Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karta kredytowa
11.11.2007 10:38

10 lat karty kredytowej w Polsce

Miliony Polaków nie wyobrażają sobie bez niej życia. Aż trudno uwierzyć, że karta kredytowa pojawiła się u nas zaledwie 10 lat temu

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Dziś miliony Polaków nie wyobrażają sobie bez niej życia. Aż trudno uwierzyć, że pojawiał się u nas zaledwie 10 lat temu.

Właśnie mija dziesięć lat od wydania pierwszej międzynarodowej karty kredytowej w Polsce. Według danych NBP, w połowie 2007 r. Polacy korzystali z 6,89 mln kart kredytowych. Tymczaem na koniec 1998 r. kart kredytowych było zaledwie 91,4 tys.

_ Polskie karty płatnicze (czyli debetowe, kredytowe i obciążeniowe) są wydawane z logo czterech międzynarodowych organizacji: Visa, MasterCard, Diners Club i American Express. _Pierwszą wyemitowaną jesienią 1997 r. w Polsce kartą kredytową była Visa wydana przez Citibank Polska (obecnie Citi Handlowy). Była to karta tzw. wypukła. Obecnie karty kredytowe są wydawane także jako karty płaskie, tylko do użytku w terminalach elektronicznych.

Po pierwszym roku wydawania kart kredytowych w Polsce ich udział w rynku wynosił zaledwie 2,4 proc.; w połowie 2007 r. udział kart kredytowych różnych systemów w ogólnej liczbie wydanych kart płatniczych wynosił już 27,7 proc. Liczba wszystkich wydanych w Polsce kart płatniczych to ponad 24,9 mln.

Visa podaje, że ponad 78 proc. wartości obrotów na karty kredytowe przypada na płatności w punktach sprzedaży, pozostała część do transakcje w bankomatach.
_ Pierwsza polska karta kredytowa, ale tylko do użytku lokalnego (z logo Express M) pojawiła się w 1993 r., jej wydawcą był Glob Bank. _

Większość banków w Polsce oferuje przy kartach kredytowych ponad pięćdziesięciodniowy okres nieoprocentowanego kredytu. Spłata karty w tym czasie (tzw. grace period) powoduje, że nie są naliczane odsetki.

| KARTY PARTNERSKIE |
| --- |
| Karty kredytowe są wydawane przez banki samodzielnie, a także jako karty partnerskie (co-branded), czyli wydane wspólnie z inną firmą (są to m.in. producenci znanych marek, operatorzy telefoniczni, media, linie lotnicze, sieci handlowe). W takich przypadkach posiadacze kart mogą uczestniczyć w programach lojalnościowych. |

Tagi: karta kredytowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz