Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.05.2005 16:10

20 osób, kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari otrzymało medal "Pro Memoria"

20 osób, kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari - otrzymało medal "Pro Memoria". Medal jest wręczany osobom które przyczyniły się do utrwalania pamięci o walce na rzecz niepodległości Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Marek Belka - wręczając odznaczenia - podkreślał, jak ważne jest docenienie zasług tych, którzy walczyli o taką Ojczyznę, jaką mamy obecnie.

95-letni generał Michał Gutowski powiedział, że poświęcenie żołnierzy w walce o niepodległość było dla nich oczywistością. Podziękował za ustanowienie medalu "Pro Memoria" - ku pamięci - zwłaszcza w imieniu tych, którzy w walce zginęli.

Kapitan rezerwy Maria Chojecka "Kama " walczyla w czasie wojny przez 5 lat , między innymi w Powstaniu Warszawskim. Powiedziała, że po wojnie była zawiedziona tym, jak zagospodarowano wolność, o którą walczyła. Dodała jednak, że cała nadzieja w młodych, którzy - jak powiedziała - powinni szanować przelaną krew, czyn bohaterski i samych siebie.

Rząd przeznaczył 3 miliony złotych na pomoc materialną kombatantom, którzy żyją w niedostatku. Wspólnie z resortem zdrowia rząd deklaruje weteranom ułatwienie dostępu do sanatoriów i specjalistycznej opieki medycznej.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz