Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karol Skomorowski
|
aktualizacja

Mały ZUS dla małej firmy. Dziś mija ostatni dzień zapłaty składek za styczeń. Jakie dokumenty należy złożyć?

1
Podziel się:

1 stycznia 2019 r. sejm uchwalił mały ZUS – ustawę, która gwarantuje ok. 175 tysięcy małych firm możliwość płacenia mniejszych składek ZUS. Dzisiejszego dnia mija ostatni termin zapłaty za styczeń. Kogo dotyczy i jakie dokumenty należy złożyć?

Mały ZUS dla małej firmy. Dziś ostatni dzień zapłaty za styczeń. Jakie stawki zapłacą najmniejsze przedsiębiorstwa?
Mały ZUS dla małej firmy. Dziś ostatni dzień zapłaty za styczeń. Jakie stawki zapłacą najmniejsze przedsiębiorstwa? (East News)

Mały ZUS dla małych firm – czym są mniejsze składki ZUS?

Mały ZUS dla małych firm ma wspierać działalność gospodarczą drobnych przedsiębiorców.

Dotyczy on wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne, do których zaliczają się: emerytalna, zdrowotna, chorobowa i wypadkowa.

Mały ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy będą musieli opłacać ją w pełnej wysokości.

Mały ZUS – jakie dokumenty należy jeszcze złożyć?

W poniedziałek, 11 lutego, mija ostatni termin zapłaty styczniowych składek Małego ZUS-u. W tym celu należy przekazać odpowiednie dokumenty do ZUS:

  • Wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12. Dotyczy to osób, które prowadziły już działalność gospodarczą w 2018 roku.

Mały ZUS – jakie warunki należało spełnić?

Przypominamy, że możliwość ubiegania się o tzw. Mały ZUS minęła 8 stycznia br. Przedstawiamy warunki, jakie należało spełnić, aby skorzystać z programu.

Przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (w przypadku, gdy prowadzono ją przez cały rok) mógł być maksymalnie 30 razy większy, niż wartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w całym poprzednim roku.

Dla przykładu:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 1 września 2016 r. i nigdy jej nie zawieszał. Ponieważ w grudniu 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł, jego przychód z działalności gospodarczej w 2018 r. nie może przekroczyć 63000 zł (30 x 2100 zł).

Dodatkowo musiała być ona prowadzona przez co najmniej 60 dni.

Działalność gospodarcza musiała funkcjonować na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
jjjjj
5 lata temu
podniesli zusy o 86 zl miesiecznie. cwaniaki