Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej mieszkań dla ubogich

0
Podziel się:

Rząd zamierza wspierać finansowo gminy, które będą budować mieszkania socjalne, schroniska i noclegownie. Za kilka tygodni ustawa o budownictwie socjalnym trafi do Sejmu.

Więcej mieszkań dla ubogich
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rząd zamierza wspierać finansowo gminy, które będą budować mieszkania socjalne, schroniska dla bezdomnych i noclegownie. Za kilka tygodni ustawa o budownictwie socjalnym ma trafić do Sejmu.

Ok. 125 tys. wyroków eksmisji nie może zostać wykonanych, ponieważ brakuje mieszkań, do których można by przeprowadzić eksmitowanych lokatorów. Gminy nie radzą sobie więc z zadłużonymi najemcami mieszkań komunalnych. Również prywatni kamienicznicy nie są w stanie na własną rękę rozwiązać tego problemu, więc dopóki nie będzie wystarczającej liczby mieszkań socjalnych, gminy będą musiały płacić ogromne odszkodowania za brak lokali zastępczych.

_ Rząd zakłada, że w latach 2007-2014 powstanie 100 tys. mieszkań socjalnych i 20 tys. miejsc w schroniskach dla bezdomnych. Ma to kosztować budżet 2,5 mld złotych. _Kolejny polski problem to deficyt schronisk dla bezdomnych i noclegowni. M.in. dlatego rząd zamierza dopłacać aż do 40 proc. wartości inwestycji tym gminom, które zdecydują się na budowę mieszkań dla najuboższych i schronisk dla bezdomnych lub też modernizację opustoszałych budynków i przystosują je na mieszkania dla ludzi o najniższych dochodach. O dopłaty mogą się starać także organizacje pożytku publicznego i związki międzygminne.

Ministerstwo budownictwa, które opracowało projekt, jest przeciwne tworzeniu „gett” dla najuboższych i dlatego zastrzega, że jeśli gminy zamierzają kupować mieszkania socjalne, w budynku nie może być ich więcej niż 40 procent.

Według wyliczeń ministerstwa budownictwa, pieniądze na dopłaty mogłyby pochodzić z wpływów podatkowych wynikających z realizacji nowych inwestycji budowlanych, adaptacyjnych lub remontowych (VAT – sprzedaż usług i materiałów budowlanych, zakup wyposażenia; CIT – dochody firm wykonawczych; PIT – firmy wykonawcze i dochody osób zatrudnionych) oraz znacznych ograniczeń kwot odszkodowań wynikających z braku możliwości udostępnienia przez gminy lokali socjalnych dla niewypłacalnych najemców. Sama tylko kwota wpływu z podatku VAT w związku z wejściem w życie ustawy w okresie 8 lat szacowana jest na ok. 727 mln złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)