnie.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej kontynuuje jej programy kulturalne. W siedzibie placówki koncertowały polskie gwiazdy jazzu - Adam Makowicz i Aga Zaryan, odbywają się recitale operowe, wieczory poezji, wystawy.

Kilka lat temu napisał książkę _ Kościuszko, książę chłopów _, biografię polskiego i amerykańskiego bohatera. Realizuje teraz oparty na niej film dokumentalny, którego producentem jest Ewa Krzyżanowska. Trwają rozmowy o jego emisji z publiczną telewizją PBS.

W planie ma książkę o Kazimierzu Pułaskim, najbardziej honorowanym w USA Polaku, którego imieniem nazwano dziesiątki miast i arterii komunikacyjnych. _ Zbieram do niej materiały, ale muszę najpierw skończyć film _ - mówi Storożyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostro odpowiada na sankcje USA Lista obywateli USA, wobec których Federacja Rosyjska wprowadziła zakaz wjazdu na swoje terytorium, ma też część niejawną - poinformował dzisiaj wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow.
Oko za oko. Rosja odpowiada na sankcje USA Moskwa - w odpowiedzi na nałożenie przez Waszyngton sankcji wizowych i zamrożenie aktywów 18 obywateli Rosji oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka - wprowadziła podobne restrykcje wobec 18 obywateli USA.
USA nakładają sankcje na Rosjan. Oto powód Administracja USA nałożyła sankcje wizowe i zamroziła aktywa Rosjan oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)