Około 800 tys. dzieci z klas 1-3 w Polsce jest niedożywionych. Sytuacja nie poprawia się; w UE gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii - podkreślają eksperci fundacji _ Maciuś _, która finansuje posiłki dla najuboższych uczniów.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom _ Maciuś _ wynika, że choć 93 proc. gmin wdrożyło przynajmniej jeden program mający na celu dożywianie dzieci, to w wielu przypadkach nie otrzymują one ciepłego posiłku, ale np. tylko jabłko, sok lub szklankę mleka.
Ponad 70 proc. dzieci jest objętych w szkołach jakimś programem dożywiania, ale tylko w 28 proc. szkół żywność wydawana jest w miarę potrzeb uczniów. Największy odsetek niedożywionych dzieci występuje w województwach pomorskim i dolnośląskim, a najlepsza sytuacja jest w województwach podlaskim i małopolskim.
Prezes fundacji _ Maciuś _ Grzegorz Janiak podkreślał podczas konferencji prasowej, że niedożywione dzieci pochodzą często z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę o kilka złotych przekracza próg niezbędny do otrzymania bezpłatnego ciepłego posiłku w szkole.
_ - Niedożywienie objawia się bólami brzucha, apatią, agresją, kłopotami z nauką _ - powiedział Janiak. _ Niedożywione dzieci częściej chorują i popadają w depresję. Nie proszą o pomoc, bo jest to wstydliwe. Dziecko samo nie poprosi o pomoc - muszą zareagować nauczyciele lub sąsiedzi _ - dodał.
Fundacja _ Maciuś _ powstała, aby rozwiązać problem niedożywienia i głodu w Polsce. Dofinansowała dożywianie uczniów w 400 szkołach na terenie całej Polski. Fundacja sfinansowała 1,3 mln posiłków.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Lekarze: Polacy umierają z głodu W obozach koncentracyjnych odsetek niedożywionych sięgał 70-80 proc. W naszych szpitalach wynosi od 40 do 70 proc. | |
Śledczy nie mają dla nich taryfy ulgowej Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że młodociane ofiary przestępstw nie są dostatecznie chronione podczas śledztwa. |