Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1 maja bez pochodów w Chinach. Oto powód

0
Podziel się:

W Chinach na 1 maja nie urządza się pochodów, ponieważ władze obawiają się utraty kontroli i niepokojów społecznych.

1 maja bez pochodów w Chinach. Oto powód
(Xinhua News/East News)

W Chinach na 1 maja nie urządza się pochodów, ponieważ władze obawiają się utraty kontroli i niepokojów społecznych. Chociaż mówi się, że Chiny są krajem komunistycznym, zachęty do podróżowania i zakupów czynią tam ze Święta Pracy kolejny festiwal konsumpcji.

Pochodów nikt nie organizuje, ponieważ jedyne legalne zrzeszenie robotników w kraju, Ogólnochińska Federacja Związków Zawodowych, podlega bezpośredniej kontroli rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Wszystkie inne związki zawodowe z założenia są nielegalne, podobnie jak nieautoryzowane zgromadzenia i demonstracje - wyjaśnił PAP hongkoński komentator polityczny Johnny Lau.

_ - Podlegająca rządowi organizacja (robotników) może działać tylko zgodnie z linią partii i wytycznymi rządu. Nie chce tworzyć okazji do konfrontacji i wystąpień antyrządowych _ - powiedział analityk.

Oficjalne media donoszą o organizowanych przez rząd wydarzeniach dotyczących szeroko rozumianej klasy robotniczej, jak np. o spotkaniu prezydenta Xi Jinpinga z osobami noszącymi tytuł _ wzorowego robotnika _. Na wieczornej gali pierwszomajowej w państwowej telewizji CCTV, wśród powiewających czerwonych sztandarów śpiewane są komunistyczne i rewolucyjne pieśni. Ale o prawach szeregowych pracowników nikt tego dnia nie dyskutuje. Podobnie jak podczas innych ważnych świąt państwowych chińskie gazety poddaje się ostrzejszej niż zwykle cenzurze.

_ - (Władze) boją się utraty kontroli nad tłumem. Uważają, że podnoszenie kwestii pracowników i ruchu robotniczego mogłoby wywołać niepokoje. Dlatego ograniczają w Chinach wolność słowa _ - wyjaśnił Lau.

Mimo braku pochodów, 1 maja na ulice chińskich miast wylegają tłumy ludzi - nie w charakterze robotników, lecz konsumentów. Majowe święta to teraz jeden z największych chińskich festiwali zakupów, przy czym szczególnie oblegane są centra handlowe, supermarkety i restauracje.

Trzy dni wolne od pracy (z których dwa muszą zostać odrobione w innym terminie) to dla wielu doskonała okazja do podróżowania. W dniach 28 kwietnia do 1 maja br. w niektórych chińskich miastach liczba pasażerów kolei przewyższyła tę z okresu Święta Wiosny, kiedy Chińczycy masowo wracają do rodzinnych miejscowości, by spotkać się z krewnymi.

Do podróży i zakupów zachęcają też zniżki w muzeach, parkach oraz festiwale tematyczne organizowane przez władze. Np. w 16-milionowym Kantonie na południu kraju jedynym oficjalnym wydarzeniem z okazji Święta Pracy był wielki festiwal kulinarny. - _ Chiński rząd zachęca do konsumpcji i turystyki, by stymulować gospodarkę _ - podsumował komentator z Hongkongu.

Kontrast pomiędzy rewolucyjnymi pieśniami i czerwonymi sztandarami w telewizji a nieskrępowaną konsumpcją na ulicach i w supermarketach to próbka tego, czym jest ustrój nazywany oficjalnie _ socjalizmem z chińską specyfiką _. Krajem niepodzielnie rządzi KPCh, ale gospodarczo, odkąd pod koniec lat 70. ówczesny przywódca Deng Xiaoping zapoczątkował reformy, Chiny balansują między socjalizmem a kapitalizmem, często przybierającym skrajne formy.

_ - Politycznie Chiny wciąż są krajem komunistycznym. Ale w kwestiach gospodarczych zmieniają się z kraju komunistycznego w półkapitalistyczny. W wielu aspektach kierują się regułami kapitalizmu, a nie komunizmu _ - powiedział PAP analityk polityczny z Hongkongu Johnny Lau.

Czytaj więcej w Money.pl
Pedofilia nauczycieli. Chiny prowadzą śledztwo Państwowe Biuro ds. Zagranicznych Ekspertów, które wydaje cudzoziemcom certyfikaty uprawniające do uczenia w Chinach, wystosowało pilne obwieszczenie w sprawie kontroli codziennych zajęć nauczycieli
Francja porozumiała się z Chinami Jednym z najważniejszych celów jego podróży do Pekinu i Szanghaju było doprowadzenie do otwarcia chińskich rynków dla francuskiego eksportu i inwestycji.
Chiny chcą kupić aż 60 Airbusów. Podpisały... Chiny podpisały listy intencyjne w sprawie zakupu 60 Airbusów, w tym 42 samolotów średniego zasięgu z rodziny A320 i 18 dalekodystansowych maszyn A330.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)