Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w Polsce. Złe dane GUS-u

0
Podziel się:

Złe dane z krajowej gospodarki. Mamy coraz mniej pieniędzy na zakupy. Rośnie też bezrobocie.

Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w Polsce. Złe dane GUS-u
(Endostock/Dreamstime.com)

Stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 12,4 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. To spowodowało, że s** **przedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 procent.

Aktualizacja, godz. 12.02

Stopa bezrobocia na koniec lipca wynosiła 12,3 proc. Jeszcze w lipcu 2011 roku była na poziomie 11,8 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu sierpnia wyniosła 1.964,7 tys., czyli była wyższa o 0,6 proc. niż przed miesiącem, a w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 109,4 tysięcy.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w końcu sierpnia br. 207,3 tys. wobec 212,8 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 202,2 tys. przed rokiem, podał też GUS.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 13,0 proc. w grudniu 2012 r. i tyle samo rok później. Natomiast resort gospodarki niedawno podniósł swoja prognozę tego wskaźnika na koniec br. do 13,5 proc.

Tymczasem minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził dziś nadzieję, że pół miliarda złotych z Funduszu Pracy, które udało mu się uzyskać od ministra finansów, pozwoli na złagodzenie sytuacji na rynku zatrudnienia.

- _ Mam nadzieję, że te środki, które zostały uruchomione z określoną dużą efektywnością pozwolą na zniwelowanie tej stopy bezrobocia _ -stwierdził. - _ Jesienne miesiące są zawsze momentem newralgicznym. Wrzesień też jest miesiącem, gdzie sporo młodych ludzi rejestruje się kończąc edukację i zapisuje się do urzędów pracy _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WŁADYSŁAWA KOSINIAK-KAMYSZA

(Źródło: IAR)

Minister finansów zamroził znaczną część środków z Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem. Minister Kosiniak-Kamysz pytany o to, czy zwróci się do Jacka Rostowskiego o uwolnienie więcej środków zaznaczył, że najpierw musi być wykorzystana ta suma, którą już otrzymał.

- _ Wydajmy skutecznie te pieniądze, które pozyskaliśmy w wakacje. Na razie te pół miliarda trafiło już do regionów, teraz urzędy pracy muszą się wykazać tez swoją aktywnością i wysoka efektownością _ - powiedział minister pracy.

Słabnie też dynamika sprzedaży detalicznej. Jej realny wzrost w sierpniu wyniósł 2,3 proc. licząc rok do roku. Z kolei sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w sierpniu o 3,3 proc. rok do roku, po wzroście w poprzednim miesiącu o 6,9 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,1 procent.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. rok do roku, po wzroście o 9,7 proc. w lipcu, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,1 procent.

Gdzie największe bezrobocie?

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (19,3 proc.), kujawsko-pomorskim (16,6 proc.), zachodniopomorskim (16,5 proc.), podkarpackim (15,3 proc.) oraz świętokrzyskim i lubuskim (po 14,9 proc.).

Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (9,1 proc.), mazowieckie i śląskie (po 10,2 proc.) oraz małopolskie (10,6 proc.).

W stosunku do lipca br. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 15 województwach, najbardziej znaczący: w mazowieckim (o 1,2 proc.), podkarpackim, pomorskim i świętokrzyskim (po 1,1 proc.), podlaskim i warmińsko-mazurskim (po 0,9 proc.). Jedynie w województwie wielkopolskim liczba bezrobotnych spadła o 0,4 procent.

W porównaniu z sierpniem 2011 r. bezrobocie zwiększyło się we wszystkich województwach, najbardziej znaczący wzrost odnotowano w województwach: małopolskim (o 8,8 proc.), łódzkim (8,3 proc.), mazowieckim (o 7,8 proc.), śląskim (o 7,1 proc.) i wielkopolskim (o 6,7 proc.).

Z danych GUS na koniec sierpnia br. wynika, że do urzędów pracy w ciągu tego miesiąca zgłosiło się 207,3 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 5,4 tys. mniej niż w lipcu 2012 r. i o 5,1 tys. więcej niż w sierpniu 2011 roku.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec sierpnia 488 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 39,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 11,4 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 434 zakłady, 37,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 23,6 tys. osób.

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 74,4 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem było to 64,4 tys., a przed rokiem 72,6 tys. W sierpniu urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 51,8 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto pomysły Berlina i Warszawy na kryzys Szefowie MSZ Niemiec i Polski mówią o _ nowej wizji Europy _.
Wiemy już, co powie Donald Tusk w swoim expose Rząd zapowiada nowe otwarcie. _ Niczego się nie spodziewamy, to gra medialna _ - komentuje opozycja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)