Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

0
Podziel się:

Jeśli biznes nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, możesz zawiesić działalność gospodarczą. Jak zawiesić działalność gospodarczą? Na jak długo i na jakich zasadach możesz dokonać zawieszenia? Zobacz, jak to zrobić szybko.

Zawieszenie działalności gospodarczej może okazać się praktycznym rozwiązaniem w różnych okolicznościach
Zawieszenie działalności gospodarczej może okazać się praktycznym rozwiązaniem w różnych okolicznościach (Fotolia)

Jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo prosty sposób prowadzenia firmy. Nie wymaga skomplikowanej księgowości, rejestracji dokonuje się bardzo szybko i formalności związanych z uruchomieniem firmy nie jest zbyt wiele.

I właśnie ta prostota sprawia, że można bardzo szybko ją zawiesić lub nawet zamknąć. Jeśli biznes nie idzie tak, jak przedsiębiorca sobie wyobrażał, polskie prawo pozwala na tymczasowe zawieszenie działalności. Zwykle do takiego kroku zmusza przedsiębiorcę pogarszająca się płynność finansowa, a przez to problem z regulowaniem stałych zobowiązań. Może też się zdarzyć, że biznes jest wyjątkowo podatny na sezonowe wahania i sens jego prowadzenie jest tylko w określonych miesiącach. W czasie, gdy ruch jest mizerny, działanie jest ograniczone, by w czasach poprawy koniunktury do niej wrócić.

Zalety zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności ma sporo atutów. Przede wszystkim w okresie, kiedy działalność jest zawieszona, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do składania deklaracji podatku VAT. Nie musi też płacić składek ZUS, bo w czasie gdy firma jest zawieszona, przedsiębiorca jest wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych. Może to mieć jednak daleko idące konsekwencje. Jeśli minie 30 dni od czasu, gdy zapłacona została składka na ubezpieczenie zdrowotne, przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać ze świadczeń medycznych. W takiej sytuacji zalecane jest skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego zawieranego dobrowolnie lub jako członek rodziny dopisać się do ubezpieczenia członka rodziny. Jest jednak wyjątek. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę przynajmniej pół roku i chciałby zawiesić jej prowadzenie, a powodem tego jest konieczność opieki nad dzieckiem, to może złożyć wniosek o to, by składki ZUS były za niego opłacane z budżetu państwa. Można w ten sposób działać przez trzy lata. Okres ten może trwać maksymalnie do czasu, gdy dziecko skończy 5 lat.

Trzeba pamiętać, że czas, w którym działalność jest zawieszona, nie jest doliczany do stażu potrzebnego do przejścia na emeryturę.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Jeszcze niedawno działalność mogli zawiesić tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników. W 2018 roku dzięki wejściu w życie Konstytucji Biznesu również ten właściciel firmy, który zatrudnia pracowników, może skorzystać z zawieszenia działalności

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą? Jeśli wybieramy zawieszenie na czas określony, to zawieszenie nie może być krótsze niż 30 dni.

Jak dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

Działalność gospodarczą zawiesza się poprzez złożenie wniosku CEiDG-1, tego samego, z którego korzystamy w przypadku zakładania działalności. Wystarczy po prostu w odpowiednim okienku zaznaczyć opcję zawieszenia działalności. Możliwości złożenia tego wniosku jest kilka, podobnie jak to jest w sytuacji zakładania firmy.

Jest to możliwe poprzez wysłanie formularza elektronicznie (wtedy będzie potrzebne potwierdzenie profilem zaufanym)
, listem poleconym, ale wtedy notariusz musi potwierdzić nasz podpis, a także wybierając się do urzędu gminy osobiście.

Jeśli wniosek zostanie wypełniony bezbłędnie, przedsiębiorca dostanie potwierdzenie zawieszenia firmy. Urząd gminy niezwłocznie zawiadamia o zawieszeniu ZUS, a także urząd skarbowy.

Jeśli działalność gospodarcza nie zostanie wznowiona po 24 miesiącach, firma jest automatycznie wykreślana z rejestru CEiDG. Wznowienia można dokonać na tym samym wniosku co wpisu, czy zawieszenia zaznaczając odpowiednie pole.

działalność gospodarcza
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)