Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 mld zł będzie kosztował program Marcinkiewicza

0
Podziel się:

Według posła PO Zbigniewa Chlebowskiego, program działań przyszłego rządu, zaproponowany przez kandydata PiS na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, obciąży budżet na około 40 miliardów złotych.

40 mld zł będzie kosztował program Marcinkiewicza

_ fot. PAP/Radek Pietruszka _

Chlebowski zaakcentował, że w kwestiach gospodarczych zastrzeżenia Platformy do programu Marcinkiewicza są "fundamentalne". Wierzy jednak, że - jak podkreslił - są szanse na kompromis.

Platforma ma zastrzeżenia do programu Marcinkiewicza w kwestiach: systemu podatkowego, reformy służby zdrowia, ulg w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, polityki pieniężnej, programu budowy mieszkań, prywatyzacji - wyliczał w czwartek Chlebowski w rozmowie z PAP.

Od poniedziałku eksperci PO pracowali nad odpowiedzią na propozycję programową rządu Marcinkiewicza. W piątek z Marcinkiewiczem na temat programu działań przyszłego rządu ma rozmawiać kandydat Platformy na wicepremiera Jan Rokita.

"Mamy obawy, że te propozycje nadmiernie obciążają budżet - powiedział Chlebowski. - Przede wszystkim chcemy poznać ich szczegóły. Jeżeli nasi partnerzy mówią o reformie podatkowej czy ulgach w tych podatkach, to my chcemy wiedzieć, jak te ulgi przenoszą się na dochody budżetu państwa. Jeżeli mówią o potrzebie zwiększania nakładów na jakieś branże, to chcemy wiedzieć, gdzie szukać oszczędności w budżecie państwa".

Platforma chce, aby PiS przekazał jej swoje wyliczenia kosztów budżetowych wynikających z programu Marcinkiewicza. "Jeśli nasze wyliczenia się potwierdzą, to chcemy wiedzieć, jak oni sobie chcą poradzić z budżetem państwa - zwiększać dochody, czy zmniejszać wydatki: innej drogi nie ma" - podkreślił Chlebowski.

PiS proponuje system podatkowy oparty na dwóch stawkach: 18 i 32 proc., a docelowo 18 i 28 proc., przy wyższym niż obecnie progu dochodów między pierwszą a drugą stawką.

Platforma opowiada się za 15 proc. podatkiem liniowym. Krytykuje też projekt PiS powrotu do finansowania służby zdrowia z budżetu państwa.

PiS chce w ciągu najbliższych ośmiu lat wybudować 3-4 miliony mieszkań. PO uważa, że to nierealne.

Platforma sprzeciwia się też postulowanej przez Prawo i Sprawiedliwość likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. Chce, aby PiS jednoznacznie zadeklarował, że Polska będzie dążyć do wejścia do strefy euro.

"Chcemy - powiedział Chlebowski - aby PiS pokazał nam, że naprawdę chce ograniczenia roli państwa w gospodarce, że chce wycofania państwa z wielu spółek, przyśpieszenia prywatyzacji. Chcemy jasnych i czytelnych sygnałów".

Podkreślił też, że Platforma nie zgadza się na łączenie PKO BP i Poczty Polskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)