Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|
aktualizacja

10 giełdowych spółek, które dały najwięcej zarobić

0
Podziel się:

W ciągu roku na akcjach najbardziej zyskownej spółki można było zarobić prawie 650 procent.

10 giełdowych spółek, które dały najwięcej zarobić
(PAP/Radek Pietruszka)

fot: PAP/Radek Pietruszka

GPW przełamuje kolejną granicę. Debiutujące dziś na warszawskim parkiecie Europejskie Centrum Odszkodowań SA jest 400 spółką na nim notowaną.


W kończącym się roku na warszawskim parkiecie przybyło prawie 40 spółek. Skala tegorocznych transakcji na rynku pierwotnym wyniosła ponad 15 mld złotych z czego aż prawie 90 proc. przypadło na spółki sprzedawane przez skarb państwa: PZU, Tauron oraz GPW (na zdjęciu). Spośród tych trzech spektakularnych debiutów najwięcej procentowo można było zarobić na papierach warszawskiej giełdy. Na koniec pierwszego dnia notowań były droższe o 26 proc. do ceny emisyjnej. Inwestorzy nie mogli jednak liczyć na zbyt duże zyski nominalne, ponieważ każdy inwestor mógł kupić tylko niewielki ich pakiet.

Dużo lepiej pod tym względem prezentowała się emisja PZU. Pomimo, że akcje ubezpieczyciela zadebiutowały o 15 proc. powyżej ceny zakupu w ofercie publicznej, to w przypadku nabycia maksymalnej ilości przysługującej inwestorowi indywidualnemu zarobek na czysto wyniósł ponad 1000 złotych.

Natomiast papiery Tauronu przez pierwsze tygodnie notowań na GPW nie rozpieszczały inwestorów. Kurs w tym czasie utrzymywał się w okolicach ceny emisyjnej. Jednak w ogólnym rozrachunku posiadacze akcji giganta energetycznego kończą rok z akcjami droższymi o 30 proc. niż gdy kupowali oni w ofercie publicznej.

Choć zyski osiągnięte przez spółki, które w tym roku zadebiutowały na GPW – najwięcej ABC Data, której akcje są obecnie droższe o ponad 54 proc. w porównaniu do pierwszego notowania – są pokaźne, to jednak i tak jest to tylko znikoma część tego co mogli zarobić posiadacze akcji 10 spółek, które osiągnęły najwyższą stopę zwrotu w 2010 roku.

1. City Interactive - 643,7 proc.

Źródeł sukcesu posiadaczy akcji producenta i dystrybutora gier komputerowych należy głównie upatrywać z diametralnej poprawie tegorocznych wyników finansowych. W ciągu trzech kwartałów 2010 roku przychody City Interactive wyniosły ponad 66 mln złotych, a jej zysk netto to ponad 23 mln złotych. Dla porównania w całym 2009 roku sprzedaż spółki zamknęła się kwotą 27 mln zł, a zamiast zysku spółka odnotowała 12,7 mln zł straty.

Szczególnie wyraźna poprawa wyników była zauważalna w trzecim kwartale, gdy spółka zarobiła ponad 13 mln zł przy sprzedaży na poziomie 37 mln zł. To zasługa wielkiego sukcesu gry Sniper: Ghost Warrior, którą firma wprowadziła na rynek polski i amerykański pod koniec czerwca. W ciągu dwóch miesięcy sprzedano jej pół miliona egzemplarzy, a do końca 2010 roku wynik ten ma się jeszcze poprawić o około 250 tysięcy.

Dodatkowo City Interactive w sierpniu podpisał umowę z Sony na produkcję i wydawanie gier na Play Station 3 na terenie Ameryki Północnej co powinno mieć pozytywny wpływ na przyszłe wyniki firmy.

2. MWTrade - 321,1 proc.

Podobnie jak w przypadku City Interactive, również znaczny wzrost akcji wrocławskiej spółki zajmującej się restrukturyzacją zadłużenia służby zdrowia jest w dużym stopniu efektem zdecydowanej poprawy wyników finansowych. W dziewięć miesięcy tego roku zarobiła ona na czysto ponad 4,5 mln zł przy przychodach na poziomie ponad 12,3 mln złotych. W całym 2010 roku spółka wypracowała zysk netto w wysokości nieco ponad 3 mln zł, a jej przychody zamknęły się kwotą 10,5 mln złotych.

