Notowania

bank światowy
17.12.2013 19:51

52 mld dolarów na pomoc dla najbiedniejszych

Dysponować będzie nimi Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bank Światowy poinformował, że otrzymał rekordowej wysokości fundusze, na pomoc dla najbiedniejszych krajów świata. Dysponować będzie nimi Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju - instytucja BŚ udzielająca nieoprocentowanych pożyczek.

_ Mimo złej koniunktury gospodarczej koalicja krajów rozwiniętych oraz państw rozwijających się zobowiązała się dzisiaj przyśpieszyć wysiłki mające wyeliminować skrajną nędzę _ na świecie - poinformował Bank Światowy w komunikacie.

Środki wyasygnowane głównie przez 46 państw członkowskich Banku Światowego zasilą fundusz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które przyzna pożyczki krajom najbiedniejszym, przede wszystkim w Afryce.

Refinansowane co trzy lata IDA zagospodaruje 52 mld dol. do 2016 roku. Suma, jaką otrzymała ta organizacja, jest o 5,4 proc. większa niż fundusze, które przyznano jej w 2010 roku. _ To wielki sukces wspólnoty międzynarodowej _ - skomentował Jim Yong Kim, prezes Banku Światowego, który zaangażował się w kampanię na rzecz całkowitego wyeliminowania skrajnej nędzy do roku 2030.

Pożyczki, których udzieli IDA przez najbliższe trzy lata, powinny między innymi pozwolić na dostarczenie najważniejszych szczepionek 200 mln ludzi i zapewnienie dostępu do bieżącej wody 32 mln osób. IDA poinformowała w komunikacie, że ze względu na _ trudne warunki budżetowe _ będzie musiała udzielać niskooprocentowanych pożyczek zamiast, jak dotąd, kredytów o zerowym oprocentowaniu.

Informacje o poszczególnych państwach, które złożyły się na fundusz dla IDA, oraz o wysokości ich składek Bank Światowy udostępni w marcu. W latach 2010-2013 największym donatorem były Stany Zjednoczone, a na drugim i trzecim miejscu znalazły się Wielka Brytania i Japonia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bank światowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz