Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Polskie banki wzorem na świecie. Innowacje przyjdą właśnie z instytucji finansowych

0
Podziel się:

- Polski sektor bankowy na świecie stawiany jest jako wzór. Inni mogą nam zazdrościć tempa wdrażania nowych usług, trwałości relacji z klientem i cen – mówi w rozmowie z money.pl Rafał Zych, dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskim.

Rafał Zych, dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskiego
Rafał Zych, dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskiego (Krzysztof Olszewski, money.pl)

- Polski sektor bankowy na świecie stawiany jest jako wzór. Inni mogą nam zazdrościć tempa wdrażania nowych usług, trwałości relacji z klientem i cen - mówi w rozmowie z money.pl Rafał Zych, dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskim.

Dyrektywa Payment Services Directive 2 (PSD2) powinna w pełni obowiązywać w drugiej połowie 2019 roku. Reguluje m.in. kwestię cyberbezpieczeństwa i płatności w internecie. Najistotniejszym punktem jest pojawienie się nowych kategorii instytucji płatniczych i próba budowy „bankowości otwartej”. To znaczy takiej, w której zewnętrzne firmy mogą korzystać na przykład z automatycznego logowania do kont płatniczych, o ile użytkownik im na to pozwoli.

- Banki i cały sektor finansowy przeszedł rewolucję w kwestii oceny i podejścia do dyrektywy. Zaczęło się od lęku, że na rynku pojawią się nowi gracze i nowe modele biznesowe, ale ten okres trwał krótko. Teraz panuje przekonanie, że nowy model biznesowy przyniesie dużą szansę na rozwój - tłumaczy Rafał Zych, dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskim.

Jak tłumaczy Zych, zagrożone są te sektory bankowe, które od dawna są zapóźnione technologicznie. Polska nie ma z tym problemu. - Polski sektor bankowy na świecie stawiany jest jako wzór. Inni mogą nam zazdrościć tempa wdrażania nowych usług, trwałości relacji z klientem i cen – dodaje.

Jak będzie wyglądał rynek usług bankowych? Jak zaznacza Rafał Zych, sektor bankowy na nowo chce zaistnieć w branży zakupów internetowych. - Jako banki, jako sektor, odpuściliśmy wiele lat temu segment e-commerce. W efekcie na rynku pojawiły się podmioty trzecie, pośrednicy, którzy obsługują płatności. Płacenie, czyli usługa będąca domeną banków, stała się domeną innych serwisów. Dlatego na nowo wracamy w ten segment. Przykład? Wspólna usługa ING Banku Śląskiego z Twisto, która umożliwia odroczenie płatności za zakupy internetowe nawet do 21 dni. Już teraz widzimy, że ta usługa wyróżnia nas i naszą ofertę na rynku. A do tego ciągle się rozwija - zaznacza Zych.

Jak zaznacza Zych, silny sektor bankowy sprawia, że spółkom z pogranicza technologii i finansów wcale nie jest łatwo na rynku. To banki w sektorze finansowym odpowiadają za sporą część innowacji. I zdaniem przedstawiciela ING Banku Śląskiego - tak pozostanie. Tym bardziej, że coraz częściej instytucje finansowe w ramach własnych struktur tworzą komórki odpowiedzialne za rozwój technologii.

Z Rafałem Zychem, dyrektorem Innovation Lab rozmawialiśmy podczas Impact Fintech'18 w Łodzi. Money.pl jest partnerem medialnym wydarzenia. Cała rozmowa o innowacjach w bankowości, roli ING Banku Śląskiego w kreowaniu nowych rozwiązań i pomysłach fintechów do obejrzenia w materiale wideo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)