Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

160 km na godzinę pociągiem na północ?

0
Podziel się:

Jest porozumienie w sprawie linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Warszawę z Helsinkami.

160 km na godzinę pociągiem na północ?
(Mateusz Włodarczyk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Kraje bałtyckie i Polska porozumiały się w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa, które będzie koordynować prace nad projektem Rail Baltica i podpiszą deklarację w tej sprawie we wrześniu - powiadomił wczoraj w Tallinnie minister gospodarki Estonii Juhan Parts.

- _ Strony porozumiały się, że wspólną deklarację o powołaniu firmy podpiszą ministrowie transportu we wrześniu na nieformalnym spotkaniu w Wilnie _ - powiedział minister. Dodał, że przedsiębiorstwo będzie początkowo własnością trzech krajów bałtyckich, jednak deklaracja da Polsce i Finlandii możliwość przyłączenia się.

Według estońskiego ministra obok koordynacji prac nad przygotowaniem budowy połączenia kolejowego Rail Baltica, wspólne przedsiębiorstwo będzie ubiegać się w Komisji Europejskiej o finansowanie projektu.

Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Wraz z połączeniem drogowym Via Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego te stolice.

Planowana w Polsce linia ma prowadzić z Warszawy przez Białystok i Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach. Odcinek w Polsce ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością około 160 km na godzinę.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP ukarane za niesprawny tabor Okazało się, że stan techniczny dziewięciu wagonów jest tak zły, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu kolejowego i pasażerów.
Przed nami poważne utrudnienia na kolei Na uczęszczanej trasie Gliwice - Częstochowa zabraknie niektórych połączeń w porze porannego szczytu.
Rusza wielka wyprzedaż na kolei Do sprzedaży wyznaczono między innymi nieruchomości w Warszawie i Jachrance.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)