Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Rosną zyski banków komercyjnych. Spółdzielcze mają gorsze wyniki

0
Podziel się:

Sektor bankowy po pierwszym półroczu mógł pochwalić się zdecydowanie wyższymi zyskami niż rok wcześniej. Jednak nie wszystkie instytucje poprawiły wyniki. Słabiej radziły sobie banki spółdzielcze. W sumie blisko 20 podmiotów było pod kreską.

Marek Chrzanowski jest prezesem Komisji Nadzoru Finansowego.
Marek Chrzanowski jest prezesem Komisji Nadzoru Finansowego. (Krzysztof Olszewski, money.pl)

W pierwszym półroczu 2018 wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł 7 mld 826 mln zł - wynika z raportu KNF. Zyski banków okazały się wyższe o 1 mld 127 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To oznacza poprawę o prawie 17 proc. oraz przekroczenie wcześniejszych szacunków o blisko 8 pkt proc.

Z opracowania KNF wynika, że poprawę wyników odnotowano w bankach komercyjnych (średnio o 20,2 proc.), podczas gdy w bankach spółdzielczych uległy one obniżeniu o blisko -15 proc., podobnie jak i w oddziałach instytucji kredytowych (o 17,5 proc.).

"W skali całego sektora poprawę wyników odnotowano w dwustu siedemdziesięciu sześciu podmiotach (skupiających 86,5 proc. aktywów sektora), a w pozostałych ich pogorszenie. Jednocześnie cztery banki komercyjne, pięć banków spółdzielczych oraz dziesięć oddziałów instytucji kredytowych (skupiających łącznie 6 proc. aktywów) wykazało stratę (w łącznej wysokości 247 mln zł)" - czytamy w raporcie.

KNF wskazuje, że poprawa wyników nastąpiła głównie dzięki zwiększeniu wyniku odsetkowego, połączonego z umiarkowanym wzrostem kosztów działania. Wpływ pozostałych pozycji na zmiany wyniku finansowego był znacząco mniejszy.

Poprawa wyniku odsetkowego, nastąpiła na skutek wzrostu przychodów odsetkowych (o 7,5 proc.), których przyrost w ujęciu wartościowym był znacząco wyższy niż odnotowany w tym okresie wzrost kosztów odsetkowych (o 3,6 proc.). Głównie na kredytach konsumpcyjnych, ale też mieszkaniowych oraz od sektora przedsiębiorstw.

Zobacz także: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

KNF odnotowuje też, że w kierunku wzrostu całkowitych przychodów banków oddziaływał również wzrost przychodów z tytułu dywidend (o 30,7 proc.) oraz wyniku z tytułu pozostałej działalności bankowej (o 5 proc.). Z kolei w kierunku ich obniżenia oddziaływał spadek wyniku z tytułu opłat i prowizji (o 3,1 proc.).

Urzędnicy wskazują, że pomimo generalnie korzystnej sytuacji, obserwowany w ostatnich okresach spadek dochodów w niektórych obszarach, jak też wzrost obciążeń oraz wzrost wymagań regulacyjnych, stanowi istotne wyzwanie dla niektórych banków i wymaga podjęcia przez nie działań, które zapewnią im odpowiedni poziom zyskowności.

W pierwszym półroczu banki kontynuowały działania zmierzające do wzrostu efektywności działania w drodze optymalizacji zatrudnienia i sieci sprzedaży. Proces ten był wzmocniony przez dokonane w minionych okresach przejęcia i fuzje oraz rozwój bankowości elektronicznej. Wprawdzie od stycznia do czerwca liczba zatrudnionych w sektorze bankowym uległa zwiększeniu (o 0,8 tys. osób), ale sieć sprzedaży uległa redukcji (o 56 placówek).

Komisja wskazuje w raporcie, że na poziomie poszczególnych banków sytuacja w zakresie spełnienia wymagań regulacyjnych wyglądała korzystnie. Na koniec czerwca tylko 4 banki spółdzielcze nie spełniały wymogów w zakresie minimalnego poziomu kapitału założycielskiego lub minimalnych poziomów współczynników kapitałowych.

"Pomimo zadowalającej sytuacji bieżącej w skali całego sektora, rekomendowane jest utrzymanie mocnej bazy kapitałowej, a w przypadku niektórych banków konieczne jest jej wzmocnienie" - sugerują urzędnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)