Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ministerstwo sprawiedliwości odblokuje obrót lokalami. Zaświadczenie o przekształceniu nie będzie potrzebne

37
Podziel się:

Sądy wieczystoksięgowe w całej Polsce będą wpisywać nowych właścicieli mieszkań do ksiąg wieczystych bez zaświadczeń o przekształceniu – donosi "Rzeczpospolita".

Budynki mieszkalne znajdujące się na gruntach samorządowych i skarbu państwa zostały przekształcone we własność
Budynki mieszkalne znajdujące się na gruntach samorządowych i skarbu państwa zostały przekształcone we własność (Shutterstock.com, Serghei Starus)

Lada dzień powinny się pojawić zalecenia Ministerstwa Sprawiedliwości dla wydziałów wieczystoksięgowych sądów powszechnych. Będą przewidywały, że do wpisu do ksiąg wieczystych (lub ich zmiany) nie jest potrzebne zaświadczenie o przekształceniu.

Pozwoli to odblokować obrót lokalami, które wybudowane zostały na gruntach należących do samorządu lub skarbu państwa. Od stycznia doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi we własność.

Wprawdzie Krajowa Rada Notarialna wydała uchwałę, że zaświadczenie o przekształceniunie jest konieczne przy sprzedaży lub kupnie nieruchomości, ale niektóre sądy wieczystoksięgowe nadal ich wymagają. W efekcie urzędnicy w całej Polsce musza poświęcać czas na ich przygotowanie.

– Gdyby takie zalecenia się pojawiły, zdecydowanie skróciłyby kolejki. Mielibyśmy więcej czasu na wydanie zaświadczeń. To ważne. Choć wniosek składa np. właściciel jednego lokalu, musimy wydać zaświadczenia dla całej nieruchomości. Jeżeli w budynku jest 300 lokali, wymaga to czasu – powiedział w rozmowie z "Rz" Ronald Dudziuk, kierownik referatu bezprzetargowej sprzedaży lokali i gruntów w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Zobacz także: Prezes PKP Cargo: Transport kolejowy jest beneficjentem wzrostu gospodarczego

Niektóre sądy wieczystoksięgowe (np. w Poznaniu) nie wymagają doręczenia zaświadczenia o przekształceniu. Inne (np. w Gdańsku) uzależniają dokonanie wpisu od jego doręczenia. Jeżeli trafi się na wydział wieczystoksięgowy, który uważa zaświadczenie za niezbędny dokument, są dwa wyjścia. Można się odwołać i poczekać na rozstrzygnięcie sądu albo wystąpić o zaświadczenie – instruuje "Rz".

Prawnicy mają nadzieję, że jednolite zalecenia resortu w sposób ostateczny rozstrzygną tę kwestię.

– To zbędna, nikomu niepotrzebna biurokracja. Przecież do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego doszło z mocy prawa, na ogół więc nikomu ten dokument do sprzedaży nieruchomości nie jest potrzebny – uważa Stefan Jacyno, adwokat specjalizujący się w nieruchomościach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Gosia
5 lata temu
czekamy na wytyczne z resortu sprawiedliwości .mialam sprzedać mieszkanie w styczniu, do tej pory nie mogę tego zrobić i co najmniej do 1 kwietnia nie bede mogla. przykre. o co chodzi. (?) zaświadczenie? Proszę zróbcie coś z tym. Nie blokujcie normalnego życia.
ed
5 lata temu
Skoro ministerstwo odblokuje to znaczy , ze do tej blokowało bezprawnie .Wniosek nasuwa się ministerstwo popełniło przestępstwo czyli ministra należy posłać do kicia , a tam może sie dokształci
fopwq
5 lata temu
Odwrotnie-PO kłamie
bronco
5 lata temu
zalecenia ministra dla sędziów? Ci ostatni powinni te zalecenia zwinąć w tutkę i wsadzić panu ministrowi... wiecie gdzie. Sędziowie wykonują ustawy i rozporządzenia a nie zalecenia. W komunie okólnikami sekretarzy można było coś zdziałać. Teraz tak nie ma.
monizem
5 lata temu
MOWA MIŁOŚCI PEŁNĄ GĘBĄ
...
Następna strona