Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Czyste powietrze - zdrowy wybór". Kampania Ministerstwa Środowiska

6
Podziel się:

Ruszyła kampania Ministerstwa Środowiska "Czyste powietrze - zdrowy wybór", która jest częścią rządowego programu termomodernizacji domów. O czyste powietrze warto walczyć, bo przez smog co roku w Polsce wymiera średniej wielkości miasto.

Rząd ruszył z kampanią "Czyste powietrze - zdrowy wybór"
Rząd ruszył z kampanią "Czyste powietrze - zdrowy wybór" (ms.gov.pl/WP)

- Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu. W tym czasie w całej Polsce odbywały się spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawialiśmy jego najważniejsze założenia. Kontynuujemy nasze działania edukacyjne w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce, tym razem poprzez kampanię społeczną "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!" – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Na liście 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem europejskich miast aż 19 to miasta polskie. W połowie listopada w Wirtualnej Polsce ruszył cykl #SmogAlert. Będziemy informować i edukować. Będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby ochronić nas samych i kolejne pokolenia przed śmiertelnie groźną trucizną. Będziemy starali się też znaleźć odpowiedź na każde nurtujące was pytanie, które możecie zadawać nam przez platformę dziejesie.wp.pl.

Walkę ze smogiem podjął też rząd. Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiedzialne są w dużej mierze domy jednorodzinne. Na powstawanie smogu wpływa przede wszystkim spalanie niewłaściwej jakości opału w przestarzałych domowych piecach oraz transport samochodowy.

Dlatego powstał program "Czyste Powietrze", który umożliwia zarówno dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Nabór wniosków w jego ramach wystartował 19 września.

Równolegle w całym kraju realizowany był cykl spotkań dotyczący programu, w trakcie których przyszli beneficjenci mieli okazję zapoznać się z jego zasadami.

- Od początku września w całej Polsce realizowaliśmy cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych na temat Programu Czyste Powietrze, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób. Ich efektem jest ponad 12 tys. złożonych wniosków oraz ponad 70 tys. zarejestrowanych kont na portalu Beneficjenta – powiedział Henryk Kowalczyk.

- W realizacji Programu Czyste Powietrze bardzo ważna jest edukacja, stąd naszym kolejnym działaniem jest kampania społeczna "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!", poprzez którą chcemy wyjaśniać przyczyny złej jakości powietrza w Polsce i pokazywać, jak możemy im przeciwdziałać – dodał minister środowiska.

Kampania Ministerstwa Środowiska jest realizowana pod hasłem "Zadbaj o swój kawałek nieba". Poza wyjaśnianiem przyczyn powstawania smogu, ma zachęcać do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.

- To, w jakim środowisku żyjemy i jakim powietrzem oddychamy, w dużym stopniu zależy od nas samych. Dlatego poprzez kampanię "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!" chcemy pokazać, że zmiana naszych indywidualnych zachowań i nawyków może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy - podkreślił rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka.

- Chcemy dotrzeć z kampanią do blisko 20 mln Polaków mieszkających w około 5 mln domów jednorodzinnych, czyli do potencjalnych beneficjentów Programu Czyste Powietrze – dodał.

W ramach kampanii Ministerstwa Środowiska powstały m.in. spoty telewizyjne oraz radiowe. Powstała też audycja radiowa dla dzieci oraz specjalna strona internetowa, na której znalazły się informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące Programu Czyste Powietrze.

Więcej informacji na stronie: www.KampaniaCzystePowietrze.pl

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa na 103 mld złotych (finansowanie w formie dotacji lub pożyczek). Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji będzie wynosić nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych lub do osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Smog atakuje także w domu. Mamy rozwiązanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Kaśka
5 lata temu
Krew mnie zalewa, jak to czytam. Co za hipokryzja ! Za rządów Pis wycina się tysiące ha lasów, zniszczono nowo powstałe firmy wiatrowe, bo przecież trzeba ładować kasę w górnictwo, nie ma dofinansowania na wymianę piecy c.o. Wiem, bo niedawno wymieniłem :(( przygotowany przez rząd blok reklamowy to szczyt kłamstwa i fałszu.
ISLA
5 lata temu
JAK DADZĄ DOFINANSOWANIE DO PANELI FOTOWOLTAICZNYCH WYTWARZAJĄCYCH MAKABRYCZNIE DROŻEJĄCĄ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, A NIE KREDYT NA NIE,TO BIORĘ W CIEMNO 7KW (MAM NAWET IDEALNY DO TEGO DACH!!!) I TO BY BYŁA POMOC , A NIE ICH MARNE 350ZŁ ROCZNIE DOPŁATY DO RACHUNKÓW ZA PRĄD!!!!
Wilku
5 lata temu
Zacznijcie od promowania palenia od góry. W najgorszym piecu daje to redukcję zanieczyszczeń o 50% i oszczędności na paliwie do 30%. Wpiszcie w google "czyste ogrzewanie"
Waldek
5 lata temu
W Tym Kraju czysye powietrze to luksus obciążony podatkiem VAT i akcyza. Dlateko Polacy grzeją się czym moga, jak za okupacji.
VBMF
5 lata temu
Dom 300 m2 oraz ogrzewana altana `130m2 . Przeliczcie ,ile kosztowaloby ogrzewanie gazowe ,elektryczne czy olejowe . Za ogrzewanie domu i altany place palaczowi ,ktory organizuje paliwo .