Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o zysk NBP: Dziś rozstrzygnięcie?

1
Podziel się:

Dziś lub jutro Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała rozwiązać sprawę zysku NBP za 2009 rok.

Spór o zysk NBP: Dziś rozstrzygnięcie?
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Do końca miesiąca musi porozumieć się z zarządem NBP i zdecydować, jaka kwota z zysku banku centralnego zasili budżet państwa. Tydzień temu Rada nie podjęła decyzji w tej sprawie.Czy teraz uda się znaleźć kompromis?

Ostra walka pomiędzy Radą Polityki Pieniężnej, a zarządem NBP rozpoczęła się pod koniec marca. Wówczas RPP zmieniła sposób wyliczania zysku. Tym sposobem Rada uznała, że ubiegłoroczny zysk NBP wyniósł osiem miliardów złotych. I zgodnie z ustawą o NBP 95 procent tej kwoty powinno trafić do budżetu państwa.

Tymczasem prezes NBP Sławomir Skrzypek jeszcze przed swoją tragiczną śmiercią uznał, że nowa uchwała RPP jest niezgodna z prawem i do budżetu powinna trafić kwota o połowę niższa. Jego zdaniem reszta pieniędzy powinna zasilić tzw. rezerwę kursową. To środki, które mają chronić wynik finansowy banku w momencie umocnienia złotego.

Jeżeli scenariusz Skrzypka by się powiódł rezerwa kursowa wzrosłaby w sumie o 14 miliardów złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych NBP.
*Rezerwa pomniejsza zysk banku. Stąd np. gdyby w 2008 roku nie utworzono rezerwy, to zysk wyniósłby 2,1 miliarda złotych.

Żadna ze stron nie chciała zmieniać swojego stanowiska. Coraz głośniej mówiono, że RPP ulega politycznym naciskom rządu, który pieniędzmi z zysku NBP zamierza łatać dziurę budżetową. W sprawę zaangażował się nawet Europejski Bank Centralny, który na wniosek Sławomira Skrzypka przygotował swoją opinię w tej sprawie.

Opinię EBC poznaliśmy dopiero w ubiegły piątek. Zdaniem jego wiceprezesa Lucasa D. Papademosa, zmiany RPP mogą rodzić obawy o poprawność, właściwą koordynację i przejrzystość przygotowywania sprawozdania finansowego NBP. Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego niepokoić może również fakt, że uchwała RPP działa _ mocą wsteczną, _gdyż dotyczy zysku osiągniętego w 2009 roku.

[

Rząd nie może wydać miliardów z zysku NBP ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;moze;wydac;miliardow;z;zysku;nbp,136,0,612232.html )

Słowem, EBC w sporze opowiada się po stronie zarządu banku centralnego, podkreślając konieczność zachowania jego bezpieczeństwa i niezależności. Spór jest jednak na tyle ostry, że pojawiły się głosy o możliwych dymisjach członków RPP, jeżeli Rada ulegnie i zgodzi się na wypłatę niższego zysku.

Zgodnie z prawem bilans Narodowego Banku Polskiego musi zostać zatwierdzony do końca kwietnia. Rada ma więc bardzo mało czasu na podjęcie decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPORZE W NBP I BUDŻECIE:
*NBP i Rada Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy * Rada Polityki Pieniężnej zmieniła uchwałę dotyczącą tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe, ale zarząd NBP uważa, że decyzja ta jest obarczona poważnymi wadami prawnymi.
*Rząd chce sięgnąć po rezerwę kursową NBP * Rząd liczy, że w ratowaniu budżetu pomoże wypłata zysku z NBP. Bank centralny zapewnia: zysku nie będzie. Według szefa gabinetu politycznego premiera, Sławomira Nowaka można przeksięgować część środków z rezerwy kursowej.
*NBP chwali się sporym zyskiem * Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2009 r. będzie wysoki, a 95 proc. tej kwoty trafi do budżetu, wynika z wypowiedzi prezesa NBP, Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem wypracowany zysk będzie jednym z najwyższych od 2004 r.
*Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu * Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
prezes
rok temu
No to mamy winnego wysokiej inflacji i nieopłacalności za ciągania kredytów . To prowadzi do stagnacji oraz ogranicza konsumpcję.