Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemysł ma się lepiej, niż sądzą eksperci

0
Podziel się:

W listopadzie produkcja przemysłowa była o blisko 10 proc. wyższa niż przed rokiem.

Przemysł ma się lepiej, niż sądzą eksperci
(Bowie15/Dreamstime)

Produkcja przemysłowa w listopadzie w ujęciu rocznym wzrosła o 9,8 proc. W październiku odnotowała spadek o 1,3 proc. W ujęciu miesięcznym produkcja obniżyła się o 3,3 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w listopadzie o 4,5 proc. w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 9,9 proc. w ujęciu rocznym. W październiku jej wzrost wyniósł 2,7 proc. w ujęciu rocznym.

Dziesięciu ekonomistów w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 6,3 proc. w ujęciu rocznym. Ich oczekiwania nie były bardzo rozbieżne i wahały się od 4,8 proc. do 8 proc.

Dobre wyniki polskich firm przekładają się na poziom optymizmu ich menedżerów. - _ Polska jest najbardziej optymistycznie nastawionym krajem w Europie Środkowej. 74 proc. kadry kierowniczej uważa, że kondycja gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy poprawi się, a w poprzednim okresie poprawy oczekiwało 51 proc. badanych _- wynika z kwartalnego raportu Deloitte Business Sentiment Index. - _ Natomiast 4 proc. przedsiębiorstw oczekuje pogorszenia kondycji polskiej gospodarki. W poprzednim badaniu pogorszenia oczekiwało 16 proc. _ - wynika z raportu.

Produkcja sprzedana niższa niż przed rokiem

Nieco gorszy obraz rysuje się na podstawie danych o produkcji sprzedanej przemysły. Jak wynika z informacji GUS od stycznia do listopada była ona o 4 proc.niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.

Ale w stosunku do listopada 2008 roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 38,3 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 19,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,2 proc., metali - o 16,3 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 14,8 proc. oraz urządzeń elektrycznych - o 13,9 proc.

Spadek wystąpił w ośmiu działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 1,8 proc., odzieży - o 1,6 proc. i w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 0,5 proc.

Ceny przemysłu nie idą mocno w górę

GUS podał też dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie. Spadły o 0,3 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2 proc.

_ - W listopadzie 2009 r. ceny produkcji sprzedanej w górnictwie i wydobywaniu były o 19,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrosły również ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 10,9 proc.) oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 7,6 proc.). Spadły natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,6 proc.) _ - czytamy w komunikacie GUS.

Czytaj więcej o kondycji polskiej gospodarki
*Kolejne dobre prognozy dla Polski * W 2009 r. polska gospodarka wzrośnie o 1,5 proc., a w 2010 r. możliwy jest wzrost PKB o 2,5 proc - wynika z raportu firmy Deloitte dotyczącego optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej.
*Eksport siłą napędową polskiej gospodarki? *Zasadnicze znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki w przyszłym roku może mieć eksport. Na wzrost konsumpcji lub inwestycji nie ma co liczyć - ocenia większość ekonomistów, którzy wzięli udział w poniedziałkowej debacie Business Centre Club. Spodziewają się oni w 2010 r. wzrostu PKB na poziomie ok. 2 proc."
*Ekonomiści: W przyszłym roku PKB może urosnąć o 2 proc. * Ekonomiści spodziewają się w 2010 r. wzrostu PKB na poziomie około 2 proc. Z najnowszej ankiety Business Centre Club wynika, że w przyszłym roku dwie trzecie firm planuje inwestycje, a 40 proc. oczekuje zwiększenia zatrudnienia.
*Trzeci kwartał miał być najgorszy, okazał się najlepszy * Polska gospodarka radzi sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej. Wynik PKB za III kwartał to wzrost o 1,7 procent w skali roku. To umocniło naszą pozycję wśród liderów.
przemysł
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)