Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie płacisz alimentów? Trafisz do Krajowego Rejestru Długów

0
Podziel się:

Od 1 października wróci też Fundusz Alimentacyjny.

Nie płacisz alimentów? Trafisz do Krajowego Rejestru Długów
(PAP/Leszek Szymański)

Od 1 października 2008 gminy będą mogły umieścić dane nierzetelnych alimenciarzy w rejestrze dłużników.

Powróci też Fundusz Alimentacyjny, który został zlikwidowany 4 lata temu. Wcześniej planowano powołanie centralnego rejestru dłużników alimentacyjnych. Miał gromadzić dane dotyczące dłużników. Miało to umożliwić m.in. komornikom bardzo prosty dostęp do informacji dotyczących dłużników. Zastrzeżenia miał jednak GIODO, dlatego zmiana ta nie została przeprowadzona.

Zmiany w egzekucji wprowadza ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która zacznie obowiązywać od przyszłego miesiąca.

Samotne matki wychowują w Polsce ponad 1,5 miliona dzieci. W rodzinach niepełnych wychowuje się ponad 1,6 miliona niepełnoletnich. To ponad 15 procent wszystkich dzieci w naszym kraju. Na bieżąco zasądzone alimenty trafiają jednak tylko do 12 procent samotnych rodziców.

Gminy w 2007 roku wypłaciły ponad 770 milionów złotych tzw. zaliczek alimentacyjnych. Od nierzetelnych płatników udało się odzyskać zaledwie 27 milionów złotych, czyli zaledwie 3,5 proc. całej sumy. Dla porównania ściągalność alimentów wynosi we Włoszech wynosi 80 proc. a w Niemczech czy Wielkiej Brytanii - 90 proc.

| Zgodnie z wchodzącą w życie 1 października ustawą, w przypadku nieskutecznej egzekucji należności z tytułu alimentów osoba uprawniona do alimentów (a więc dziecko - za pośrednictwem swego przedstawiciela ustawowego) może złożyć do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej w miejscu swego zamieszkania wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. W przypadku wypłacania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego działania wobec dłużnika podejmowane są _ z urzędu _ - stosowny wniosek kieruje do gminy, w której mieszka dłużnik alimentacyjny, gmina będąca miejscem zamieszkania dziecka. |
| --- |

Dane dłużnika mogą być przechowywane w rejestrze dłużników przez dziesięć lat, chyba że wcześniej zostanie on spłacony. Z informacji umieszczonych w rejestrze korzystają banki, firmy pośrednictwa ratalnego, operatorzy komórkowi czy dostawcy internetu.

| Jeśli zaległości przekroczą okres 6 miesięcy gmina będzie mogła wpisać dane nierzetelnego rodzica do Krajowego Rejestru Długów. Niepłacenie alimentów to przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego na mocy art. 209 par. 1 kodeksu karnego. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)