Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ważne zmiany w Kodeksie pracy już jesienią. Bez zwolnień może się nie obejść

66
Podziel się:

Dwie ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie już w listopadzie. Upłyną maksymalne limity zatrudnienia na czas określony oraz pracy tymczasowej. To będzie intensywny czas dla firm.

Ważne zmiany dotyczące zatrudnionych na czas określony
Ważne zmiany dotyczące zatrudnionych na czas określony (MICHAL DYJUK/REPORTER)

To będzie intensywna jesień dla firm. Zmiany, wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy już jakiś czas temu, zaczną przynosić efekt. Przedsiębiorcy będą musieli się do nich dostosować.

21 listopada upłynie maksymalny limit zatrudnienia pracownika na umowę czasową. Pracodawca, chcący kontynuować współpracę z osobą zatrudnioną na umowie obowiązującej co najmniej od 22 lutego 2016 roku, będzie musiał zawrzeć z nim nową umowę, na czas nieokreślony. Natomiast z końcem listopada upłynie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, może to doprowadzić do zwolnień. Pracodawcy, którzy nie będą chcieli podpisywać umów na czas nieokreślony, chcący uniknąć przekształcania kontraktów czy kar za naruszenie limitu pracy tymczasowej, będą musieli zrezygnować z zatrudnienia danej osoby przed upływem listopadowego terminu.

– W przypadku zatrudnionych na czas określony nie spodziewam się fali zwolnień. Pracodawcy mieli dużo czasu, aby przygotować się do nowych obostrzeń – tłumaczy „DGP” Izabela Zawacka, radca prawny i lider działu zbiorowego prawa pracy w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Więcej wątpliwości może wywoływać upływ limitu pracy tymczasowej. Korzystający z takiej formy zatrudnienia mogą rozważać zastosowanie np. outsourcingu usług jako sposobu na dalsze korzystanie z pracy czasowej.

Zobacz także: Zobacz też: Walka ze śmieciówkami zagrożeniem dla sądów

Umowy na czas określony przekształcane w stałe zatrudnienie to efekt nowelizacji Kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 roku. Na tej podstawie firmy mogą zatrudniać pracownika na postawie maksymalnie 3 umów na czas określony (zawieranych po sobie) oraz przez maksymalnie 33 miesiące. Po tym czasie, gdy pracodawca chce kontynuować współpracę z daną osobą, ta z mocy prawa staje się pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie czasowej umowy jeszcze przez wejściem w życie nowelizacji, czyli 22 lutego 2016 roku, wspomniany limit liczy się od tej daty. Co oznacza, że termin czasowego zatrudnienia takich osób upływa właśnie 21 listopada tego roku.

Może to dotyczyć znaczącej liczby pracowników. W I kw. 2016 r. na czas określony pracowało 3,5 mln osób. Z tego 2 mln na podstawie umów o pracę. Znaczna część tych osób była zatrudniona na podstawie długotrwałych kontraktów. Pracodawcy mieli jednak czas, by do zmian się dostosować.

– Zainteresowanie tymi przepisami było duże, więc pracodawcy wiedzą o 33-miesięcznym limicie i mogli się dostosować do tych zmian. Dlatego nie sądzę, aby teraz wywołały one masowe zwolnienia – mówi „DGP” Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
podatnik!
6 lat temu
Po co niewolnikowi w PRL'u bis kodeks pracy?
Jak
6 lat temu
A ja z 5 pracowników mam1go i 6 robotów. Ten jeden też może odejść, obejde się bez niego bo za te same pieniądze będę mal 2 roboty
micha
6 lat temu
Gdyby (kombinatorzy) nie kombinowali z L4 to kazdy pracodawca dalby umowe na czas nieokreslony, ale jesli na 6 praconikow 1 jest na stalym zwolnieniu chorobowym (od czego naliczany jest urlop, why?!!) to pracodawca boi sie ze za chwile bedzie mial 3 stalych bywalcow L4 bez choroby. JA PRZYNAJMNIEJ DLATEGO "BOJĘ" SIĘ DAWAĆ WSZYSTKIM UMOWY NA CZAS NIEOKREŚLONY (jak ktos dobrze pracuje to juz od lat ma umowe na czas nieokreslony)
Ania
6 lat temu
Niby nie można, a ja znam przypadki jak pracodawca podmieniał umowy na dłuższy okres zatrudnienia byle nie dawać umowy na czas nieokreślony, a jak się przepisy zaostrzyły to jak przyszło do dania trzeciej umowy - obowiązkowo na czas nieokreślony to było wiadomo że to koniec twojej kariery w tej firmie. To wszystko zależy od właściciela i jego poglądów. A kolejnym złem są agencje pośrednictwa które często dają umowy na tydzień i robią to w nieskończoność, a jak gadasz z kierownikiem żeby zatrudnić cię bezpośrednio w firmie to nikt takiej władzy nie ma. Tylko przez agencje bo tak łatwiej pracownika się pozbyć jak nie ma kolejnego kontraktu na produkcję. A ludzie żyją z dnia na dzień nie wiedząc czy za tydzień będą mieli pracę bo do ostatniej chwili nikt nie chce powiedzieć czy umowy będą czy nie. I tak okrągły rok. Czemu rząd nie zajmie się tymi sprawami?
obywatel2345
6 lat temu
Niech lepiej wezmą się za nadgodziny bo firmy nie chcą ich wypłacać tylko dają wolne
...
Następna strona