Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25 lat wolności. Przewodniczący Bundesratu ocenił przemiany w Poslce

0
Podziel się:

4 lipca mija dokładnie 25 lat od pierwszego posiedzenia wybranego w wolnych wyborach Senatu I kadencji.

25 lat wolności. Przewodniczący Bundesratu ocenił przemiany w Poslce
(AndreasKermann/iStockphoto)

W ciągu 25 lat Polska stała się stabilną demokracją, rozwiniętą gospodarką i dobrym sąsiadem Niemiec - powiedział w piątek w Warszawie szef Bundesratu Stephan Weil. Podkreślił także, że Polacy przyczynili się do obalenia Muru Berlińskiego.

Przewodniczący Bundesratu, złożonej z przedstawicieli landów izby wyższej niemieckiego parlamentu, przyjechał do Polski z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W piątek w Warszawie wziął udział w uroczystościach związanych z 25. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu.

Weil podkreślił na briefingu w Senacie, że jesienią w Niemczech odbędą się obchody 25-lecia obalenia Muru Berlińskiego. _ Będziemy świętować ze świadomością, jak wielki wkład naród polski i jego walka o wolność wniosły, by wolność zapanowała na wschodzie Niemiec _ - zaznaczył.

Zdaniem niemieckiego polityka _ oba kraje coraz bardziej się zrastają między sobą _ dzięki utrzymywaniu wzajemnych kontaktów. _ Przyczynia się do tego wymiana między milionami naszych obywateli, między naszymi przedsiębiorcami i instytucjami na różnych szczeblach. Mam nadzieję, że tak pozostanie również w przyszłości _ - dodał. Także marszałek Borusewicz podkreślał wagę relacji polsko-niemieckich.

Z przewodniczącym Bundesratu spotkała się również marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Z komunikatu na stronach Sejmu wynika, że politycy rozmawiali m.in. o polsko-niemieckim partnerstwie oraz o perspektywach jego rozwoju m.in. w wymiarze parlamentarnym. _ Rozmówcy wyrazili zadowolenie z wysokiego poziomu współpracy dwustronnej oraz dynamicznego dialogu politycznego _ - napisano w komunikacie.

_ - Marszałek Sejmu i szef Bundesratu podkreślili znaczenie relacji między parlamentami Polski i Niemiec, m.in. na poziomie komisji branżowych i grup bilateralnych. (...) Marszałek Sejmu mówiła też o szczególnej formie tej współpracy, jaką są wspólne posiedzenia prezydiów Sejmu i Bundestagu. Przypomniała, że spotkanie w tej formule jest zaplanowane na 29-30 września br. w Gdańsku _ - podano w komunikacie.

Przewodniczący Bundesratu wyraził z kolei uznanie dla polskich przemian w ciągu ostatnich 25 latach i dla niewiarygodnego rozwoju Polski. Politycy rozmawiali również o możliwości zacieśnienia współpracy w zakresie edukacji historycznej. Kopacz podkreśliła, że Polska przywiązuje wagę do kwestii historycznych i popularyzacji w Niemczech wiedzy o II wojnie światowej, szczególnie wśród młodzieży. Szczególną uwagę marszałek Sejmu zwróciła na wystawę o powstaniu warszawskim, która ma zostać wkrótce otwarta w Berlinie. To wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego oraz berlińskiego Muzeum Topografii Terroru. Szef Bundesratu zapewnił o swoim wsparciu dla tego przedsięwzięcia.

W komunikacie podano, że Weil przypomniał także o przypadającej w tym roku 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podkreślając, że _ Niemcy są świadomi tragedii i grozy tamtych wydarzeń, dokładając starań, aby je upamiętniać _.

W czwartek Weil odwiedził poznańską fabrykę Volkswagena. Z racji pełnienia funkcji premiera Dolnej Saksonii jest również członkiem rady nadzorczej koncernu VW, który ma tam siedzibę.

4 lipca mija dokładnie 25 lat od pierwszego posiedzenia wybranego w wolnych wyborach Senatu I kadencji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)