Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zwrot VAT za materiały budowlane. Komu przysługuje?

0
Podziel się:

Jeśli kupiłeś materiały budowlane do budowy domu do 30 września 2018 r., możesz odzyskać część VAT-u, który jest zawarty w cenie takich produktów. Zobacz, czy możesz starać się o zwrot VAT.

Zwrot VAT za materiały budowlane nie jest objęty podatkiem dochodowym
Zwrot VAT za materiały budowlane nie jest objęty podatkiem dochodowym (Let Ideas Compete/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Żeby mieć na szansę na odliczenie VAT, faktury za materiały budowlane nie mogą być wystawione później niż ostatniego dnia września 2018 r. Wniosek o zwrot podatku można złożyć do końca rok, w którym rozpoczęto użytkowanie domu wybudowanego dzięki tym materiałom budowlanym. W całym procesie chodzi o to, by odzyskać różnicę między podatkiem 23 proc., a 8 proc.

Z takiej formy pomocy nie mogą korzystać wszyscy inwestorzy indywidualni. Żeby otrzymać zwrot podatku, trzeba spełnić dość restrykcyjne warunki.

Ile można dostać zwrotu za materiały budowlane?

Kwota zwrotu VAT ma limit. Nie można przekroczyć określonego pułapu, który jest określony kwartalnie. W III kwartale 2018 roku taki zwrot wynosi maksymalnie 35 272,82 zł.

Zanim zaczniemy starać się o zwrot podatku VAT, trzeba najpierw sprawdzić, które materiały mogą być wzięte pod uwagę przy zwrocie VAT. Żeby można było to zrobić, muszą być określone w odpowiednim wykazie. Gdy są w wykazie, to trzeba podsumować cały VAT z faktur i pomnożyć go przez 0,6522. Jeśli wynik jest niższy niż limit, który jest określony jako maksymalny, to można starać się o zwrot takiej kwoty. Jeśli mamy do czynienia z małżonkami, to dla ich obojga liczymy jeden limit.

Uzyskany zwrot podatku VAT wolny jest od podatku dochodowego.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać zwrot VAT za materiały budowlane?

Prawo określa wyraźnie warunki, które trzeba spełnić, żeby uzyskać zwrot za materiały budowlane. Określają one wymogi co do budowanych domów, ale i inwestorów.

  • Inwestor w momencie wydania pozwolenia na budowę nie może mieć więcej niż 36 lat. Jeśli zwrot chcą uzyskać małżonkowie, to bierze się pod uwagę wiek młodszego. Jeśli mają co najmniej trójkę dzieci, to nie muszą brać pod uwagę wieku w ogóle. Dzieci takie muszą być małoletnie albo mieć nie więcej niż 25 lat i nadal się uczyć.
  • Powierzchnia użytkowa domu nie może być większa niż 100 m2, a jeśli inwestor wychowuje przynajmniej troje dzieci – to taki dom nie może mieć więcej niż 110 m2.
  • Budynek może mieć jedynie jeden lokal mieszkalny. Nie można zbudować domu z dwoma mieszkaniami, choć wciąż jest to zgodnie z przepisami prawa, dom jednorodzinny. Nie można też zbudować lokalu użytkowego. Może to być jednak budynek w zabudowie bliźniaczej.
  • Pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2014 roku.
  • Faktury za materiały budowlane, na podstawie których chcemy rozliczyć zwrot, muszą być wystawione z datą wcześniejszą niż 30 września 2018 r.
  • Dom budowany, którego dotyczy zwrot, musi być pierwszą inwestycją mieszkaniową wnioskującego. Takiego ograniczenia nie stosujemy w przypadku osób, które wychowują przynajmniej troje dzieci. Pierwsza inwestycja jest rozumiana jako to, że inwestor nie był ani właścicielem, ani współwłaścicielem innego budynku. Nie może też mieć spółdzielczego prawa do takiego lokalu.
  • Zwrot podatku VAT musi dotyczyć inwestycji prywatnej. Nie może ona być związana z działalnością gospodarczą. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy inwestor płaci podatek dochodowy od osób fizycznych.

Warto pamiętać też, że w przypadku starania się o zwrot podatku VAT, nie ma znaczenia, jaki był koszt budowy domu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)