Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze wciąż pod kreską

0
Podziel się:

W kwietniu aktywa funduszy zmalały o 2,2 procent. Od października straciły już 18 mld złotych.

Fundusze wciąż pod kreską
(EPA/PAP)

Zawirowania na giełdzie przestraszyły inwestorów. Od października fundusze inwestycyjne schudły o 26 proc.

Tylko w kwietniu aktywa funduszy inwestycyjnych spadły o 2,2 proc. w stosunku do marca (2,4 mld zł) i wyniosły 106 mld zł.

Kwiecień był szóstym z rzędu miesiącem spadku wartości środków zgromadzonych w funduszach krajowych TFI. Kwietniowa wartość aktywów była niższa niż rok wcześniej o 13,8 proc., a spadek od październikowego szczytu przekroczył już 26 proc.

_ - Z uwagi na umacniającego się złotego, nieco lepiej wygląda statystyka oparta na euro. W tym ujęciu wartość aktywów zgromadzonych w TFI spadła o 0,3 proc. do poziomu 30,6 mld euro _ - czytamy w raporcie Analiz Online.

Zyskały tylko nieruchomości

W kwietniu przed spadkiem obroniły się jedynie produkty lokujące pozyskane środki na rynku nieruchomości. Analizy Online podkreślają, że ich aktywa nie tylko nie spadły, ale dzięki dwóm funduszom odnotowały nawet nieznaczny wzrost (o 0,4 proc. w ciągu miesiąca). Jednak ich udział w całości aktywów wynosi jedynie 1,6 proc. (bez zmian wobec marca).

Największe spadki (o 13,1 proc. w ciągu miesiąca) odnotowały natomiast zajmujące ostatnią pozycję pod względem wielkości aktywów (0,6 proc. udziału) fundusze sekurytyzacyjne.

Drugie miejsce pod względem dynamiki spadków miały fundusze pieniężne i gotówkowe.- _ Tym razem jednak spadek aktywów w tej grupie nie został zrekompensowany wzrostami gdzie indziej, co oznacza, że środki te zostały wycofane poza TFI, być może do innych produktów oferowanych przez sieci sprzedaży (depozyty bankowe, produkty strukturyzowane) _ - czytamy w raporcie.

Zagraniczne na plusie

Trzecią grupą pod względem siły spadku aktywów okazały się być fundusze z ochroną kapitału, których środki zmniejszyły się o 3,2 proc. w stosunku do marca.

- _ Gdy spojrzymy w głąb tego segmentu to okaże się, że ujemną dynamikę zanotowały grupy skupiające produkty inwestujące na polskim rynku, natomiast wśród grup akcji zagranicznych spadek dotknął jedynie fundusze małych i średnich spółek z naszego regionu (tzw. Nowa Europa). W przypadku pozostałych sześciu grup odnotowaliśmy wzrost zarządzanego majątku, który sięgał od 1,8 proc. do 4,5 proc. _ - czytamy w raporcie.

Łącznie środki zgromadzone w funduszach akcji zagranicznych powiększyły się w ciągu miesiąca o 2 proc. i na koniec kwietnia przekroczyły wartość 6,2 mld zł.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)