Wpływ na znaczny wzrost zainteresowania akcjami MW Trade miało również ogłoszone w połowie czerwca wezwanie przez Getin Holding do sprzedaży akcji spółki stanowiących 66 proc. jej kapitału. Choć firmie należącej do Leszka Czarneckiego udało się kupić nieco ponad połowę akcji MW Trade, to i tak wejście do niej tak dużego gracza, który posiada bank, daje duże perspektywy rozwoju na przyszłość. Inwestorzy mogą też liczyć, że Leszek Czarnecki zdecyduje się na wykup od nich pozostałych akcji.

3. Beef-San - 314,7 proc.

Pokaźne zyski, jakie w tym roku osiągnęli posiadacze akcji tej spółki są wynikiem ich wiary w dobrą jej przyszłość. Beef-San, który w latach 2008-2009 stracił w sumie około 60 mln zł, zaprezentował w połowie roku nową strategię. Inwestorom spodobały się plany wejścia na rynek usług finansowych.

W oparciu Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku, który jest głównym udziałowcem spółki (ponad 40 proc. akcji), zamierza ona się zająć pośrednictwem kredytowym, udzielaniem szybkich pożyczek, a także leasingiem. Z tej działalności w 2012 roku przychody mają wynieść około 100 mln złotych.

Beef-San planuje sfinansować swoje plany z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej – obrotu zwierzętami hodowlanymi, półtuszami oraz z handlu detalicznego.

4. Euromark Polska - 204,2 proc.

Również producent marek Alpinus i Campus przychylność inwestorów zawdzięcza raczej zmianie strategii działalności. Spółka pod koniec roku 2009 zapowiedziała, że zamierza się bardziej skupić na handlu detalicznym niż - jak dotychczas - hurtowym. Dzięki temu miały wzrosnąć marże, które w detalu są wyższe. Dodatkowo miała się poprawić płynność finansowa firmy – w handlu detalicznym płaci się bowiem od razu przy zakupie, a w hurtowym w większości przypadków stosuje się odroczony termin płatności.

W przypadku Euromark efekty zmiany już są zauważalne. W listopadzie 2010 roku przychody spółki wyniosły 10,5 mln złotych, czyli o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

5. Monnari Trade - 195,3 proc.

Kupno akcji Monnari na początku 2010 roku był przejawem dużej odwagi ze strony inwestorów. Spółka bowiem już w maju 2009 roku złożyła do sądu wniosek o upadłość. Ubiegły rok zamknęła stratą ponad 110 mln złotych, więc było duże prawdopodobieństwo, że zostanie zlikwidowana, by zaspokoić roszczenia wierzycieli.

W styczniu 2010 roku sąd postanowił dać Monnari szansę ułożyć się z nimi. Pod koniec września zdecydowana większość wierzycieli zgodziła się na redukcję zobowiązań nawet o dwie trzecie. Część inwestorów przeczuwała realizację takiego scenariusza i dzięki temu od początku sierpnia do końca września akcje przez nich posiadane wzrosły z 2 do ponad 6,5 złotych.

6. Silvano Group - 183,1 proc.

Wdrożenie z sukcesem nowej strategii przez estońskiego producenta bielizny damskiej, która sprzedawana jest przez własną sieć sklepów w Rosji, na Białorusi, Łotwie i w Polsce, dało wymierne efekty w postaci wyraźnej poprawy wyników finansowych. W dziewięć miesięcy 2010 roku sprzedaż spółki ponad 70 mln zł, czyli niemal tyle ile w całym 2009 roku.

Diametralnie lepiej przedstawiają się jej zyski. W trzy kwartały tego roku na czysto zarobiła ona 9,5 mln złotych, a cały 2009 rok zamknęła stratą 2,5 mln złotych. Za tą poprawą stoi skupienie się na produkcji i hurcie oraz rozwijaniu sieci sklepów franczyzowych przy równoczesnym zamykaniu nierentownych własnych placówek.

7. Odlewnie Polskie - 160,7 proc.

Wszystko wskazywało na to, że spółka w siedzibą w Starachowicach po tym jak w 2008 roku zanotowała ponad 100 mln straty już się raczej nie podźwignie. Na początku kwietnia udało jej się jednak porozumieć z bankami, którym producent odlewów był winien ponad 102 mln złotych. To pozwoliło wyciągnąć kurs z 1 do 2 zł.

