Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

200 mln dokumentów do wymiany

0
Podziel się:

200 mln kierowców w Unii Europejskiej będzie musiało najpóźniej do 2033 roku wymienić swoje prawo jazdy na jednolity, europejski dokument.

200 mln dokumentów do wymiany

200 mln kierowców w Unii Europejskiej będzie musiało najpóźniej do 2033 roku wymienić swoje prawo jazdy na jednolity, europejski dokument. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przyjęła dziś projekt dyrektywy w tej sprawie.

Tym samym kończą się prawie czteroletnie negocjacje w sprawie unijnego prawa jazdy. Nowy dokument ma ułatwić pracę policjantom, utrudnić podrabianie dokumentów oszustom, a poza tym będzie kolejnym po wspólnej monecie euro symbolem zjednoczonej Europy.

Unijne prawo jazdy będzie wydawane na 10 lat (z możliwością przedłużenia _ Nowe, wzajemnie uznawane prawo jazdy będzie miało formę plastikowej karty ze zdjęciem i zastąpi 110 różnych wzorów dokumentów będących obecnie w użyciu we wszystkich krajach UE. _do 15 lat). Prawo jazdy na samochody ciężarowe i autobusy będzie wydawane na 5 lat. "Ograniczona ważność dokumentu zagwarantuje, że będzie on aktualny" - powiedział sprawozdawca projektu, belgijski eurodeputowany Mathieu Grosch (chadecja).

Nie będzie wspólnych zasad wydawania praw jazdy, co oznacza m.in., że kraje członkowskie będą miały swobodę we wprowadzaniu badań lekarskich przy wydawaniu i odnawianiu dokumentu.

Prace nad propozycją nowej unijnej dyrektywy ciągnęły się od 2003 roku. Pomysłowi zastąpienia krajowych praw jazdy unijnym dokumentem przeciwna była m.in. Polska, która od 1999 roku prowadzi wymianę starych papierowych dokumentów na nowe.

Ostatecznie kraje członkowskie dostały sześć lat na wprowadzenie dyrektywy w życie i przyjęcie odpowiednich przepisów krajowych (licząc od publikacji, co nastąpi najpewniej na początku 2007 roku). Po tym czasie w całej UE wydawane będą wyłącznie nowe dokumenty. Na wymianę starych będzie 20 lat od wejścia w życie dyrektywy, zatem najpóźniej w 2033 wszyscy kierowcy będą mieli unijne prawo jazdy.

Takie zapisy dyrektywy zostały w marcu uzgodnione przez ministrów transportu krajów UE, a w środę zatwierdziła je komisja transportu PE. Drugie czytanie na forum plenarnym w grudniu będzie już tylko formalnością.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)