Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP pozostawi stopy bez zmian?

0
Podziel się:

W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, wśród ekonomistów panuje jednomyślność co do spodziewanej decyzji RPP w październiku. Ich zdaniem Rada wstrzyma się z decyzjami do listopada, kiedy to pojawi się nowa projekcja inflacyjna i utrwalą się trendy widoczne w gospodarce. Niektórzy sądzą nawet, że ostatnie dwa posiedzenia RPP w tym roku zakończą się bez zmiany wysokości stóp procentowych./ ISB /

RPP pozostawi stopy bez zmian?

W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, wśród ekonomistów panuje jednomyślność co do spodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w październiku. Ich zdaniem Rada wstrzyma się z decyzjami do listopada, kiedy to pojawi się nowa projekcja inflacyjna i utrwalą się trendy widoczne w gospodarce. Niektórzy sądzą nawet, że ostatnie dwa posiedzenia RPP w tym roku zakończą się bez zmiany wysokości stóp procentowych.

„Wygląda na to, że Rada nie będzie chciała zaskoczyć i uniknąć zarzutów, że jest nieprzewidywalna i źle komunikuje się z rynkiem. Ponadto, jeżeli we wrześniu Rada nie zdecydowała się na podstawie projekcji podnieść stóp, to tym bardziej w październiku nie powinno być powrotu do używania w argumentacji projekcji sierpniowej” – powiedział Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.

Ekonomiści zwracają uwagę na dychotomię polskiej gospodarki, którą różnie może zinterpretować Rada.

„Z jednej strony dane pokazują umiarkowany wzrost gospodarczy przy bardzo niewielkim ożywieniu ze strony popytu wewnętrznego i braku przesłanek, by takie presje narastały w horyzoncie kilku następnych kwartałów” – uważa Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale.

Z drugiej strony, ciągle jednak zagrożeniem inflacyjnym są czynniki natury podażowej, takie jak ceny ropy.

„W takich przypadkach Rada już pokazała, że będzie reagować, bojąc się wystąpienia efektu rosnących oczekiwań inflacyjnych i żądań płacowych. Choć przy takim rynku pracy ciężko tu oczekiwać jakiego nasilenia tych żądań” – dodał Mróz.

„Efekt drugiej rundy nie nasila się i z jego strony nie ma zagrożenia dla inflacji” – stwierdził także Tarnawa.

CO DALEJ?

Ekonomiści nie są do końca przekonani co do kolejnych posunięć Rady, a nawet co do czynników, które mogą wpłynąć na te posunięcia. Jednym z ważniejszych będzie na pewno kolejna projekcja inflacyjna, która zostanie opublikowana 30 listopada, ale RPP będzie miała do niej dostęp już na listopadowym posiedzeniu.

„Projekcja listopadowa nie będzie czynnikiem decydującym przy kolejnym posiedzeniu RPP. Oczywiście, jest to ważny element decyzji, nie mniej jednak trochę czasu potrzeba, aby mechanizm projekcji inflacyjnych w polskim systemie polityki pieniężnej nieco okrzepł” – uważa Mróz.

„Ja bym jednak patrzył na comiesięczny zestaw danych jako główny czynnik, jakim kieruje się Rada” – dodał ekonomista Soc-Gen.

Ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek zwraca uwagę na jeden z czynników mogących przełożyć się na analizowany przez Radę obraz gospodarki.

„Należy też pamiętać o wypłatach dla rolników i dużej sumie pieniędzy, która trafi na rynek w czwartym kwartale, co również może znaleźć odzwierciedlenie w danych” – zauważył Szczurek.

Wśród ekonomistów nie panuje zgoda co do tego, czy do podwyżki stóp o 25 pb dojdzie już listopadzie, czy raczej dopiero w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

„Podwyżka w listopadzie nie jest przesądzona, ja bym się raczej spodziewał jej w pierwszym kwartale 2005 roku w okresie rosnącej inflacji” – stwierdził Szczurek.

Natomiast zdaniem ekonomisty PKO BP za takim posunięciem przemawia kilka argumentów.

„Będzie już projekcja, która nadal będzie pokazywała zagrożenie inflacyjne, znane będą dane o inwestycjach w trzecim kwartale, Rada ewentualnie będzie mogła zareagować na ceny ropy naftowej i kurs złotego, który może się osłabić, chociażby po prywatyzacji PKO BP” – stwierdził Tarnawa.

Scenariusz bazowy PKO BP przewiduje, że do końca cyklu podwyżek RPP podniesie stopy o 50 pb, dwukrotnie o 25 pb w listopadzie i lutym.

Po trzech tegorocznych podwyżkach, w sumie o 125 pb, podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 6,5%. Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek, 26 października.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)