Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Samochód, czyli portfel na kołach. E-commerce dla kierowców i pasażerów

3
Podziel się:

Na fali rewolucji w płatnościach, motoryzacja wjeżdża na nowy poziom. Blockchain, dokupywanie opcji w czasie rzeczywistym, płatności biometryczne - to ma być standard w samochodach elektrycznych.

Samochód, czyli portfel na kołach. E-commerce dla kierowców i pasażerów

Na fali rewolucji w płatnościach, motoryzacja wjeżdża na nowy poziom. Blockchain, dokupywanie opcji w czasie rzeczywistym, płatności biometryczne - to ma być standard w samochodach elektrycznych.

Określenie „dom na kółkach” w stosunku do samochodów nie jest w wielu wypadkach nadużyciem: według badań, średnio kierowcy w krajach rozwiniętych spędzają w czasie swojego życia aż od 3,5 do 5 lat w samochodzie. Stąd też – wraz z rozwojem technologii – nowe podejście do pojazdów jako miejsc, w których często wydajemy pieniądze i które pracują dla więcej niż jednego użytkownika (car sharing). Wedle jednego z głównych trendów, samochody najbliższej przyszłości staną się... portfelami, których będziemy używać, nie odrywając rąk od kierownicy.

- Nasza technologia oparta na rejestrach rozproszonych jest już wdrożona m.in. w Santander Banku. Nie widzę przeszkód by niedługo stała się również standardem płatności w pojazdach – zaznacza Ross D'Arcy, odpowiedzialny za rozwój kalifornijskiego Ripple w Europie i jednocześnie jeden ze speakerów na listopadowym Impact fintech'18.

AI płaci za ładowanie

Zdaniem Pawła Wyborskiego, prezesa QuarticON, płatności w samochodzie oznaczać będą rozwój nowego segmentu – e-commerce dla kierowców i pasażerów wspieranych przez AI. To właśnie m.in. o tym dyskutować będą uczestnicy największego kongresu fintechowego w regionie – Impact fintech'18.

- Algorytm, widząc np. z danych nawigacji, że jedziemy na rodzinną wycieczkę w góry, zaproponuje dokupienie opcji napędu 4x4 lub wydajniejszych świateł. Może też np. proponować pasażerom zakupy spożywcze z dostawą na miejsce wyjazdu. A za potwierdzenie zapłaty wystarczy mrugnięcie okiem lub komenda głosowa – mówi prezes QuarticON, jeden z gości Impact fintech'18 i dodaje, że samochodem będzie też można płacić w oczywistych miejscach takich jak stacja ładowania czy parking.

Według badań, aż 30 proc. ruchu w dużych miastach generują kierowcy, szukający miejsca do parkowania. A co jeśli samochód sam zarezerwuje i doprowadzi auto w to miejsce, oczywiście o ile kierowca uprzednio zapłaci za taką usługę? Taki Volkswagen ma to rozwiązanie we własnym portfelu: przejął PayByPhone, od kilkunastu lat rozwijającego system mobilnych rezerwacji i opłat parkingowych. Ostatnim ruchem VW są też testy trzech systemów blockchainowych – Bitcoina, IOTA oraz Ethereum. W ich ślady idą inni wielcy gracze tacy jak Toyota, Honda czy BMW.

Oczy na Łódź

Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotkający się 28 i 29 listopada na kongresie Impact fintech'18 w Łodzi (Wytwórnia oraz DoubleTree by Hilton). Impact fintech'18 to 3 sceny, dziesiątki wystąpień, dyskusji moderowanych, warsztatów, ponad 2000 uczestników, ponad 150 speakerów i przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Łodzi przyjadą przedstawiciele dziesiątek firm z branży np. ING, IBM, Azimo czy Mastercard. Nie zabraknie też „dużych” nazwisk z polskiego ekosystemu fintechowego, takich jak m.in. Jadwiga Emilewicz, Teresa Czerwińska, Marek Chrzanowski czy Maciej Chorowski. Impact fintech'18 to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Dołącz do Impact fintech'18 i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz
globalnej gospodarki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Max
6 lat temu
Może redaktorzyna zechce wytłumaczyć z czego to niby maja się kierowcy cieszyć??
EEEEEEE
6 lat temu
Niektóre samochody to faktycznie skarbonki.
marekowczarek...
6 lat temu
wpis sponsorowany, oznaczcie to że to konfa Gowina i to sponsoring działań rządu a nie żadna inowacja