Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Nowe prawo w nowym roku

0
Podziel się:

Nowy Rok przyniósł wiele zmian: wyższe płace, emerytury i renty oraz krótszy czas pracy lekarzy.

Nowe prawo w nowym roku
(PAP/Radek Pietruszka)

*Nowy Rok przyniósł wiele zmian: wyższe płace, emerytury i renty, krótszy czas pracy lekarzy i więcej możliwości przy wyborze komornika. *

Wzrosną pensje

Od 1 stycznia o 2 punkty procentowe maleje składka płacona przez pracowników na ubezpieczenie rentowe. O tyle samo zmniejszy się też wysokość składki opłacanej przez pracodawcę.

To drugi etap obniżki, po lipcowym zmniejszeniu składki o 3 punkty procentowe.

Styczniowa obniżka będzie miała wpływ na wysokość pensji, ale też, co istotne, obniży koszty pracy. Dzięki obniżce składki, w portfelach osób otrzymujących średnie wynagrodzenie znajdzie się o 50 złotych więcej. Co istotne, jeśli pracodawca wypłaca grudniową pensję w styczniu, jej także dotyczy podwyżka.

Lipcowa obniżka składki rentowej nie miała wpływu na koszty pracy, ponieważ dotyczyła jedynie części składki płaconej przez zatrudnionego. Obecna redukcja zmniejszy też koszty ponoszone przez pracodawców - od każdego tysiąca złotych pensji brutto zapłacą oni o około 20 złotych mniej.

Wyższa płaca minimalna

Minimalne wynagrodzenie, gwarantowane ustawowo wszystkim zatrudnionym na pełnym etacie wzrosło o 20 procent. Będzie to miało wpływ nie tylko na zarabiających najmniej: w związku z podwyżką płacy minimalnej zmieniają się też limity egzekucji komorniczych (pracodawca nie będzie mógł potrącić z pensji więcej, niż do kwoty 857,13 złotych w przypadku egzekucji innych, niż dotyczące alimentów. Obciążonemu długami pracownikowi zostanie więc niemal 160 złotych więcej. Zwiększy się także kwota, która pozostać musi na rachunku pracownika z tytułu innych potrąceń, takich jak kary pieniężne czy rozliczenie zaliczek.

Wyższa płaca minimalna to także większe stawki za pracę w godzinach nocnych oraz tzw. "postojowe".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Większa stabilność dla firm

Właścicieli małych firm ucieszy zapewne poważna zmiana w obliczaniu kwoty obrotów, po przekroczeniu której zobowiązani są do płacenia podatku VAT. Dotychczas limit wyrażany był w euro, po kursie z pierwszego dnia roboczego w październiku. Od nowego roku zamiast 10 tysięcy euro wynosi on 50 tysięcy złotych.

Jest to rozwiązanie korzystne dla małych podatników, biorąc pod uwagę, że niewielkie firmy nieczęsto rozliczają się w walucie innej, niż lokalna.

Umacniający się złoty sprawiał, że mały podatnik, osiągający przychody nie przekraczające 10 tys. euro niespodziewanie mógł być obciążony nowymi obowiązkami.

Mogło się nagle okazać, że wbrew swoim przewidywaniom, stał się nagle podatnikiem VAT.

Osiągając te same nominalnie przychody, co w latach poprzednich, przez aprecjację złotego przedsiębiorca znacznie wcześniej "wpadał w VAT", niż by tego oczekiwał. **

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Podatek dochodowy bez istotnych zmian

Od nowego roku zwaloryzowana została kwota wolna od podatku oraz wysokość pierwszego progu skali podatkowej.
Podatku nie zapłacą zarabiający mniej, niż 3.088,68 złotych. Najniższą, 19-procentową stawkę będą płacić ci, których dochody nie przekroczą 44.490 złotych.

Wzrosną też nieco pracownicze koszty uzyskania przychodu: dla pracujących w jednym zakładzie wyniosą one 111,25 złotych miesięcznie, czyli 1335 rocznie a dla zatrudnionych w kilku firmach 2002,05 zł. rocznie. Dojeżdżający do pracy z innej miejscowości będą mogli odliczyć sobie 2.502,56 złotych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Lekarze będą pracować krócej

W ramach dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego do 48 godzin tygodniowo zmniejszy się czas pracy lekarzy. Zmieni się też sposób jego liczenia - zostaną do niego włączone dyżury, które dotychczas nie były traktowane jak normalne godziny czasu pracy.

Dodatkową zmianą jest gwarantowany 11-godzinny odpoczynek w czasie każdej doby. Zmiany w czasie pracy lekarzy mogą poważnie odbić się na funkcjonowaniu szpitali. Prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel jest wręcz zdania, że "w ochronie zdrowia zapanuje chaos".

Zgodnie z prawem (tzw. klauzula opt-out), lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet do 72 godzin tygodniowo, ale musi wyrazić na to zgodę.

ZOBACZ TAKŻE:

Wzrosną renty i emerytury

Zmieniają się przepisy dotyczące waloryzacji rent i emerytur. W związku z tym już od marca ZUS wypłaci więcej wszystkim emerytom i rencistom. Dotychczas waloryzacja oparta była jedynie na wskaźniku inflacji i dokonywano jej tylko wtedy, gdy od poprzedniej podwyżki inflacja wzrosła o co najmniej 5 procent.

Według nowych zasad waloryzacja dokonywana będzie co roku a jej wskaźnik opierać się ma nie tylko na inflacji, czyli cenach, ale także na wzroście wynagrodzeń.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Wierzyciel wybierze komornika

Od nowego roku w każdym rewirze w Polsce będzie mogło działać kilku komorników, a nie, jak dotychczas, tylko jeden.

Istotną dla wierzycieli zmianą będzie też możliwość wybrania komornika spoza rewiru. W przypadku, gdy majątek dłużnika znajduje się w miejscowości, w której wierzyciel nie zna osoby uprawnionej do przeprowadzenia egzekucji, będzie mógł zlecić ją komornikowi, z którym wcześniej współpracował i do którego ma już zaufanie.

Nowe przepisy zostały jednak bardzo krytycznie przyjęte przez środowisko komorników. Obawiają się oni, że w wyniku ich wprowadzenia nastąpi zamęt.

Nowelizacja zmniejsza też stawki wynagrodzeń, jakie komornik będzie mógł pobrać w najprostszych przypadkach egzekucji - czyli z rachunków bankowych i wynagrodzeń. Zmniejszą się one o połowę - z 15 do 8 procent.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)