Kolejnym impulsem do wzrostów na przełomie sierpnia i września było pozyskanie 6,2 mln z funduszy unijnych na stworzenie ośrodka badawczo – rozwojowego. Dodatkowo inwestorzy uznali, że zapowiedź przeniesienia przez koncern MAN do Starachowic części produkcji autobusów piętrowych i turystycznych stwarza szanse na produkcję dla niemieckiego koncernu.

8. Synthos - 158,8 proc.


Perła w koronie Michała Sołowowa, do którego należy ponad 57 proc. akcji chemicznego giganta, od początku roku sukcesywnie pnie się w górę. To zasługa znakomitych wyników finansowych, jakie spółka prezentowała w każdym z trzech kwartałów. Po dziewięciu miesiącach przychody producenta kauczuków syntetycznych i polistyrenów wyniosły ponad 2,8 mld złotych przy 347 mln złotych zysku netto. Dla porównania w ciągu 12 miesięcy 2009 roku sprzedaż spółki przekroczyła nieznacznie 2,6 mld złotych, a na czysto zarobiła ona 164 mln złotych.

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że w ostatnim półroczu kilka biur maklerskich podwyższyło swoje rekomendacje dla papierów Synthosu. To zapewne był kolejny czynnik zachęcający do ich zakupu.

9. K2Internet - 158,7 proc.


Widoczna poprawa wyników finansowych w 2010 roku miała także decydujący wpływ na wzrost zainteresowania w tym roku akcjami K2Internet. Od stycznia do września przychody firmy zajmującej usługami w internecie doszły do prawie 40 mln złotych, a zysk netto w tym czasie wyniosły 2,2 mln złotych. W całym 2009 roku kwoty te wynosiły odpowiednio: 43 mln zł i jedynie 36 tys. złotych.

Dodatkowo na inwestorów pozytywnie działają informacje, żerynek reklamy internetowej w przyszłym roku wzrośnie do 930 mln złotych. Tym samym K2Internet może liczyć na dalszą poprawę wyników finansowych.

10. Redan - 143,4 proc.


Sukcesywnie przez cały 2010 rok piął się w górę kurs akcji spółki odzieżowej Redan. Wzrost o prawie 150 proc. w skali roku jako jeden z nielicznych przedstawicieli branży odzieżowej przeszedł przez kryzys ostatnich dwóch lat w miarę suchą stopą. Choć spółka w 2009 roku straciła 17 mln złotych, to jednak potrafiła utrzymać przychody na poziomie z lat poprzednich.

W 2010 roku widać już jednak poprawę. Przychody w dziewięć miesięcy wyniosły ponad 220 mln złotych przy minimalnych, ale jednak zyskach (około 1,5 mln złotych). Równocześnie spółka w odróżnieniu od większości swoich konkurentów zamierza rozwijać swoją sieć sklepów. Ponadto spółka chce w kolejnych latach dynamicznie rozwijać się na rynku modowym Ukrainy i Rosji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/na;jakich;spolkach;zarobisz;w;2011;roku,106,0,734058.html) Na jakich spółkach zarobisz w 2011 roku Za rok WIG20 będzie co najmniej 12 proc. wyżej niż dziś. Wcześniej czekają nas spadki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/warto;inwestowac;w;spolki;paliwowe;ale;nie;we;wszystkie,159,0,708255.html) Warto inwestować w spółki paliwowe. Ale nie we wszystkie W tym roku prawie wszystkie spółki paliwowe notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych powinny pochwalić się dużo lepszymi wynikami finansowymi niż w 2009 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t93552.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;deweloperow;na;gpw;nalezy;uwazac;z;ich;kupnem,5,0,696325.html) Akcje deweloperów na GPW: Należy uważać z ich kupnem Według analityków w najbliższych latach trudno będzie uzyskać zyski na akcjach spółek budujących mieszkania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu Money.pl sprawdził co analitycy myślą o małych spółkach i które polecają.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;na;jakich;spolkach;zarobisz;przed;koncem;roku,189,0,684477.html) Sprawdź, na jakich spółkach zarobisz przed końcem roku Money.pl typuje firmy, które w czwartym kwartale przyniosą zyski inwestorom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)