Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wzór wypowiedzenia. Jak przygotować wypowiedzenie

0
Podziel się:

Wypowiedzenie umowy o pracę to podstawa, aby móc rozwiązać umowę o pracę po upływie okresu wypowiedzenia odpowiedniego dla konkretnej sytuacji. Wypowiedzieć umowę o pracę mogą obie strony – pracodawca oraz pracownik

Wzór wypowiedzenia umowy wskazuje, jakie najważniejsze elementy powinny znaleźć się w tym dokumencie
Wzór wypowiedzenia umowy wskazuje, jakie najważniejsze elementy powinny znaleźć się w tym dokumencie (Pixabay.com/Domena publiczna)

Wzór wypowiedzenia pomoże ci stworzyć odpowiednie pismo skierowane w stronę swojego obecnego pracodawcy. Dzięki temu dokumentowi w odpowiedni sposób zakończysz obowiązywanie stosunku pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę to podstawa, aby móc rozwiązać umowę o pracę po upływie okresu wypowiedzenia odpowiedniego dla konkretnej sytuacji. Wypowiedzieć umowę o pracę mogą obie strony – pracodawca oraz pracownik. To oświadczenie woli, więc w tym przypadku nie jest wymagana zgoda drugiej strony.

Wzór wypowiedzenia – omówienie

Wzór wypowiedzenia jest bardzo przydatny dla osób, które nie mają pewności, jakie konkretnie informacje muszą znaleźć się w wypowiedzeniu umowy o pracę i jak sformułować zdania.

Na górze strony znaleźć się musi określenie daty oraz miejsca. Następnie pojawić się muszą dane pracodawcy oraz dane pracownika.

Oto przykładowy wzór wypowiedzenia:

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu... (data podpisania) w... (miejsce podpisania) pomiędzy... (nazwa pracodawcy) a... (twoje imię oraz nazwisko) z zachowaniem okresu wypowiedzenia... (samodzielnie policz czas jego trwania).

Na dole wystarczy się podpisać i najlepiej poprosić o podpis także osobę upoważnioną.

Wypowiedzenia umowy o pracę nie trzeba uzasadniać. Podpisując umowę o pracę, masz możliwość zrezygnowania z niej w dowolnym momencie i nie musisz podawać przyczyny swojej decyzji. Chyba że masz na to ochotę, ale lepiej jest tę informację przekazać w formie ustnej. Nie warto przy tym rzucać żadnych oskarżeń, a na przykład wypowiedzieć się ogólnikowo, że atmosfera w pracy nie jest dla ciebie odpowiednia.

Inne formy rozwiązania umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę, czyli jednostronne oświadczenie woli o rezygnacji z zatrudnienia z zachowaniem okresu wypowiedzenia to nie jedyna możliwość. Istnieje także rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Można w taki sposób rozwiązać każdą umowę. W tym przypadku (chyba że strony ustaliły jakiś termin), rozwiązanie umowy o pracę następuje w dniu zawarcia porozumienia.

Okres wypowiedzenia

Bardzo ważna jest umiejętność prawidłowego określenia czasu trwania wypowiedzenia. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony, a pracownik był w danym miejscu zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie. Jeżeli ten czas mieścił się w widełkach 6 miesięcy – 3 lata, obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Po trzech latach* długość okresu wypowiedzenia*a wzrasta do trzech miesięcy.

W przypadku dwutygodniowego okresu wypowiedzenia rozpoczyna ono swój bieg od kolejnej niedzieli i kończy go na sobocie, nawet jeżeli pracownik nie pracuje w soboty. Okres wypowiedzenia liczący się w miesiącach zaczyna się od kolejnego miesiąca i obejmuje pełny miesiąc kalendarzowy.

Istnieją sytuacje, że jeżeli stanowisko pracownika ma związek z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, okres wypowiedzenia ulega wydłużeniu z dwóch tygodni do miesiąca i z miesiąca do trzech miesięcy. Taki zapis znaleźć się musi w podpisywanej umowie o pracę.

Obie strony mogą także porozumieć się co do wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Na przykład zamiast trzech miesięcy okresu wypowiedzenia, wszystko zakończyć się może już po miesiącu. To rozwiązanie jest dość często spotykane, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zachodzi ryzyko, iż odchodzący pracownik może działać na niekorzyść firmy. W tym wypadku wystarczy obopólna zgoda.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)