Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarbówka ma wyręczyć komornika przy ściąganiu grzywien

0
Podziel się:

To jedna ze zmian w kodeksie karnym zaproponowana przez rząd.

Skarbówka ma wyręczyć komornika przy ściąganiu grzywien
(PAP/Piotr Polak)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. *Nowelizacja ma przyspieszyć postępowania sądowe, usprawnić procedury związane z wykonywaniem kar oraz zmniejszyć koszty wykonania kar. *
Projekt przewiduje, że skazany będzie mógł zaskarżać tylko najważniejsze orzeczenia dotyczące swojej osoby, np. kwestie związane z wykonaniem wyroku sądu o pozbawieniu wolności. Usprawnieniu postępowania służyć będzie m.in. zmiana zasady rozpoznawania spraw bez udziału stron oraz przepis umożliwiający dokonywanie niektórych czynności przez referendarzy sądowych.

_ Nowe przepisy zakładają również, że ściąganiem grzywien sądowych i opłat karnych zajmować ma się urząd skarbowy, a nie komornik, jak to jest do tej pory. _Zaproponowane zmiany wpłyną na zmniejszenie przewlekłości postępowań wykonawczych prowadzonych przez sądy. Nowe przepisy określają, że postanowienia wydawane w postępowaniu wykonawczym staną się wykonalne z chwilą ich wydania, nie zaś uprawomocnienia, jak to jest dotychczas.

Zmiany obejmą również system wykonywania kary ograniczenia wolności. Jej wykonywanie może się odbywać również w dni ustawowo wolne od pracy. Zredukowane zostaną administracyjne czynności związane z organizacją i dokumentacją przebiegu pracy, jakie wypełniać musi podmiot, który chce zatrudnić więźniów. Ponadto koszty ubezpieczenia skazanych od następstw nieszczęśliwych wypadków ponosić będzie Skarb Państwa.

Zwiększy się także liczba miejsc pracy, w których skazani mogą odbywać karę. Władze samorządowe będą mogły kierować skazanych np. do pracy w ośrodkach opieki społecznej, spółkach prawa handlowego, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii czy organizacjach charytatywnych.

_ Projekt przewiduje, że skazany będzie mógł zaskarżać tylko najważniejsze orzeczenia dotyczące swojej osoby, np. kwestie związane z wykonaniem wyroku sądu o pozbawieniu wolności. _Projekt wzmacnia rolę sądowego kuratora zawodowego, który odciąży sąd od niektórych czynności związanych z postępowaniem wykonawczym. Kurator będzie organizował pracę skazanych, wskazywał rodzaj, miejsce oraz termin jej rozpoczęcia. Będzie także utrzymywał stały kontakt z podmiotami zatrudniającymi skazanych oraz pouczał skazanych o konsekwencjach wynikających z uchylenia się od jej wykonywania.

Nowe przepisy zakładają również, że ściąganiem grzywien sądowych i opłat karnych zajmować ma się urząd skarbowy, a nie komornik, jak to jest do tej pory. Takie rozwiązanie jest korzystne dla Skarbu Państwa, ponieważ z przeprowadzonych analiz wynika, że skuteczność ściągalności grzywien przez komorników jest niska i mało skuteczna.

Natomiast organy skarbowe mają większy dostęp do informacji o statusie majątkowym obywateli, w tym również osób skazanych prawomocnymi wyrokami. Kwestia ustalenia przez urząd celowości zarządzonej egzekucji lub ustalenia majątku dłużnika, sprowadzi się więc w gruncie rzeczy do sprawdzenia informacji, którą organy podatkowe już mają.

_ Do pracy w ośrodkach opieki społecznej, spółkach prawa handlowego, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii czy organizacjach charytatywnych mogą zostać skierowani skazani w celu odbycia kary. _ Zmiany przewidują ponadto rezygnację z możliwości odraczania kary grzywny. Poprawi to ściągalność zasądzonych przez sąd kar pieniężnych, które mogą być również rozłożone na raty. Decyzję w tej sprawie będą podejmować urzędy skarbowe. Sąd będzie miał jednak możliwość kontroli takich postanowień.

Doprecyzowano również przepis dotyczący prawa wstępu rzecznika praw obywatelskich - w każdym czasie i bez ograniczeń - do zakładów karnych, aresztów śledczych i innych miejsc, w których przebywają osoby pozbawione wolności. Takie same uprawnienia będą mieć prokuratorzy wykonujący czynności należące do zakresu ich działania.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)