Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 mln zł na szczyt klimatyczny w Warszawie? Czy warto?

0
Podziel się:

Czy z organizacji szczytu klimatycznego będą korzyści czy też kolejne obciążenia dla budżetu?

100 mln zł na szczyt klimatyczny w Warszawie? Czy warto?
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w piątek, aby przesunąć prawie 100 mln zł w planie finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wydatki związane ze szczytem klimatycznym, który ma się odbyć w tym roku w Warszawie.

W przyjętej opinii komisja zwróciła uwagę _ na konieczność szczególnie oszczędnego gospodarowania środkami przeznaczonymi na organizację konferencji klimatycznej w Polsce _.

O zmianę w planie finansowym NFOŚiGW wystąpiło Ministerstwo Środowiska. Wiceminister w tym resorcie Beata Jaczewska powiedziała podczas posiedzenia komisji, że kwota prawie 100 mln zł na organizację szczytu nie została uwzględniona w planie finansowym Funduszu, bowiem powstał on, zanim podjęto decyzję o organizacji szczytu.

_ Decyzja rządu o organizacji (...) tzw. szczytu klimatycznego w Warszawie w tym roku została podjęta jesienią ubiegłego roku, już po przygotowaniu planu finansowego Funduszu na rok bieżący _ - wyjaśniła. Dodała, że rada nadzorcza Funduszu zgodziła się na zmianę w planie, także resort finansów nie wniósł zastrzeżeń.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że zgoda MF nie oznacza akceptacji samych kwot. _ My je traktujemy jako szacunkowe (...). Po to, aby dalej procedować nad konferencją, zmiany w planie muszą być dokonane. Ponieważ te wydatki będą przechodziły przez budżet państwa, muszą być wykreowane jak najoszczędniej. Rozumiemy, (...) że negocjacje muszą być tak kształtowane i umowy tak zawierane, by były one (koszty - PAP) najniższe, jak się da _ - podkreśliła Majszczyk.

Beata Szydło z PiS pytała o korzyści, które Polska będzie mieć z organizacji imprezy. _ Czy nie ma refleksji w rządzie, żeby jednak zastanowić się, czy nam jest koniecznie potrzebna organizacja tej imprezy akurat w tej chwili _. Dodała, że jej klub jest przeciw zmianie w planie finansowym Funduszu. _ Uważamy, że Polski nie stać w tej chwili na organizowanie takich imprez _ - dodała. Zaznaczyła, że Stadion Narodowy (gdzie ma być konferencja) nie ma szczęścia do organizacji drogich imprez, w związku z tym może się okazać, że koszty te będą jeszcze wyższe.

Przewodniczący komisji Dariusz Rosati z PO pytał, czy rząd, podejmując decyzję o organizacji szczytu, miał świadomość skali kosztów z tym związanych, a Krystyna Skowrońska (PO) chciała wiedzieć, czy w związku z organizacją imprezy ministerstwa planują wzajemne uzgodnienia, które pozwoliłyby ograniczać wydatki na każdym etapie.

Jaczewska wyjaśniła, że wnioskowana kwota została podana na podstawie szacunku i rozpoznania rynku. _ Tak naprawdę wydatkowanie ostateczne będzie wynikało z podjętych decyzji w oparciu o prawo zamówień publicznych, w oparciu o umowy podpisane z kontrahentami. Nie przewiduję możliwości niepilnowania gospodarności i oszczędności na każdej z tych pozycji _ - mówiła.

Zapewniła komisję, że ma świadomość, iż oszacowana kwota nie jest mała, ale porównała ją z kosztami organizacji analogicznych konferencji w innych krajach. _ Około 100 mln dolarów kosztowała organizacja konferencji klimatycznej w Meksyku i Republice Południowej Afryki, nie mamy informacji, ile kosztowała w ubiegłym roku w Katarze, ale przewiduję, że jeszcze więcej _ - poinformowała. Dodała, że obecnie Francuzi planują wydać na szczyt, który ma się odbyć w 2015 r. ok. 150 mln euro, wobec oszacowanych przez Polskę ok. 25 mln euro.

Wiceminister zaznaczyła, że w Warszawie można się spodziewać ok. 10 tys. osób. Potrzebę organizacji konferencji w Warszawie tłumaczyła możliwością wpływu Polski na kształt globalnego porozumienia klimatycznego.

Jaczewska dodała, że rząd podejmując uchwałę o organizacji konferencji, przyjął, iż koszt będzie porównywalny, ale nie większy niż koszt podobnego szczytu, który odbył się w 2008 r. w Poznaniu. Wydano wtedy 70 mln zł. Jaczewska wyjaśniła, że na konferencję przyjeżdża coraz więcej delegatów, rosną także koszty tzw. sekretariatu konferencji i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom oraz koszty związane z infrastrukturą. Wiceminister zapewniła, że przesunięcie wydatków w planie Funduszu nie spowoduje, że zabraknie pieniędzy na inne inwestycje. Według niej przesuwane kwoty i tak nie zostałyby wydane w tym roku.

Natomiast Majszczyk poinformowała, że poszczególne pozycje wydatków będą weryfikowane, tak aby je ograniczać. _ Powołaliśmy specjalny zespół międzyresortowy. (...) Ta współpraca między resortem finansów i resortem środowiska jak najbardziej będzie, i będzie nadzorowana przez Kancelarię Premiera. W to zostaną włączone też inne resorty, np. MSW _ - dodała. Zapewniła, że konieczność poniesienia poszczególnych wydatków będzie musiała być uzasadniona przez wnioskodawców.

Szczyt klimatyczny ONZ ma odbyć się w Warszawie na przełomie listopada i grudnia 2013 r. Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COP-y - Conference of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)