Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura poprawia się tylko w branży finansowej

0
Podziel się:

GUS alarmuje, że w budownictwie i przemyśle sytuacja jest coraz gorsza.

Koniunktura poprawia się tylko w branży finansowej
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)

Pozytywna tendencja omija przemysł i budownictwo. Branże te odnotowały spadki o odpowiednio jeden i pięć punktów.

Klimat koniunktury w przemyśle wynosi minus 2, gdy w listopadzie wynosił plus 1. W budownictwie wskaźnik ten kształtuje się na poziomie minus 16 - w listopadzie osiągał poziom minus 11. GUS odnotował natomiast poprawę w sekcji działalności finansowej i ubezpieczeniowej plus 30 do plus 29.

Poprawę koniunktury odnotowuje 36 proc. badanych firm z tej branży, a jej pogorszenie 6 proc. W listopadzie było to odpowiednio 35 proc. i 6 proc.

Z badania wynika, że w grudniu spośród badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę oceniają pozytywnie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa,informacja i komunikacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność związana z obsługą rynku nieruchomości. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w listopadzie bieżącego i grudniu ubiegłego roku, zgłaszają jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, transport i gospodarka magazynowa oraz pozostała działalność usługowa.

Budownictwo ostro w dół

Z badania GUS wynika, że przedsiębiorcy budowlani odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze niż w listopadzie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28 proc. (w listopadzie odpowiednio 15 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ Spośród badanych przedsiębiorstw 16 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw obawiają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowena rynku zagranicznym może być nieco większy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu _ - czytamy w komentarzu GUS.

Przemysł też pesymistyczny

W przemyśle natomiast poprawę sytuacji sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 20 proc. i 19 proc.

_ Wpływają na to głównie większe niż przed miesiącem ograniczenia bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Mimo terminowego pozyskiwania należności od kontrahentów, pogorszyły się negatywne oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej _ - piszą w komunikacie eksperci GUS.

Jak wynika z badania, w nadchodzących miesiącach ceny wyrobów mogą nieznacznie się obniżać.
_ _

_ W najbliższych miesiącach należy oczekiwać zwolnień pracowników na poziomie zbliżonym do prognoz z listopada. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać _ - napisano.

_ _Autorzy badania zwracają uwagę, że sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.

_ Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie, chociaż ostrożniej niż w listopadzie. (...) Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, podobnie jak w listopadzie. (...) Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe _ - napisano.

Czytaj w Money.pl
*Kredyty z dopłatą pomagają. Przybywa transakcji * - Zgodnie z oczekiwaniami maj przyniósł dalszy wzrost transakcji na rynku mieszkaniowym oraz niewielki wzrost cen w porównaniu do kwietnia - tak wynika z analizy Open Finance.
*Kuszące kredyty mieszkaniowe w dolarach * Zastanawiając się nad kredytem w walucie obcej, do niedawna wybór był jasny - frank szwajcarski. Obecnie jednak najtańszy jest kredyt denominowany w dolarach. Czy warto zadłużyć się w amerykańskiej walucie?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)