Notowania

kopalnia
22.07.2010 14:26

400 mln zł na inwestycje w kopalniach do wzięcia

Kopalnie mają czas do 6 września na przygotowanie wniosków o dotacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hha124l/CC/Flickr)

_ - Kopalnie mają czas do 6 września na przygotowanie wniosków i ubieganie się o środki z puli 400 mln zł przeznaczonych przez rząd na inwestycje w górnictwie _ - informuje wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Grzegorz Tobiszowski z PiS uważa, że nakłady na górnictwo i inwestycje są niższe od planowanych w strategii dla węgla kamiennego z lipca 2007 r.

Strzelec-Łobodzińska wyjaśniła, że Polska uzyskała akceptację Komisji Europejskiej, by wydać 400 mln zł pomocy publicznej na inwestycje w górnictwie.

Teraz firmy opracowują wnioski. Do 6 września mają one trafić do zespołu w resorcie gospodarki, który je oceni. Potem zespół przygotuje rekomendację dla ministra gospodarki, który zdecyduje jakie inwestycje dostaną pieniądze.

W ocenie wiceminister niski wskaźnik inwestycji za pierwsze pięć miesięcy roku w porównaniu z takim samym okresem w 2009 r. nie oznacza, że do końca roku nie będzie wzrostu. _ - Być może kopalnie czekają na te 400 mln zł. Poczekajmy do końca roku, by ocenić te inwestycje _ - mówi wiceminister.

Wiceminister podkreśliła, że takie środki z budżetu państwa mogły być przeznaczane od początku, gdy weszliśmy do UE, jednak nigdy wcześniej nie skorzystano z tej możliwości.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej dla Rady Europejskiej od 2011 r. kraje nie będą miały już możliwości dofinansowania kopalń na inwestycje. Środki będzie można przekazać jedynie na zabezpieczenie kopalń i koszty związane z ich likwidacją. Przypomniała, że to na razie propozycja komisji, nad która kraje będą jeszcze pracować, jednak Polska nie ma tu wielu sprzymierzeńców.

Wiceminister podała, że po zapaści inwestycyjnej przełom w nakładach na nowe maszyny i roboty przygotowawcze nastąpił w 2008 r., gdy wydano na ten cel około 2,5 mld zł, gdy w poprzednich latach 900 mln - 1 mld zł. Podała, że w 2009 r. wskaźnik inwestycji wyniósł 5,1 proc. - _ Przyjmuje się, że właściwy poziom to 5 proc., w poprzednich latach wskaźnik ten był niższy _ - zaznaczyła wiceminister.

_ - W 2010 r. kopalnie zaplanowały inwestycje na poziomie 2,2 mld zł _- poinformowała. Bez kopalni Bogdanka, która nie podaje danych, bo jest notowana na giełdzie, polskie kopalnie powinny wydobyć w 2010 r. 76 mln ton węgla.

Wiceminister zaprezentowała wykres żywotności polskich kopalń bez inwestowania. Te, które przeżyją najdłużej - powyżej 30 lat - są cztery, a powyżej 50 lat - jedna. Najwięcej kopalń - 13 - bez inwestycji przeżyje jeszcze 10-20 lat , a 11 będzie funkcjonować przez 20-30 lat - podała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t92452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znamy;wyniki;kopalni;w;pierwszym;kwartale,152,0,617368.html) Znamy wyniki kopalni w pierwszym kwartale Rok temu górnictwo było na minusie. Teraz jest znacznie lepiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jsw;odda;gornikom;100;mln;zl;pozyczki,189,0,602301.html) JSW odda górnikom 100 mln zł "pożyczki" Płace zmniejszono z powodu kryzysu. Teraz pieniądze trafią do załogi w dwóch ratach.
Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz