Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Jak płacić kartą bez PIN-u i podpisu?

0
Podziel się:

Karty zbliżeniowe w swoich portfelach posiada już ponad 240 tys. Polaków. Ich używanie znacznie skraca czas płatności.

Jak płacić kartą bez PIN-u i podpisu?
(orphanjones/CC/Flickr)

Karty zbliżeniowe w swoich portfelach posiada już ponad 240 tys. Polaków. Ich używanie znacznie skraca czas płatności. Zatwierdzenie transakcji nie wymaga bowiem wprowadzania PIN-u, czy też składania podpisu.

To co jest ich głównym atutem jest jednak równocześnie także ich największym minusem. Po pierwsze z racji tego, że korzystanie ze _ zbliżeniówek _ wymaga od punktów sprzedaży posiadania specjalnych terminali. Dlatego mocno ograniczony jest zasięg ich stosowania. Ponadto brak wymogu zatwierdzania płatności powoduje, że kartązbliżeniową można jednorazowo dokonać transakcji maksymalnie na kwotę 50 złotych.

Obecnie karty bezstykowe w swojej ofercie posiadają cztery banki działające w Polsce: BZ WBK, który jako pierwszy zaczął je oferować, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz mBank. Dokonywanie transakcji tego typu kartami umożliwiają dwie największe organizacje wydające karty płatnicze: Visa i MasterCard. Marka kart zbliżeniowych tej pierwszej to PayWave oraz _ PayPass _w przypadku drugiej.

_ _

Gdzie można płacić kartami zbliżeniowymi?

We wszystkich punktach sprzedaży oznaczonych specjalnym symbolem:

Ponadto w zależności od posiadanej karty należy także szukać odpowiedniego oznaczenia na czytniku:

|

|

|

|
| --- | --- | --- |
| płatności zbliżeniowe kartą VISA | płatności zbliżeniowe kartą Maestro | płatności zbliżeniowe kartą MasterCard |

Obecnie w Polsce kartami zbliżeniowymi obu firm można płacić m.in. w sieciach: McDonald's, Multikino, Coffee Heaven i EMPIK. Natomiast kartami Maestro i MasterCard jedynie w kawiarniach McCafe, w sklepach Żabka, salonach Ruchu i w sieci Euroapteka.

Jak się płaci kartą zbliżeniową?

Jeżeli dany punkt handlowo-usługowy obsługuje karty zbliżeniowe, po podejściu do kasy należy poinformować sprzedawcę o chęci wykonania transakcji zbliżeniowej. O czynnym terminalu zbliżeniowym informuje paląca się ciągłym światłem zielona dioda. W pierwszej kolejności sprzedawca wprowadzi do terminalu należność.

Następnie należy zbliżyć kartę do terminala i przytrzymać ją w odpowiedniej odległości 0 - 5 cm. Sygnał dźwiękowy i zapalenie się 4 zielonych diod informuje o przyjęciu płatności. Wtedy kartę można zabrać. Na życzenie klienta może być również wydrukowany paragon z terminala z potwierdzeniem dokonania płatności (tzw. slip).

Do jakiej kwoty można realizować transakcję zbliżeniową?

Jednorazowa transakcja zbliżeniowa może być wykonana maksymalnie do kwoty 50 zł (limit w Polsce). W Europie limit wynosi zwykle 20 Euro, w Wielkiej Brytanii jest to 10 funtów, a w USA 25 dolarów.

Czy kartą zbliżeniową można dokonywać płatności wyższych niż 50 złotych?


Tak, ale wymagać ona będzie potwierdzenia numerem PIN lub podpisem.

Ile transakcji zbliżeniowych można dziennie dokonywać?

Nie ma limitu ilościowego dokonywania płatności zbliżeniowych (bezstykowych). Banki natomiast ustalają indywidualnie dzienną kwotę transakcji zbliżeniowych. Po jej przekroczeniu każda - nawet poniżej 50 złotych - płatność wymaga potwierdzenia PIN-em lub podpisem.

Czy aby otrzymać kartę zbliżeniową należy posiadać konto w banku?


To zależy od rodzaju karty. Tak, jeżeli możliwość dokonywania transakcji bezstykowych umożliwiają karty debetowe. Tak więc posiadanie konta wymaga uzyskanie Debit MasterCard, PayPass Alior Banku; Kartę Visa Electron<30 PayWave w BZWBK, Kartę Maestro ZbliżeniowaING oraz MasterCard PayPass Debit w mBanku.

Nie ma natomiast takiej potrzeby w przypadku Alior Bank MasterCard Silver Lotnicza, Karta pre-paid Maestro PayPass i kart kredytowych MasterCard BZ WBK PayPass w BZWBK oraz MasterCard PayPass Standard w mBanku.

Jaki jest koszt transakcji zbliżeniowej?

Podobnie jak w przypadku innych transakcji bezgotówkowych są one bezpłatne.

Z jakimi dodatkowymi kosztami (poza wydaniem i użytkowaniem karty) wiąże się korzystanie z karty zbliżeniowej?

Banki pobierają jedynie standardowe opłaty za wydanie i użytkowanie karty. Nie naliczają natomiast żadnych opłat _ specjalnych _ za korzystanie z kart zbliżeniowych.

Czy kartą zbliżeniową można wypłacać gotówkę z bankomatu?


Tak. Opłaty pobierane przez banki za wypłatę gotówki z bankomatów tymi kartami są takie same jak w przypadku innych kart.

Czy można nieświadomie zapłacić kartą zbliżeniową (przechodząc obok terminala akceptującego takie karty)?

Nie. Aby bowiem transakcja kartą zbliżeniową została sfinalizowana uprzednio sprzedawca musi wprowadzić kwotę do terminala.

Czy transakcję zbliżeniową może dokonać osoba, która tą kartę znalazła lub ukradła?


Niestety tak. Płatność do 50 złotych nie wymaga bowiem potwierdzenia numerem PIN lub podpisem. Niepowołana osoba może więc dokonywać transakcji kartą bezstykową do limitu dziennego określonego odgórnie przez bank lub indywidualnie przez właściciela.

Poradniki Money.pl
*Jak zdobyć dopłatę do kredytu, jeśli straciłeś pracę * Rząd zamierza przeznaczyć na nią blisko 440 mln złotych. Może z niej skorzystać ponad 46 tysięcy osób.
*Jak spłacać kredyt? Franki z kantoru wcale nie takie tanie * Kupowanie dewiz w kantorze, aby spłacać nimi raty kredytu walutowego - zamiast tak jak obecnie w złotych - będzie uciążliwe i mało opłacalne.
*Co robić, gdy bank chce zmienić umowę kredytową * Bank może żądać wyższej marży lub ubezpieczenia. Klient jest bezbronny. Jedyne, co może zrobić, to spłacić cały kredyt i podziękować bankowi.
ekspert
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)