Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

36,7 mld zł z prywatyzacji. Do końca 2010 r.

0
Podziel się:

Resort skarbu wystawi na sprzedaż spółki energetyczne i chemiczne.

36,7 mld zł z prywatyzacji. Do końca 2010 r.
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Resort skarbu szacuje, że przychody z prywatyzacji w drugiej połowie 2009 roku i w całym 2010 roku wyniosą łącznie 36,7 mld zł.

Ministerstwo Skarbu przygotowało aktualizację programu prywatyzacji na lata 2008-2011.

_ - Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym części akcji KGHM i Lotos. Przyspieszona prywatyzacja oznacza również szansę na lepsze radzenie sobie z kryzysem przez sprywatyzowane firmy. W rękach Skarbu Państwa pozostaną spółki strategiczne _- czytamy w komunikacie.

MSP poinformowało, że projekt aktualizacji planu prywatyzacji został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz zainteresowanych resortów.

_ - Około 10 miliardów zł z zakładanej sumy wpływów zostanie osiągnięte jeszcze w drugiej połowie 2009 r. (dodatkowe 2 miliardy pochodzą już z podpisanych umów), pozostała kwota - około 25 miliardów - w 2010 roku _ - dodano.

Resort podkreślił, że najważniejsze projekty prywatyzacyjne w zaktualizowanym programie dotyczą spółek m.in. z branży energetycznej: Enei, firmy Tauron, PGE, Energi i ZE PAK oraz z sektora chemicznego: Ciechu, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy, Tarnów i Kędzierzyn. Plan zakłada również prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao SA, LW Bogdanka, Ruch i Lotos.

_ - W projekcie zaproponowano także przyjęcie zasady uzyskiwania bieżącej akceptacji Rady Ministrów dla prywatyzacji spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej (gdy prywatyzacja może pomóc przedsiębiorstwu) oraz zagrożonych słabym zainteresowaniem inwestorów i ofertami niższymi od wycen _ - napisano w komunikacie.

Kryzys nie przeszkodzi w prywatyzacji

Resort podkreślił, że mimo międzynarodowego kryzysu finansowego od 2008 roku nastąpiło znaczące przyspieszenie prywatyzacji w Polsce. _ W tym czasie zakończono proces prywatyzacji 144 spółek i przeprowadzono z sukcesem oferty publiczne spółek Zakłady Azotowe w Tarnowie, Enea i LW Bogdanka _ - podało MSP.

30 czerwca 2009 r. na różnych etapach zaawansowania procesu prywatyzacyjnego znajdowało się 431 projektów. _ Obecnie spośród realizowanych projektów 115 znajduje się na etapie przygotowania do prywatyzacji, w przypadku 126 spółek trwa wybór doradcy, dla 74 podmiotów prowadzone są analizy przedprywatyzacyjne, a w 116 projektach rozpoczął się proces poszukiwania inwestora _ - czytamy w komunikacie.

Raport Money.pl
*Rząd ma plan. Prywatyzacja zamiast wyższych podatków * Tegoroczne i przyszłoroczne przychody z prywatyzacji, zdaniem rządu dadzą około 30 mld zł. Ma to zapobiec podwyżce podatków. Tymczasem przez 6 miesięcy tego roku zrealizowano 4 proc. planu prywatyzacyjnego. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)