Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca w polsce
27.02.2013 13:10

400 milionów złotych trafi do firm. Pod warunkiem, że nie będą zwalniać

Tak rząd chce wspierać przedsiębiorców w okresie spowolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

*Komisja Trójstronna zajmie się dziś projektem ustawy o ochronie miejsc pracy w okresie spowolnienia gospodarczego. W roboczej propozycji resort pracy chce wesprzeć utrzymanie zatrudnienia w przedsiębiorstwach kwotą 400 mln zł. *

O tym, że rząd pracuje nad ustawą mającą wesprzeć utrzymanie zatrudnienia w kryzysie poinformował wczoraj Adam Szejnfeld (PO). Nie ujawnił bliższych szczegółów projektu.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP o tę wypowiedź poinformował w środę, że jego resort pracuje nad _ ustawą o ochronie miejsc pracy w czasach spowolnienia _. Dopytywany, jakie kwoty zostałyby na ten cel przeznaczone z budżetu, minister odparł: _ - Chodzi o Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w roboczych dyskusjach rozmawialiśmy o 400 milionach zł _.

_ Dzisiaj jest Komisja Trójstronna, prosto z Sejmu udaję się na nią.(...). Mam nadzieję, że w niedługim czasie będzie dochodzić do konkluzji. Jeżeli doszłoby w tym aspekcie do porozumienia partnerów społecznych ze stroną rządową, to byłby to bardzo dobry sygnał _ - dodał szef MPiPS.

Jak przekonywał, kwoty, które miałyby zostać przeznaczone na wypłatę zasiłków dla osób bezrobotnych lepiej przeznaczyć na utrzymanie miejsc pracy. _ Czasem może przy zmniejszonym wymiarze czasu pracy, bo taka może być konieczność w niektórych firmach ze względu na spowolnienie gospodarcze. Chcielibyśmy jak najszybciej przekazać tę ustawę do Rady Ministrów, a później do parlamentu _ - zadeklarował minister.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie pracy, które zmierzają w kierunku zwiększenia elastyczności stosunku pracy. W projekcie zapisano m.in. wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (dziś maks. 4 miesiące), oraz zmianę definicji prawnej tzw. doby pracowniczej.

_ - Jest to jeden z elementów, które mogą sprzyjać rozwojowi polskiej gospodarki - takie sygnały dochodzą również od firm, które chcą inwestować w Polsce, że to jest dla nich ważny element. Szczególnie jest to skierowane do dużych przedsiębiorców, do zakładów, które zatrudniają dużą ilość osób _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Ocenił też, że zmiany w prawie mające na celu ochronę miejsc pracy - a w perspektywie powstawanie nowych, to element, który najlepiej sprawdził się w tzw. ustawie antykryzysowej, która wygasła z końcem 2011 r. _ - Skorzystało z tych rozwiązań 1075 firm, dziesiątki tysięcy pracowników zachowały pracę _ - zaznaczył minister pracy.

Czytaj więcej o polskim rynku pracy w Money.pl
Bezrobocie w Polsce rośnie. Osiągnie 15 procent? Według szacunków resortu bez pracy jest obecnie 2,3 mln Polaków.
"Rynek pracy w Polsce ma się całkiem nieźle" Odsetek firm, które planują zatrudniać na te stanowiska zmniejszył się z 52 proc. w poprzednim kwartale do 48 proc. obecnie, zatem to wciąż niemal połowa.
Teraz masz dużą szansę, żeby znaleźć pracę Po takie wsparcie najczęściej sięgają sieci kosmetyczne, drogerie lub sklepy odzieżowe.
Tagi: praca w polsce, praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz