Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW na celowniku zagranicznych spółek

0
Podziel się:

W tym roku na GPW mogą pojawić się pierwsze spółki z Izraela, Francji i Chorwacji. Wartość ofert może przekroczyć 200 mln zł.

GPW na celowniku zagranicznych spółek
(PAP/Paweł Supernak)

Jeszcze w tym roku na warszawskiej giełdzie mogą pojawić się pierwsze spółki z Izraela, Francji i Chorwacji.

Już niedługo zarówno GPW, jak i NewConnect mogą wzbogacić się o kolejne zagraniczne firmy z krajów, które dotychczas nie miały swoich przedstawicieli na warszawskim parkiecie. Chodzi o firmy z kapitałem izraelskim, zarejestrowane w Izraelu, Francji i Chorwacji. Łączna wartość tych ofert może przekroczyć 200 mln zł - wynika z informacji Money.pl.

Projekty te pilotuje Investin, firma doradcza, która m.in. posiada status Autoryzowanego Doradcy NewConnect.

- _ Planujemy i działamy w kierunku ściągnięcia na warszawską giełdę firm z tych krajów _ - potwierdza informacje Money.pl Władysław Halbersztadt, wiceprezes Investin.

Projekt w realizacji

Investin nie chce ujawniać nazw spółek. Jednak według informacji uzyskanych przez Money.pl, pierwsza spółka z tego grona może trafić na parkiet w Warszawie już w ciągu pół roku.

Rozpoczęły się prace nad realizacją projektu uplasowania emisji akcji na NewConnect lub ewentualnie niepublicznej emisji obligacji na rynku polskim spółki technologicznej z Izraela.

Jest to rentowna firma z przychodami na poziomie 7-10 mln dolarów (około 20 mln zł), dostarczająca zaawansowane rozwiązania z zakresu łączności mobilnej i bezprzewodowej dla największych międzynarodowych producentów sprzętu telekomunikacyjnego.

Spółka myśli o notowaniu swoich akcji w Polsce, gdyż m.in. planuje pozyskanie nowych klientów w Europie. Prywatna oferta akcji miałaby wartość około 15 mln dolarów (około 34 mln zł). Do trzech, czterech inwestorów instytucjonalnych miałoby trafić co najmniej 75 proc. oferty.

- _ Uważam, że NewConnect może stać się przedsionkiem dla firm izraelskich w drodze na Nasdaq. Do tej pory takim rynkiem była giełda w Toronto, ale GPW z NewConnect ma szansę poważnie zaistnieć jako alternatywa dla firm, które jeszcze nie spełniają wysokich wymogów Nasdaq, a potrzebują finansowania. Spółki technologiczne z Izraela to czołówka światowa i ich obecność umocniłaby pozycję warszawskiej giełd _y - zauważa Władysław Halbersztadt.

GPW: lepsza alternatywa

Kolejna izraelska spółka, która poważnie rozważa notowanie na NewConnect, jest dostawcą rozwiązań oraz integratorem technologii dla operatorów telefonii komórkowej i dostawców Internetu. Spółka rozwija własne rozwiązania technologiczne a jej niepubliczna oferta mogłaby mieć wartość powyżej 20 mln dolarów (około 45 mln zł).

Wstępne rozmowy obejmują również plany emisji na głównym parkiecie GPW dużej spółki zajmującej się dystrybucją FMCG we Francji i krajach ościennych, która obecnie planuje ekspansję w Europie Środkowej. Dlatego nie wyklucza emisji na warszawskiej giełdzie. Wartość oferty mogłaby sięgnąć nawet 30 mln euro (powyżej 100 mln zł).

NewConnect kusi też spółkę z Chorwacji zajmującą się hotelarstwem i rozrywką. - _ To byłby bardzo silny efekt marketingowy dla GPW, gdyby te spółki weszły na polski rynek akcji. Mogłoby to zaowocować kolejnymi zagranicznymi debiutami _ - ocenia wiceprezes Investin.

Jego zdaniem impulsem dla firm do wchodzenia na GPW lub NewConnect jest chociażby fakt, że zdobycie środków z emisji jest tańsze na giełdzie warszawskiej niż w Londynie czy Paryżu.

- _ Dalsze plany Investin to przyciągnięcie na GPW spółek z innych krajów bałkańskich oraz Azji, a w pierwszej kolejności transfer technologii z Izraela do Polski poprzez finansowanie projektów typu start-up wykorzystujących technologie rozwijane w Izraelu - w obszarze bio i nanotechnologii, telekomunikacji oraz alternatywnych źródeł energii _ - dodaje Halbersztadt.

Izraelski kapitał

Dotychczas na GPW notowanych jest 24 spółek zagranicznych, w tym amerykańska, hiszpańska, włoska szwedzka czy niemiecka. Tymczasem blisko NewConnect jest z kolei pierwsza firma zagraniczna - austriacki ATS. Większość z nich łączy to, że sporą część działalności prowadzą m.in. na rynku polskim. Ale nie tylko... Firmy takie jak chociażby Plaza Centers, GTC, czy Cinema City rozwijane są przez inwestorów z Izraela. Podobnie jak spółki, o których planach notowania na GPW lub NewConnect informuje Money.pl. Według oficjalnych danych PAIZ, izraelskie firmy zainwestowały w Polsce dopiero ponad 70 mln dolarów.

Jednak rzeczywiste zaangażowanie kapitału znad Morza Śródziemnego w Polsce wynosi nawet 2 mld dolarów. Skąd takie rozbieżności? Wielu inwestorów izraelskich występuje jako _ kapitał międzynarodowy _ - którego bazą nie jest Tel Awiw, ale Bruksela, Amsterdam czy Nowy Jork. Izraelski kapitał w Polsce działa w wielu branżach, nie skupiając się na jednej, jak np. Koreańczycy na elektronice.

Firma Elite zajmuje się produkcją kawy (Pedros i MK Cafe). Eden i Dar Natury produkują wody mineralne. Cinema City buduje sieć multipleksów. Multilock dostarcza na rynek zamki. Oprócz tego firmy z Izraela chętnie inwestują w branżę budowlaną, nieruchomości i centra handlowe (udziały izraelskiego Kardana w spółce GTC, spółki BST oraz Karen GAP), telekomunikację (Dankner - Netia, ECI Telecom - Tadi Pol), ubezpieczenia (Link 4). Łącznie ponad 50 działających w Polsce firm z kapitałem izraelskim pokazuje, że Polska to przyjazny kraj dla tamtejszego biznesu.

Spółki zagraniczne na GPW
Spółka kraj zarejestrowania profil działalności
1. ACE Hiszpania producent komponentów dla samochodów
2. AMREST Holandia operator restauracji
3. ASBIS Cypr dystrybutor IT
4. ASSECO SLOVAKIA Słowacja integrator IT
5. ASTARTA Ukraina producent spożywczy
6. ATLASEST Holandia deweloper
7. BACA Austria bank
8. BMPAG Niemcy fundusz VC
9. Cinema City Holandia operator kin i multipleksów
10. CEDC USA producent, dystrybutor alkoholi
11. CEZ Czechy firma energetyczna
12. IMMOEAST Austria deweloper
13. KERNEL Ukraina producent spożywczy
14. MOL Węgry rafineria
15. OLYMPIC Estonia operator kasyn
16. ORCO GROUP Luksemburg deweloper
17. PEGAS Czechy producent włóknin
18. PLAZACNTR Holandia deweloper
19. REINHOLD Szwecja deweloper
20. RONSON Holandia deweloper
21. SILVANO Estonia operator sieci odzieżowej
22. SKYEUROPE Słowacja operator linii lotniczych
23. UNICREDIT Włochy bank
24. WARIMPEX Austria deweloper
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)