Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OECD podwyższa prognozę dla Polski. "Wzrost gospodarczy pozostanie solidny"

9
Podziel się:

OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2018 r. do 5,2 proc. z 4,6 proc. a w 2019 r. - do 4,0 proc. z 3,8 proc. Ekonomiści uważają, że NBP powinien zacząć podnosić stopy procentowe na początku 2019 r.

OECD podwyższa prognozę dla Polski. "Wzrost gospodarczy pozostanie solidny"
(Andrzej Stawiński / EastNews)

- Prognozujemy, że wzrost gospodarczy pozostanie solidny, jednak stopniowo będzie spowalniał wraz z wyczerpywaniem się zasobów pracy oraz ze wzrostem kosztów produkcji. Popyt wewnętrzny pozostanie motorem wzrostu: konsumpcję wspierać będą ciasny rynek pracy oraz inwestycje wspierane wydatkowaniem strukturalnych środków UE i niskie realne stopy procentowe. Coraz większe niedobory pracowników podbiją wzrost płac oraz inflację - czytamy w komunikacie OECD.

Zobacz: Polak już jest bogatszy od Portugalczyka i Greka. Gonimy Niemców

"Głównym ryzykiem +w górę+ jest wyższa od prognoz konsumpcja prywatna, wspierana przez prężny rynek pracy lub wyższe od oczekiwań inwestycje prywatne, spowodowane przez ograniczenia podażowe. Wzrost protekcjonizmu mógłby natomiast przynieść negatywne konsekwencje dla eksportu i inwestycji, ograniczając wydajność oraz potencjał dla wzrostu" - dodano w komunikacie, cytowanym przez PAP.

Prognoza dla strefy euro została obniżona do 1,9 proc. na 2018 r. i do 1,8 proc. na 2019 r.

Globalny wzrost ma wynieść - według organizacji - 3,7 proc. w 2018 r. i (obniżka prognozy) 3,5 proc. w 2019 r. oraz 3,5% w 2020 r.

Z kolei MFW prognozuje, że polski bank centralny rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych na początku 2019 r. Deficyt budżetowy w Polsce pozostanie stabilny.

MFW ocenia, że należy wdrożyć w Polsce reformy nacelowane na wzrost przychodów budżetowych, biorąc pod uwagę obecną silną pozycję polskiej gospodarki oraz przyszłe potrzeby wydatkowe związane ze starzeniem się społeczeństwa.

W tym celu MFW proponuje: eliminację obniżonych stawek VAT, podniesienie podatków związanych z kwestiami środowiskowymi, podniesienie dochodów z PIT poprzez wprowadzenie niższych początkowych progów podatkowych oraz większej liczby progów pośrednich, odejście od preferencyjnego traktowania samozatrudnionych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Bezekator
5 lata temu
Co za bankowy artykuł, czy napisał go kolega rysia??
Yoj
5 lata temu
Brawo PiS, brawo Premier Morawiecki. PO i nowoczesna na białe niedźwiedzie!!!!
bvnbvnghf
5 lata temu
2000 koko jambo i do przodu......... Chiny tez maja 7% wzrostu ale kto chcialby tam pracowac
jogi
5 lata temu
jeżeli brakuje pracowników to chyba oznacza że gospodarka idzie w dobrym kierunku
sceptyk
5 lata temu
Przy takiej koniunkturze na świecie, to Polska powinna mieć budżet co najmniej zrównoważony. Dane na dzień dzisiejszy, to wzrost zadłużenia SP ponad 20 mld PLN od początku roku bieżącego. Odsyłam do danych MF w necie.