Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

72 mln za linie kolejową do mazurskiego lotniska

0
Podziel się:

Polskie Linie Kolejowe SA otrzymały na ten cel 47 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury.

72 mln za linie kolejową do mazurskiego lotniska
(Joyfull/Dreamstime)
bETycEXV

Na lotnisko w Szymanach będzie można dojechać pociągiem. Budowa fragmentu linii kolejowej ze Szczytna do planowanego terminalu Portu Lotniczego Mazury i związanych z tym inwestycji nie będzie tania, ale zdaniem samorządowców jest konieczna.

Polskie Linie Kolejowe SA otrzymały na ten cel 47 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Wartość całej inwestycji przekracza 72 mln zł - poinformował PAP Marcin Galibarczyk z biura prasowego marszałka województwa w Olsztynie. Przejazd z Olsztyna do Szyman ma zająć ok. 45 min.

Budowa linii kolejowej między Szczytnem a lotniskiem w Szymanach ma rozpocząć się jesienią, a zakończyć w 2015 roku. Umożliwi pasażerom dojazd z Olsztyna do portu lotniczego. Tory między Szczytnem a Szymanami zostaną zmodernizowane; dobudowany będzie brakujący 1,5-kilometrowy odcinek do lotniska. Przy lotnisku powstanie peron i wiata przystankowa oraz lokalne centrum sterowania, które ma usprawnić ruch do Szyman i Pisza.

bETycEXX

To drugi etap modernizacji linii kolejowej Olsztyn-Szczytno-Szymany. W ub. roku wyremontowano 55-kilometrowy odcinek między Olsztynem a Szczytnem. Wymieniono tam tory, a na stacjach zbudowano siedem nowych peronów; przebudowano też przejazdy kolejowe, mosty, wiadukty oraz infrastrukturę telekomunikacyjną i elektryczną. Dzięki inwestycji prędkość pociągów na tej trasie zwiększyła się z 70 do 100 km na godzinę. Linia obsługiwana jest przez nowoczesne szynobusy.

W kolejnych latach planowana jest modernizacja tej linii w kierunku Mazur, dzięki czemu ma skrócić się czas podróży do Pisza i Ełku.

Regionalny port w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Do końca II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a potem polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Teraz lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Lotnisko ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku, a jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Inwestycja ma być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego _ Warmia i Mazury _.

bETycEYd

Czytaj więcej w Money.pl

bETycEYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)