Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

20 lat temu Józef Glemp został kardynałem

0
Podziel się:

Mija 20 lat od otrzymania przez Józefa Glempa biretu kardynalskiego z rąk papieża Jana Pawła Drugiego. Z tej okazji Prymas Polski odprawił uroczystą mszę świętą w warszawskiej Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela.

Wzięli w niej udział biskupi metropolii warszawskiej, między innymi nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

Warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki przypomniał na początku liturgii, że kardynał Józef Glemp pełnił swoją posługę w równie trudnych czasach, co jego poprzednicy - Mieczysław Ledóchowski żyjący w okresie Kulturkampfu i Stefan Wyszyński walczący z komunizmem. "Ksiądz kardynał otrzymał swoją godność w czasach trudnych dla narodu i wolności kościoła, w czasach stanu wojennego, a dzięki pokorze, umiłowaniu prawdy i otwarciu serca na Bożą Opatrzność wyszedł - jak się wyraził biskup Piotr Jarecki - obronną ręką".

Józef Glemp otrzymał godność kardynała-prezbitera oraz czerwony biret, symbolizujący godność kardynalską na publicznym konsystorzu w Watykanie, 2 lutego 1983 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)