Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

10 tys. ofiar w Japonii. 20 tys. budynków zniszczonych

0
Podziel się:

Siła piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii wynosiła aż 9 stopni w skali Richtera.

10 tys. ofiar w Japonii. 20 tys. budynków zniszczonych
(PAP/EPA)

Od potężnego trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera, które nawiedziło Japonię w piątek, za zaginione uznaje się kilkanaście tysięcy osób.

Aktualizacja 11:03

Na skutek piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii i wywołanej nim fali tsunami mogło zginąć ponad 10 tys. ludzi - podała japońska telewizja NHK. Rząd wyśle w miejsca dotknięte kataklizmem kolejne 35 tys. przedstawicieli sił samoobrony.

Do soboty wieczorem Japońskie Siły Samoobrony wysłały w rejony dotknięte trzęsieniem ziemi i tsunami 65 tys. ludzi. Premier Naoto Kan wydał instrukcję, nakazującą wysłanie w ciągu jednego lub dwóch dni kolejnych 35 tys. osób.

Minister obrony Toshimi Kitazawa nazwał to największą operacją tych sił w historii.

Według oficjalnych danych policji, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło lub zaginęło 2 tys. osób. W prefekturach Miyagi i Iwate znaleziono ponad 600 ciał. Lokalne władze nie mogą skontaktować się z dziesiątkami tysięcy osób.

- _ Nie mam wątpliwości, że w najbardziej dotkniętej kataklizmem prefekturze Miyagi bilans przekroczy 10 tys. zabitych _ - powiedział telewizji NHK szef policji w tym regionie Naoto Takeuchi.

NHK informowała, że nie można się doliczyć 9,5 tys. mieszkańców miejscowości portowej Minamisanriku, zamieszkanej przez 17 tys. osób.

Agencja Kyodo pisze, że w wyniku piątkowego kataklizmu co najmniej 20,8 tys. budynków zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych. Agencja informuje również, że japoński bank centralny przekaże 55 mld jenów 13 bankom w rejonach dotkniętych kataklizmem.

We wschodniej i północno-wschodniej części kraju obsługiwanej przez przedsiębiorstwa elektryczne Tokyo Electric i Tohoku Electric może dochodzić do _ planowanych przerw w dostawach prądu _ - ostrzegł minister gospodarki, handlu i przemysłu Banri Kaieda. Wezwał firmy do zmniejszenia zużycia prądu.

Pomoc Japonii zaoferowało prawie 70 krajów i kilka organizacji międzynarodowych. Na miejsce przybywają kolejne ekipy ratunkowe.

Do kraju przyleciały kolejne ekipy ratunkowe m.in. z Chin, Niemiec, Szwajcarii i USA. Do północno-wschodnich wybrzeży Japonii dotarł też amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan. Jak powiedział w sobotę ambasador USA w Japonii John Roos, okręt będzie transportował personel i sprzęt ratunkowy, korzystając z amerykańskich baz wojskowych leżących na wyspie Honsiu.

W piątek północno-wschodnią Japonię nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 140 lat. Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży wyspy Honsiu, na której leży również Tokio. Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła, że siła piątkowego trzęsienia ziemi wynosiła 9, a nie, jak dotąd oceniano, 8,9 w skali Richtera. Wstrząsy wywołały falę tsunami, która osiągała wysokość nawet 10 metrów i zmiatała z powierzchni budynki oraz samochody. Nadal dochodzi do silnych wstrząsów wtórnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t135033.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/2;tys;ofiar;w;japonii;i;dluga;lista;zaginionych,187,0,793019.html) 2 tys. ofiar w Japonii. I długa lista zaginionych Siła piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii wynosiła aż 9 stopni w skali Richtera - podała Japońska Agencja Meteorologiczna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kataklizmow;coraz;wiecej;czy;jestesmy;na;nie;skazani,214,0,792278.html) Kataklizmów coraz więcej. Czy jesteśmy na nie skazani? W ubiegłym roku straty finansowe spowodowane katastrofami naturalnymi wzrosły trzykrotnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135056.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;prosi;rosjan;o;pomoc;o;gaz;i;wegiel,92,0,792924.html) Japonia prosi Rosjan o pomoc. O gaz i węgiel _ Wydałem rządowi polecenie, aby okazano pomoc naszym sąsiadom _ - napisał na blogu Dmitrij Miedwiediew.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)