Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

32 proc. pracowników informuje o niewypłacaniu pieniędzy za nadgodziny

0
Podziel się:

Wyniki badań PIP przeprowadzonych w 2012 r. na reprezentatywnej próbie 700 pracowników zaprezentowano w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

32 proc. pracowników informuje o niewypłacaniu pieniędzy za nadgodziny
(admy - Fotolia.com)

32 proc. pracowników, badanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), przyznało, że w ich firmach nie było wypłacane wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. 27 proc. podało, że doszło do opóźnień w wypłacie wynagrodzenia.

Wyniki badań PIP przeprowadzonych w 2012 r. na reprezentatywnej próbie 700 pracowników zaprezentowano w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

Ponad 80 proc. badanych przez PIP stwierdziło, że nie dostrzega w swoim zakładzie pracy przejawów dyskryminacji. Dyskryminację ze względu na wiek wskazało 12 proc., ze względu na płeć - 10 proc., ze względu na niepełnosprawność - 6 proc., a mniejszy odsetek (3-1 proc.) - ze względu na przekonania polityczne, przynależność związkową, narodowość i religię.

12 proc. badanych przyznało, że było świadkiem mobbingu - uporczywego i długotrwałego nękania i zastraszania pracownika poprzez zaniżanie jego przydatności zawodowej.

W innym badaniu - sondażu internetowym wykonanym na zlecenie inspekcji wśród losowo wybranych 400 osób w wieku 16-25 lat pracujących lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy, ok. 75 proc. ankietowanych wskazało, że spotkało się ze zjawiskiem pracy na czarno, a 70 proc. z procederem niewypłacania lub opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

Również podczas tego badania pytano, czy ankietowani mieli do czynienia z pracą w nadgodzinach bez wynagrodzenia - ok. 65 proc. przyznało, że tak. Około 55 proc. badanych mówiło o niezapewnieniu bezpiecznych warunków pracy, a ponad 40 proc. o dyskryminacji w pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Urząd pracy zapewni im pensje Powrót do zatrudnienia - to pierwszy projekt, który będzie realizowany w Opolskiem w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej.
Bezrobocie wśród młodych. 73 mln bez pracy W ciągu kolejnych pięciu lat młodych bezrobotnych na świecie jeszcze przybędzie. W 2018 roku bezrobocie wśród młodzieży sięgnie 12,8 procent.
Spodziewają się poprawy na rynku pracy Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pozytywnych zmian spodziewa się na podstawie Wskaźnika Rynku Pracy.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)