Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

800 tys. dzieci w Polsce jest niedożywionych

0
Podziel się:

W Unii Europejskiej gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. Zobacz, w których regionach Polski jest najgorzej.

800 tys. dzieci w Polsce jest niedożywionych
(sxc.hu/gokoroko)

Około 800 tys. dzieci z klas 1-3 w Polsce jest niedożywionych. Sytuacja nie poprawia się; w UE gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii - podkreślają eksperci fundacji _ Maciuś _, która finansuje posiłki dla najuboższych uczniów.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom _ Maciuś _ wynika, że choć 93 proc. gmin wdrożyło przynajmniej jeden program mający na celu dożywianie dzieci, to w wielu przypadkach nie otrzymują one ciepłego posiłku, ale np. tylko jabłko, sok lub szklankę mleka.

Ponad 70 proc. dzieci jest objętych w szkołach jakimś programem dożywiania, ale tylko w 28 proc. szkół żywność wydawana jest w miarę potrzeb uczniów. Największy odsetek niedożywionych dzieci występuje w województwach pomorskim i dolnośląskim, a najlepsza sytuacja jest w województwach podlaskim i małopolskim.

Prezes fundacji _ Maciuś _ Grzegorz Janiak podkreślał podczas konferencji prasowej, że niedożywione dzieci pochodzą często z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę o kilka złotych przekracza próg niezbędny do otrzymania bezpłatnego ciepłego posiłku w szkole.

_ - Niedożywienie objawia się bólami brzucha, apatią, agresją, kłopotami z nauką _ - powiedział Janiak. _ Niedożywione dzieci częściej chorują i popadają w depresję. Nie proszą o pomoc, bo jest to wstydliwe. Dziecko samo nie poprosi o pomoc - muszą zareagować nauczyciele lub sąsiedzi _ - dodał.

Fundacja _ Maciuś _ powstała, aby rozwiązać problem niedożywienia i głodu w Polsce. Dofinansowała dożywianie uczniów w 400 szkołach na terenie całej Polski. Fundacja sfinansowała 1,3 mln posiłków.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze: Polacy umierają z głodu W obozach koncentracyjnych odsetek niedożywionych sięgał 70-80 proc. W naszych szpitalach wynosi od 40 do 70 proc.
Śledczy nie mają dla nich taryfy ulgowej Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że młodociane ofiary przestępstw nie są dostatecznie chronione podczas śledztwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)