Notowania

gpw
16.04.2009 06:00

18 lat GPW: Na początku było 5 spółek

Sprawdź, ile giełda warta była 18 lat temu i jaki był najlepszy debiut w historii warszawskiego parkietu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W ciągu 18 lat rodzimym rynkiem giełdowym udało się zainteresować bezpośrednio ponad milion Polaków. Kapitalizacja giełdy przekroczyła w pewnym momencie bilion złotych, a liczba spółek wzrosła z 5 do 373.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat GPW stała się liderem w regionie oraz jednym z głównych sposobów inwestowania naszych pieniędzy - bezpośrednio lub pośrednio poprzezfundusze inwestycyjne lub OFE. Money.pl zebrał najważniejsze i najciekawsze liczby, które podsumowują 18 lat rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

Kapitalizacja

161 mln zł
- tyle wynosiła kapitalizacja GPW w 1991 r.

To wartość akcji wszystkich spółek notowanych na giełdzie. Zmienia się więc ona wraz z cenami na giełdzie. Im jest ona wyższa, tym rynek postrzegany jest za _ więcej wart _.

Na koniec 1991 r. kapitalizacja naszego parkietu wynosiła 161 mln złotych. Dla porównania - 116 spółka pod względem kapitalizacji w marcu - Ulma - miała właśnie taką wartość.

Wartość (i liczba) notowanych spółek szybko zaczęła rosnąć. Dziesiątki milionów złotych zostały zastąpione setkami milionów by po 16 latach, w 2007 r., przekroczyć symboliczny bilion złotych. W tamtym okresie udało się nam po raz pierwszy wyprzedzić giełdę we Wiedniu.

Źródło: GPW, * -dane do marca 2009 roku

Obecnie, gdy na parkiecie od ponad roku trwa bessa, GPW jest o ponad połowę mniej warta, niż na szycie dwa lata remu. Jej kapitalizacja wynosi 417 mld złotych.

Liczba spółek

5
- tyle spółek zadebiutowało na pierwszej sesji na GPW

Podczas pierwszej sesji można było kupić akcje zaledwie 5 spółek (Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable i Exbud). Na koniec tamtego roku liczba ta wzrosła do 9. Dynamika zainteresowania się giełdą była na tyle duża, że po dwóch latach spółek było już ponad 2 razy więcej, a po czterech latach ponad 7 razy więcej niż w 1991 roku.

Źródło: GPW, * -dane do marca 2009 roku

Obecnie kupować i sprzedawać możemy walory 373 spółek (stan na koniec marca tego roku) na rynku głównym GPW oraz naNewConnect.

Debiuty

1900 proc.
- tyle wzrósł kurs akcji w najlepszym debiucie w historii GPW

Tak duży przyrost liczby notowanych spółek jest bezpośrednio związany z liczbą debiutów na parkiecie. Najlepszym pod względem był szczyt hossy w 2007 roku.

Na giełdzie pojawiło się wtedy aż 81 spółek, co średnio daje jedną nową spółkę na każde trzy sesje. Byliśmy wtedydrugą po London Stock Exchange giełdą w Europie pod tym względem.

Najlepszy debiut w historii giełdy miał miejsce na młodym rynku - NewConnect. W lutym 2008 r. pierwszy raz notowane były akcje spółki Veno zajmującej się tuningiem samochodowym. Kurs odniesienia wynosił 20 gr., jednak już w południe akcje kosztowały 1,36 złotego. Potem było jeszcze lepiej i ostatecznie pierwszą sesję spółka zakończyła z kursem 4 zł., czyli 1900 proc. więcej niż pierwotna cena. Niesamowity wzrost ceny spowodowany był niską płynnością akcje na rynku NewConnect.

Natomiast jednym z najgorszych był debiut spółki IZNS Iława w grudniu 2008 roku. W pierwszym dniu notowań walory firmy spadły aż o 74 procent. Co więcej - spółka z emisji chciała pozyskać 9,2 mln zł, ale udało się jej zdobyć jedynie...135 tys. złotych. Oznacza to, że pozyskanie każdej złotówki z giełdy kosztowało spółkę - 3,2 złotych.

Rośnie zainteresowanie GPW

60 tys.
- tyle transakcji dziennie przeprowadzało się w 2007 roku

Wprost proporcjonalnie do rosnących indeksów oraz liczby spółek rosło także zainteresowanie giełdą w Warszawie. Już na zakończeniu pierwszego roku działalności liczba rachunków maklerskich wynosiła 54 tysiące.

W krótkim czasie nastąpił jednak skokowy wzrost ich liczby - do 831 tys. po zaledwie 3 latach działalności GPW. Na koniec ubiegłego roku prawie 1,03 mln Polaków posiadało rachunki inwestycyjne w bankach i biurach maklerskich.

Źródło: GPW

Szybki przyrost inwestorów to również wyższe obroty. W 1991 r. obroty na całym rynku wyniosły 30 mln złotych. Dla porównania - tylko w marcu tego roku PKO BP - najlepsza spółka pod tym względem - wygenerowała obrót rzędu 4,5 mld złotych. Znów najlepszym okresem okazuje się 2007 r. - obroty w tym roku wyniosły prawie 0,5 bln zł., dokładnie 479 mld złotych. W ubiegłym roku, podczas bessy zainteresowanie spadło i obroty wyniosły 331 mld złotych.

WYKRES PRZEDSTAWIA WARTOŚĆ ROCZNYCH OBROTÓW NA GPW (SKALA LEWA) ORAZ ŚREDNIĄ LICZBĘ TRANSAKCJI NA SESJĘ W DANYM ROKU (SKALA PRAWA)

Źródło: GPW

Ciekawie wygląda także statystyka liczby transakcji przeprowadzanych w ciągu sesji (średnio) w ciągu roku. W 1991 r. było to 877 transakcji, a w 2007 r. ponad 60 tysięcy. Na koniec ubiegłego roku liczba ta spadła do nieco ponad 38 tysięcy.

* **[ GPW: 2700 procent w 18 lat - serwis specjalny ]( http://www.money.pl/historia-gpw/ )**
* [ W 1993 roku wszyscy zarabiali na giełdzie ]( http://www.money.pl/historia-gpw/artykul/w;1993;roku;wszyscy;zarabiali;na;gieldzie,0,0,443582.html )
* [ Na początku było 5 spółek ]( http://www.money.pl/historia-gpw/artykul/18;lat;gpw;na;poczatku;bylo;5;spolek,0,0,443593.html )
* [ Akcje Kabli - 200 proc. na plusie, Próchnika - 92 proc. straty ]( http://www.money.pl/historia-gpw/artykul/akcje;kabli;200;proc;na;plusie;prochnika;92;proc;straty,0,0,443651.html )
* [ Sprawdź majątki najbogatszych polskich inwestorów giełdowych ]( http://www.money.pl/historia-gpw/artykul/sprawdz,majatki;najbogatszych;polskich;inwestorow;gieldowych,0,0,443629.html )
* [ Atak kobiet na spółki GPW. Opanowały J.W. Construction ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/kariera/atak;kobiet;na;spolki;gpw;opanowaly;juz;j;w;construction,67,0,443971.html )
* [ 18 najważniejszych wydarzeń w historii GPW ]( http://www.money.pl/historia-gpw/artykul/18;najwazniejszych,wydarzen;w;historii;GPW,0,0,443643.html )
Tagi: gpw, 18 lat, obroty, kapitalizacja giełdy, rachunki, historia, liczby, giełda, akcje
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz