Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez wartości Unia Europejska nie przetrwa

7
Podziel się:

Czy nowy porządek będzie oparty na wartościach i ideach, czy głównie na zainteresowaniach i postrzeganiu popularnych nastrojów? Czy projekt europejski musi się zmienić? Czy UE nadal będzie inspiracją dla jej obywateli? – to pytania na które szukali odpowiedzi premierzy w czasie sesji plenarnej „ W obliczu wielkich zmian: Europa w poszukiwaniu swojego miejsca”.

Bez wartości Unia Europejska nie przetrwa

Czy nowy porządek będzie oparty na wartościach i ideach, czy głównie na zainteresowaniach i postrzeganiu popularnych nastrojów? Czy projekt europejski musi się zmienić? Czy UE nadal będzie inspiracją dla jej obywateli? – to pytania na które szukali odpowiedzi premierzy w czasie sesji plenarnej „ W obliczu wielkich zmian: Europa w poszukiwaniu swojego miejsca”.

Jerzy Buzek, były premier Polski, który prowadził dyskusję, pytał o wartości w Unii Europejskiej. Zwrócił wagę, że w ostatnich latach interes narodowy staje się ważniejszy niż wspólnota europejska, słabną instytucje międzynarodowe. Kilkadziesiąt lat temu doprowadziło to do wybuchu dwóch wojen światowych.

Jyrki Katainen, były premier Finlandii, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przekonywał, że Unia Europejska oparta jest na wartościach, takich jak rządy prawa, demokracja, godność człowieka. UE to nie tylko jednolity rynek, maszynka do robienia pieniędzy.

- Martwi mnie stan praworządności w UE. Takie kraje jak Rumunia, Polska czy Węgry mają z tym problem. W demokracji liberalnej nie możemy ograniczać praw mniejszości, niszczyć niezależne media. Już teraz w wielu krajach zachodnich pojawiają się głosy, że nie powinno się wspierać finansowo państw, gdzie kwestionowane są podstawowe wartości – stwierdził.

- Mam nadzieję, że pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej – powiedziała *Ivanna Klympush-Tsintsadze, *wicepremier Ukrainy. Odnoszę wrażenie, że Europejczycy zapomnieli co legło u podstaw powołania UE, o co walczyły poprzednie pokolenia. Dzisiaj demokrację, prawa człowieka biorą za pewnik. Zapominają, że w Europie, na obrzeżach UE, toczy się wojna. W Donbasie codziennie giną ludzie. - Wojna w moim kraju to nie tylko wojna Rosji z Ukrainą, to wojna z Europą. Unia Europejska bez upominania się o integralność terytorialną Ukrainy, nie ma przyszłości – dodała.

Enrico Letta, były premier Włoch zauważył, że wyzwaniem dla naszych demokracji są również zmiany technologiczne, które wpływają na sposób komunikowania się, czy konsumpcję. Smartfon zrewolucjonizował świat, przyspieszył obieg informacji. Teraz wszystko dzieje się bardzo szybko. W ostatnich kilku latach mamy do czynienia z przyspieszeniem, które napędza lęki i obawy. Pogłębia się przepaść pokoleniowa i geograficzna. Dlatego musimy otworzyć nasze demokracje i stare partie na nowoczesne technologie.

Herman Van Rompuy, były premier Belgii z mieszanymi uczuciami mówił o tym, że żyjemy w okresie, kiedy konsumpcja , handel, pieniądze liczą się w życiu obywateli bardziej niż wartości. I to jest dla tych wartości bardzo szkodliwe. Obserwujemy kryzys autentyczności, ponieważ często głosi się wartości, które są sprzeczne z rzeczywistością, która nas otacza. Czyny rozmijają się z codzienną praktyką. Dlatego musimy postępować zgodnie z wartościami, które głosimy. Najgorszym wrogiem wartości jest lęk. W związku z tym musimy lepiej chronić ludzi przed zagrożeniami, obawami. Wtedy jest szansa, że będą wspierali otwarte gospodarki.

Informacja prasowa

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
wódka
6 lat temu
Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany – dostalas w mordę bo zasłużylas ale przysięgam już nigdy więcej... .
za mało wódki
6 lat temu
za mało wódki i przez to rozum za krótki wódka sposobem na wyscie z kryzysu UE
mietek
6 lat temu
wartosc to jest alkohol kupowany na ukrainie i w rosji w tym kierunku powinnismy isc duzo alkoholu kielbasy i ogórkuw i europa tez powiina ten kierunek przyjac
MICHAL
6 lat temu
I znowu Polak w Uni Europejskiej skarzy sie ze nie ma w Polsce demokracji. U nas wlasnie jest demokracja bo Ci co glosowali za PISESM popieraja jego dzialania. A czy stanowiska w Brukselii sa wybierane w demokratycznych wyborach czy Melker za kulisami decyduje z prezydentem Francji kogo by wybrac na stanowiska……. Czy demokratycznym posunieciem bylo zaproszenie milionów uchodzców wbrew ludziom do Europy? Czy demokratycznym posunieciem byla grabiez 150 miliardów zlotych z OFE przez PO ? Czy demokratycznym posunieciem byla kradziez 10 % lokat w bankach na Cyprze ???Niech wysadzaja to Bruksele nachodzcy w drobny pyl. Obludni politycy. W Polsce mamy demokracje ale widocznie pod uwage nie wzieto glosów niemieckich które powinny sie liczyc by pomóc PO
Pollux
6 lat temu
ruskie by chciały aby UE upadło. Wartości mamy wspólne i nie chodzi wcale o instytucje UE czy demokrację nawet jako taką. PROSTA SPRAWA: My Europejczycy i ONI wrogowie. Wrogami są ruskie, Afryka, muzułmanie, chiny. Tak się skonsoliduje Europa. Oczywiście musi to się skończyć wojną. Ale wojna i tak będzie. Bo jakoś w Ameryce Płn Anglicy, Niemcy, Francuzi, Polacy potrafili utworzyć wspólne państwo. Mimo, że znajomość języków obcych wtedy nie była na takim poziomie jak teraz... Mimo, że ludzie byli głupsi, mimo że nie było takich wspólnych interesów by razem istnieć. A jednak powstały Stany Zjednoczone. Tak samo będzie z Europą. Powstaną Stany Zjednoczone Europy. W oparciu o wspólne interesy i przestanie z hipokryzją, że Europa musi każdemu pomagać. Że Europa jest winna wszystkiemu, co złe. Gdyby nie Europa, to murzyni dalej by się parzyli z małpami (wystarczy poczytać o genezie wirusa HIV, który jest podobny do małpiego SiV). Gdyby nie Europa, to muzułmanie dalej jeździliby na wielbłądach. A skoro im nie odpowiada Europa, to musi być wojna i trzeba ustawić całe te bydło do pionu.