Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGNiG chwali się wynikami w Norwegii. Wydobycie gazu liczone w miliardach

46
Podziel się:

Norwegia staje się coraz ważniejszym źródłem surowców dla PGNiG. Wydobycie państwowego giganta liczone jest już w miliardach metrów sześciennych gazu i milionach ton ropy naftowej.

Inwestycje w Norwegii przynoszą wymierne korzyści.
Inwestycje w Norwegii przynoszą wymierne korzyści. (Radek Koleśnik / Reporter)

Spółka zależna PGNiG Upstream Norway prowadzi poszukiwania i eksploatację na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (Morza: Północne, Norweskie i Barentsa) i ma udziały w 20 koncesjach. Wydobycie gazu i ropy naftowej odbywa się obecnie ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale oraz Gina Krog.

PGNiG prowadzi również prace nad zagospodarowaniem złóż Skogul i Aerfugl. W pierwszej połowie 2018 roku norweskie Ministerstwo Ropy i Energii zatwierdziło plany PGNiG dotyczące tych koncesji. Rozpoczęcie wydobycia ze złóż Skogul i Aerfugl jest planowane na 2020 rok.

Czytaj więcej: Rekordowy wynik PGNiG

Do tej pory PGNiG wydobyło w Norwegii w sumie dokładnie 2,14 mld metrów sześciennych gazu i prawie 2,2 mln ton ropy naftowej. Prowadzone tam inwestycje mają sprawić, że po 2022 roku spółka będzie wydobywać 2,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Zobacz także: PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Zasoby wydobywalne ropy i gazu w ramach obecnych koncesji, na których udziały posiada PGNiG, wynoszą około 83 mln baryłek.

Jednocześnie przedstawiciele państwowej spółki podkreślają, że PGNiG nabywa kolejne aktywa poszukiwawcze i wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w drodze akwizycji i poprzez udział w rundach koncesyjnych.

Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż w kraju i za granicą. Udziały spółki w 72-procentach należą do Skarbu Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(46)
tak
6 lat temu
za PO był gaz głuPkOwy
Grubas
6 lat temu
O nareszcie paliwko po 3,5 :)
pogromca
6 lat temu
po co nam te złoża, platforma wygra wybory i korzystnie je sprzeda, gaz i ropę przecież mamy z Rosji
Bulba
6 lat temu
A jaki to gaz jest lepszy do spalania niż CH4, może CO?
Bulba
6 lat temu
"PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu." A jaki gaz jest lepszy do spalania od metanu? Może CO?
...
Następna strona