Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Szef KNF chce większej władzy dla Komisji. "To największa reforma KNF"

4
Podziel się:

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia – twierdzi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski (KNF)

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia – twierdzi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski.

Prof. Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że będzie dążył do wzmocnienia KNF.

- Przekształcenie Urzędu KNF w państwową osobę prawną zwiększy jego niezależność oraz umożliwi prowadzenie samodzielnej gospodarki finansowej i kadrowej, w szczególności w celu rozwoju kompetencji i narzędzi nadzorczych oraz podniesienia sprawności nadzoru – przekonuje szef KNF.

Jego zdaniem, ustawa o wzmocnieniu nadzoru jest bardzo potrzebną reformą KNF i jednocześnie największą od momentu utworzenia Komisji.

Krytycy rozszerzania uprawnień KNF, zwłaszcza w kontekście tzw. afery KNF, o której więcej przeczytasz w money.pl, twierdzą, że daje ono zbyt dużą władzę KNF. Największe obiekcje dotyczą przepisu, który daje Komisji większą swobodę w możliwości inicjowania procesu, w którym jeden bank może przejąć inny.

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, obecne przepisy dają takie uprawniani Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Jednak rozpoczęcie przymusowej restrukturyzacji, która może skutkować przejęciem banku, można wprowadzić, gdy jednocześnie spełnione są łącznie trzy warunki.

Zobacz także: Obejrzyj również: Prezydent Duda o aferze KNF:

Po pierwsze bank musi być zagrożony upadłością, po drugie nie ma możliwości wprowadzenia działań naprawczych i wreszcie - gdy jest to potrzebne w interesie publicznym.

W myśl ustawy o wzmocnieniu nadzoru, to Komisja mogłaby podjąć taką decyzję w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej ustawowo określonego poziomu albo choćby powstania takiego niebezpieczeństwa.

W takim przypadku jednak KNF mogłaby podjąć taką decyzję w oparciu o samo ”podejrzenie”, co zdaniem prawników i ekspertów pytanych przez money.pl, może dać ogromną władzę KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
jku
5 lata temu
Czy to nie będzie taka kontrola, że już nigdy nie będę pewna swoich pieniędzy w banku? Bo jak Zdzisław sobie zażyczy w poniedziałek, to w czwartek mi bank upadnie....
GetBack
5 lata temu
Szanowny Panie Przewodniczący KNF, Z najwyższym zaciekawieniem przeczytałem pierwszy Pański wywiad i uważam, że trafnie zdiagnozował Pan słabości i patologie trapiące polski rynek finansowy od wielu lat. W pierwszym zdaniu pisze Pan, iż głównym celem będzie zapewnienie ochrony bezpieczeństwa inwestorów indywidualnych - czyli coś co w polskich realiach nigdy nie istniało, było iluzją. Chciałbym podnieść kwestię omawianego wcześniej bezpieczeństwa inwestorów indywidualnych.  GetBack, czyli największy przekręt giełdowo-obligacyjny w historii Polski, dowodzi, iż nadzór poległ na całej linii a beneficjenci tego oszustwa (banki, prywatny fundusz, audytor, biura maklerskie, firmy doradcze, agencje ratingowe) nie poniosły żadnego kosztu ani konsekwencji, które pozwoliłoby inwestorom indywidualnym odzyskać zaufanie do KNF i polskiego rynku finansowego. Państwo nie zrobiło NIC aby ludzie odzyskali pieniądze, oszukani inwestorzy zostali pozostawieni sami sobie, bez wsparcie prawnego, psychologicznego ani nawet możliwości żadnej ulgi podatkowej z tytułu poniesionej straty. Tysiące oszukanych JUŻ NIGDY NIE WRÓCI NA GPW ani nie zainwestuje nawet złotówki w żadne produkty finansowe.  Największy debiut na GPW kilku ostatnich lat okazał się perfidnym oszustwem, spółka została prześwietlona przez renomowanego audytora z wielkiej czwórki, spółka przeszła badanie diligence przez Haitong Bank, zagraniczne fundusze inwestycyjne zainwestowały w akcje tej spółki - tak samo jak krajowe OFE. Spółka GetBack była niewypłacalna w momencie debiutu na GPW (są na to dowody w postaci emaili zarządu) i mimo to cały system finansowy nic nie zauważył? Jest tylko jedna droga do odbudowania zaufania KNF - NAPRAWIENIE SZKÓD POSZKODOWANYM PRZEZ DZIURAWE PRAWO I NIEWYDOLNOŚĆ KONTROLI KNF. Wszyscy odpowiedzialni powinni teraz ponieść koszty naprawienia szkód wyrządzonym akcjonariuszom oraz obligatariuszom.
Kim III
5 lata temu
POmatolstwo i kolesie mysleli, ze afera KNF obali PIS, a tu PIS jeszcze bardziej wzmocni funkcje kontrolne KNF, co dodatkowo powaznie ograniczy roznym lewackim cwaniakom oszukiwac obywateli!!!
Kim III
5 lata temu
POmatolstwo i kolesie mysleli, ze afera KNF obali PIS, a tu PIS jeszcze bardziej wzmocni funkcje kontrolne KNF, ci dodatkowo powaznie ograniczy roznym lewackim cwaniakom oszukiwac obywateli!!!